• 26 Nisan 2019, 14:38:06

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Kurban Bayramı'nın sünnetleri ..  (Okunma sayısı 906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
Kurban Bayramı'nın sünnetleri ..
« : 05 Kasım 2011, 23:55:41 »

Kurban Bayramı'nın sünnetleri..

• Tekbir getirmek

• Erken kalkmak

• Gusletmek

• Misvak kullanmak

• Güzel koku sürünmek

• Yüzük takmak

• Bayram namazına yaya olarak gitmek

• Bayram namazına gidiş ve dönüşte farklı yollardan gitmek

• Sevindiğini belli etmek (asık yüzle bulunmamak)

• Akrabaları ziyaret etmek

• Büyükleri ziyaret etmek (ilim öğrenilen kişiler, manen büyük kimseler gibi)

• Yaşlıları ziyaret etmek

• Kabir ziyaretinde bulunmak

• Hususen çocuklarla ilgilenmek onları sevmek, sevindirmek ve neşelendirmek

• Dargınlıkların giderilmesi

• Kardeşlik duygularının kuvvetlendirilmesi

Bunlarla beraber;
Bayram günleri sevinç günleri olduğu için,
Bu sevincin açıklanmasına sebep olacak meşru dairede olan
Ve günah unsurları taşımayan oyun ve eğlenceler caizdir.

(Müslim, Camiü’s-Sağir)

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2011, 23:59:14 »
bizde gidiyoruz kabire lakin lakin sünnet diye değil yanlışmı yapıyoruz. aslında adet olan bu uygulamayı ben doğru bulmuyorum.bayram ve kabir ziyareti yan yana gelmemeli

Çevrimdışı Giryân

• FoRuM Dostu
  • UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 8
  • 'Beşer'likten kurtulup 'insan'laşma yolunda yolcu.
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2011, 00:00:26 »
insana  dair  dinim  hamdolsun  , ne güzel...

eyvALLAH insan!
"Aşk odu evvel düşer ma şûka andan âşıka
Şem i gör ki yanmadan yandırmadı pervâneyi"
Fuzûlî

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2011, 00:18:08 »
bizde gidiyoruz kabire lakin lakin sünnet diye değil yanlışmı yapıyoruz. aslında adet olan bu uygulamayı ben doğru bulmuyorum.bayram ve kabir ziyareti yan yana gelmemeli

Peygamberimizin kabir ziyaretleri olduğu bilinciyle gidildiğinde sünnet sevabı alınır..neden bu ikramı kaçıralım..Adet diye değil sünnet niyeti ile gitmeliyiz..bence..

Bayram ve kabir bizim milletimize göre ters değil..aksine birbirine bağlı..Bayramlarımız hüzünlü geçer..hasret olduklarımız ve kaybettiklerimiz illaki bayramlarda yad edilip gözyaşı dökülür..Bayram kelimesinin manasını bilmiyoruz..

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2011, 00:18:48 »
insana  dair  dinim  hamdolsun  , ne güzel...

eyvALLAH insan!

:gul[1]:

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2011, 00:28:46 »
Peygamberimizin kabir ziyaretleri olduğu bilinciyle gidildiğinde sünnet sevabı alınır..neden bu ikramı kaçıralım..Adet diye değil sünnet niyeti ile gitmeliyiz..bence..

Bayram ve kabir bizim milletimize göre ters değil..aksine birbirine bağlı..Bayramlarımız hüzünlü geçer..hasret olduklarımız ve kaybettiklerimiz illaki bayramlarda yad edilip gözyaşı dökülür..Bayram kelimesinin manasını bilmiyoruz..
bilakis sünnete değer vermek adına bidatları terk etmeliyiz.her bidat ya bir sünneti,ya bir farzı kaldırır.diyorum ama gene de terk edemiyorum

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2011, 00:51:28 »
bilakis sünnete değer vermek adına bidatları terk etmeliyiz.her bidat ya bir sünneti,ya bir farzı kaldırır.diyorum ama gene de terk edemiyorum

Sayıları azalıyor..yinede bayramdan bayrama kabir ziyareti yapan kişiler var..bu da "bişey" değil mi..

Bizde Arefe diye mezar ziyareti yaptık bugün..Yurdum insanı karması gibiydi..Kabir ziyareti için "yalandan" başını kapatan hatunlar..Kapama ihtiyacı bile görmeyen hatunlar..mezarlığı gelmiş ama bilincini getirmemişler..Koltuğunun altında bir Yasin cüzü yakının kabrini arayan teleşlılar..Yüzlerinde hüzün gözleri derinlere dalan yaşlılar..Ellerinde pilastik şişeler su taşıyan çocuklar..Kabristanın kapısında ikramda bulunanlar..

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2011, 11:19:03 »
adeta bu işi yapanlar sizce kabir ziyaretinin gerekçeleri içinmi oralardalar.kabirdekileri ziyaret gibi bir görevimiz yok lakin ibret ve dua gibi görevlerimiz var.duada da mekan yok bir uçtan bir uca ulaşır bi iznillah.İsa alehisselamla lakalaı bir ayeti kerimeyi hatırladım şimdi.
"ve cailullezinettebeuke fevkallezine keferu ila yevmil kıyame"
ittiba yükseltir bidat ise alçaltır.

Çevrimdışı AFFE

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teşekkür 26
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2011, 12:07:26 »
Annemin köyünde  bayaramın ilk günü namazını kılan mezarlığa gider çocuğuyla yaşlısıyla orda büyükler çıkolata şeker oyuncak dağıtırlar haçlık verirler çocuklara mezarlıkda dualarını edip sonra  herkes evine döner çoooook özledim ogünleri değerini bilememişim
İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2011, 13:50:25 »
garip hoca takmayın kafayı şunun bunun yaptığına... "el e'malu bi niyyeh"
bu sünnetse mesele yok. bunu yanlış yahut eğri büğrü yapıyorlar diye terkedilmemeli...
kabir ziyaretleri biz müslümanlar için önemlidir. ebedilik duygusunu yok eder, ölümü hatırlatır.
zaten sevgili efendimizin beyanları da bu yöndedir.
iğreti baş örtüp, yahut örtmeyerek gelenler, kabirde batıl işler yapanlar bize mani olmamalı... hatta onlar bizi görüp doğru olanı öğrenmeli diye düşünüyorum.

ve bugün anasız geçirdiğim ilk bayramım. kahvaltı yaparken hıçkırıklara boğuldum. çünkü o saat annemi arama saatimdi. ani bir refkleksel telefona uzanınca içimi yakan acı gerçekle uyandım birden. yoktu annem artık!

eşim oğluna sordu, "baban annesi için ağlıyor, peki sen benim için ağlar mısın?"

yakın olsaydı eğer annemin kabri, sanırım çok uzun süre yanında kalabilirdim...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 08 Kasım 2011, 21:05:01 »
hocam her türlü bidata böyle iyimser yaklaştığımızdan meşrulaştılar.bayram bayram olmalı.bizim ölümü hatırlamak için,ölülerimize dua etmek için geriye 360 günümüz var bunu demek istemiştim yoksa birşeylerin değişmesini beklemiyorum.buda söylenmiş olsun o kadar.
mesela 360 gün türkiyeli,beş gün filistinli,somalili olmak dikkate şayan değilmidir :)

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2011, 00:44:49 »
En meşru bidatımız "bayram veya arefe günlerinde kabir ziyaretleri" olsun..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40