• 20 Ağustos 2019, 21:06:57

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Ali Dayının Eşeği  (Okunma sayısı 517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
Ali Dayının Eşeği
« : 28 Mayıs 2010, 00:20:34 »
Ali Dayının Eşeği

Ali Dayı yine erkenden eşeğine binmiş, tarlasının yolunu tutmuştu. Kafasından türlü türlü fikirler geçiyordu. Önemlilerin üzerinde duruyor, önemsizleri önemsemiyordu... Bir ara durdu (Tabii altındaki eşek yürümeye devam ediyor...) Böyle zamanlarda, konuşacak kimse olmadığından eşeğiyle sohbet eder, eşeği de bir insanla sohbet etmiş olmaktan dolayı keyifli keyifli anırırdı.

- Ee! Sevgili eşeğim, okullar açıldı. Çocukların masrafları yine başlıyor.

-Aiai!

- Olur! Bir de seni okula gönderelim. İki oğlan beceremedi, belki sen becerirsin...

- Aiai!

- Hemen sen de işi ciddiye aldın. Zaten öğretmenler öğrencilerin yaptıklarından şikayet ediyor, bir de seninle uğraşmasınlar...

-Ai ai!

- Biliyorum, önüne biraz saman koysalar sesin çıkmaz ama, şimdi sana da ayrı masraf yapamam...

-Aiai!

- O eskidendi... Şimdi önlüklerin rengi değişti... Siyah olsaydı senin tüyüne uyardı...

-Aiai!

- Yoo! Her okulu bitiren adam olmaz... Ne demiş atalarımız: Okumak cehaleti alır, eşeklik baki kalır."

-Aiai!

- O zaman beni suçlama... Kabahat senin babanda... Seni okutsaydı da eşek olmasaydın... Ben de senin gibi bilgiç bir eşekten kurtulurdum...

-Aiai

- Yağma yok!.. Okumak ilkokuldan başlar... Adamı (yani eşeği) öyle üniversiteden başlatmazlar... Yavaş yavaş yükseleceksin...

Senin gibiler birdenbire yükselirse "Ne oldum delisi" olurlar.

-Aiai!

- "İmtihanların yükünü taşıyamam" ne demek?.. İmtihanlara girenlerin tahammülü eşekten daha mı çok?

-Aiai!

- Güzel! Üniversiteyi bitirdiğini farzedelim... Ama üniversiteyi bitirenlerin hepsi boşta geziyor... Senin hiç olmazsa bir işin var!

-Aiai!

- Nankörlük etme!.. Senin yaptığın iş için gazeteye bir ilan versem, kırk bin kişi müracaat eder... Hem de üniversite mezunu... Dua et ki, sen bu işi diploma aranmadığı zamanlarda bulmuşsun.

-Aiai!

- Öyle zannedildiği gibi okula devam etmek de pek kolay değil... Üniversiteyi kazananların da bir sürü derdi var... Onların yatacak yerleri yok ama senin ahırın var... Onların yiyecek bir şeyleri yok ama senin samanın var, okula gidip gelmeleri bile bir dert...

- Aiai!

- Yoo! Eşekler için bile özel otobüs ayırmak bazı şeylere aykırıdır...

-Aiai!

- Senin dediğin gibi özel otobüs ayırsalar bile, bazı kişiler hemen gelip aranıza girerler...

-Alai!

- Bu halinle kimse seni üniversiteye almaz... Kendine en yakın bulduğun kişi bile, fırsatını buldu mu seni sucuk yapmak için dilim dilim doğrar...

-Aiai!

- Biliyorum... Senin niyetin üniversiteye gitmek değil, oradaki çimenlerin üzerinde yayılıp dalga geçmek...

-Aiai!

- Çok doğru söyledin!.. Orada kızlarla dalga geçenlerin senden farkı yok ama, hiç olmazsa baktığın zaman insana benziyorlar, sen bu kılıkla onların arasında hemen fark edilirsin...

-Aiai!

- Nee! Okulu bitirince profesör mü olacaksın?

-Aiai!

- Terbiyesizlik etme... Sen o cübbeyi giysen bile, kuyruğunu cübbenin altında saklamanın ne kadar zor olduğunu biliyor musun?

-Aiai!

- Evet! Önemli olan bilgili olup olmaman değil; nasıl olsa, her dediğin kanundur... Önemli olan kuyruğunu kimseye farkettirmemendir... Bir farkına varırlarsa milletin dilinden kurtulamazsın... Onun için herkesin haddini bilmesi gerekir...

-Aiai!

- Özür dileyeceğine bir daha eşeklik edip insanlığa heveslenme... Zaten senin gibilerden korkulur... Her zümreden insanların arasına girer, onların şerefini beş paralık edersiniz!.. ALLAH sizin gibilerin şerrinden diğerlerini korusun...

-Aiai!

- Eşeğin "amin" demesiyle bu işler olsaydı gökten saman yağardı; ama, hiç olmazsa sonunda eşek olduğunu anladın... Darısı diğer eşeklerin başına!..

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

There are no comments for this topic. Do you want to be the first?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40