• 20 Ağustos 2019, 21:49:08

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Bâtıl olan satışlar  (Okunma sayısı 568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M@nço

 • TaLiP
 • **
 • İleti: 186
 • Teşekkür 26
 • Hikaye ve Senaryo Yazarı-Radyo Programcısı
Bâtıl olan satışlar
« : 21 Haziran 2011, 15:30:55 »
Sual: Alış veriş yapıyoruz. Ama dinimizin bu husustaki hükümlerini bilmiyoruz. Bu ilim bilinmezse ne olur?


CEVAP
Alış veriş ilmi bilinmezse günaha girilir. Bazı fâsid satışlar, gayri müslim ülkelerde caizdir; fakat bâtıl olan satışlar, gayri müslim ülkelerde de caiz değildir, haramdır.

Bâtıl satışlardan bazıları şunlardır:

1- Mal sayılmayan şeylerin satılması bâtıldır. Mesela kan, kendi ölmüş hayvanın leşi mal değildir.

2- Mülkü olmayan şeyi satmak bâtıldır. Mesela denizdeki balığı yakalamadan önce satmak bâtıldır. Satış yaptıktan sonra balıkları tutup müşteriye verse yine sahih olmaz. Balıkları tuttuktan sonra satılır.

3- Henüz yavru doğmadan ve ineğin memesindeki sütü sağmadan önce satmak bâtıldır. Memedeki sütü satabilmek için, ineğin sahibine, sütün değerine yakın bir para ödünç verilir. İneğin sahibi de hayvanından çıkan sütü her gün ödünç verir. Sonra takas yolu ile ödeşirler.

4- Ağaçta belirmemiş olan meyveyi satmak bâtıldır.

5- Yedi yaşından küçük çocuğun alış verişi bâtıldır. [Ancak çocuğun eve getirdiği şeyleri ana veya babası görüp razı olursa alış verişi sahih olur.]

6- Canlı hayvanın etini tartı ile satmak bâtıldır. [Fakat, satıcı tartıp hesap eder, şu kadar lira der. Alıcı da, bu koyuna o kadar lira veriyorum derse mahzuru olmaz.]

7- Ayakkabıyı, henüz yapmadan satmak bâtıldır. Ismarlama sûreti ile yapmak caizdir.

8- Leş derisini dabağlamadan satmak bâtıldır. Leşin kemikleri, boynuzu, tüyü, kılı satılır. Domuzdan başka eti yenmeyen hayvanları ve haşaratı ve balıktan başka deniz hayvanlarını, ancak kullanmaları faydalı olduğu zaman satmak caiz olur. Domuzdan başka eti yenmeyen hayvanlar Besmele ile kesilince veya avlayınca derisi temiz olur.

9- Bir binanın üst katı yıkıldıktan sonra, yalnız bu üst katını satmak bâtıldır. Çünkü, mal kalmamıştır. Mevcut olan mal satılır. Hak, yalnız olarak satılmaz. Bunun için, alınacak maaşı almadan önce satmak, bunların çeklerini bankaya kırdırmak bâtıldır.

10- Bir kimse, cinsini söyleyerek bir şey satsa, bu şey başka cinsten çıksa, satış bâtıl olur. Mesela bulgur diye alıp, pirinç çıksa, bâtıl olur.

11- Kaybolan eşyayı satmak bâtıldır.

12- Falan şey olursa veya olmazsa, bu malı sana sattım diye satış yapmak bâtıl olur. [Mesela Polatlı il olursa, bu malı sana bin dolara sattım veya deprem olmazsa, bu evi sana 20 milyara sattım demek gibi]

13- Satıcıya ve müşteriye faydası olmayan şartla alış veriş sahih olup, şart edilen şey yapılmaz. Mesela, binmemek şartı ile bir hayvanı satmak, müşterinin kendi giymemesi şartı ile elbise satmak, başkasına satmamak veya hediye etmemek şartı ile satın almak sahih olup, bu şartların hepsi boştur, yapılmaz. Mesela kesmek şartı ile koç satın almak sahihtir; fakat şart geçersizdir. Bir malı, bu şehirde satmamak şartı ile satın almak sahih olup, şart bâtıldır. Bir evi yıkmak şartı ile satın almak sahih; fakat şart bâtıldır, yani yıkmak gerekmez.

14- Bir satışta, malın ve paranın ikisi de deyn olursa, alış veriş sahih olmaz, bâtıl olur. Deyni, deyn karşılığı satmak bâtıldır. Bunun için, her çeşit alacak, teslim alınmadan önce, hiç kimseye veresiye satılamaz. [Kendinde bulunan mala Ayn, kendinde bulunmayana Deyn denir]

15- Ücret ile ibadet yaptırmak veya ibadetin sevabını başkasına satmak bâtıldır.Alıntı
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1319
 • Galatasaray
Fark edilmek için çok küçük olduğunu düşünüyorsan, kapalı bir odada bir sivrisinekle uyumayı dene.

Afrika Atasözü

Çevrimdışı insan

 • UzMaN ÜYE
 • ***
 • İleti: 1624
 • Teşekkür 63
Bâtıl olan satışlar
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2011, 13:29:09 »
Yazıya bakılırsa günümüzde yapılan alışverişler "sen sağ ben selamet" cinsinden..

Çevrimdışı __MiM__

 • __HiÇ__
 • *****
 • İleti: 9638
 • Teşekkür 51
Bâtıl olan satışlar
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2011, 20:18:05 »
sevgili tarık, bu verdiğin site türkiye gazetesi hocalarının hazırladığı dini bilgilerden oluşuyor abim.
ve bunlar diyanet işleri başkanlığından onaylı değildir.
bu kişiler hüseyin hilmi ışık ekolune mensup ve şafii fıkhını hanefi fıkhı gibi harmanlayan "ışıkçı" diye bilinen ekolun temsicileridir yani.
mesela bu ekolun verdiği fetvalara göre, bizim namazlarda kıldığımız sünnetler farz borcu olan için kılınması caiz görülmez. ve bu fetva şafii mezhebinin görüşü olmasına rağmen hanefiler için dayatılır. bu ve buna benzer daha birçok husus var ki bu konularda tek kalmışlar ve başkaca hiçbir alim bunların bu sakat görüşlerine itibar etmez.

bişey daha var, bunlar fetvalarını genelde enver ören denen sahtekâr'ın holding menfaatlerine göre oluşturmuşlardır. kesinlikle güvenilmezdir.
söylediklerinin tamamı doğru bile olsa, yine de bu adamların fetvalarına güvenemem ben.

bu hocalar yılın yarısından çoğunu ihlas(sız!) holdingin armutlu tesislerinde beleşten geçirirler. (benim de orada kasım ayına ait devremülk'üm olduğu için biliyorum/maalesef!)

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

ebu musab

 • Ziyaretçi
Bâtıl olan satışlar
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2011, 23:01:52 »
15- Ücret ile ibadet yaptırmak veya ibadetin sevabını başkasına satmak bâtıldır.
yandı gülüm keten helva
iskatçılar ne diyecek bakalım

Erkam

 • Ziyaretçi
Bâtıl olan satışlar
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2011, 10:10:27 »

15- Ücret ile ibadet yaptırmak veya ibadetin sevabını başkasına satmak bâtıldır.


Para karşılığı hatim indirmek mesela...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40