• 18 Eylül 2019, 21:06:20

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Şeyh'i olmayanın...  (Okunma sayısı 881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
Şeyh'i olmayanın...
« : 28 Kasım 2009, 18:00:23 »
Tarikata bağlı kişilerin ağzından sık sık duyduğumuz sözlerden biri de
''Kimin şeyhi yoksa, onun şeyhi şeytandır.'' sözüdür..

Tarikata girmenin gereğini ifade etmek için söylenilen bu söz hadis değildir...
Bu söz Beyazid-i Bestami hazretlerine aittir...

''Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır'' sözünün manası doğrudur... Çünkü şeyh arapça da hoca, ilim ehli, güzel okuyan, doğru olanı öğreten ..... manalarına gelir... Bilmeden öğrenmeden cehaletle müslümanlık yapılmaz... Bilmeden öğrenmeden ibadet yapanlar, şeytanın tasallutundan kesinlikle kurtulamazlar... Bundan dolayı '' cahil sofu şeytanın maskarasıdır '' sözü yaygındır...

Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'inde buyurur: ''Bilmiyorsanız ilim ehline sorunuz..''

Demek ki, her mü'min bilmediklerini ilim ehline sormakla mükelleftir...

Eğer ''Kimin şeyhi yoksa, onun şeyhi şeytandır.'' sözünü zahir manasına göre alır, bir de hadis olduğu kabul edilirse bunun neticesi korkunç olur... ve şu mana çıkar: ''Bir tarikat şeyhine intisap etmeyen kişiler şeriati bilip yaşasalar bile şeytanın emrince yaşayan kişiler kabul edilir" ki, bu korkunç bir tahakküm olur...

Velhasılı kelam: Kimin şeyhi yoksa, onun şeyhi şeytandır, sözü Hadisi şerif değildir... Ancak manası doğru olup Beyazid-i Bestami hazretlerine aittir... Bu sözün peygamberimize ait olduğunu iddia edenler korkunç bir yanlışlık içindedirler... Zira efendimiz: ''Her kim benim ağzımdan kasten yalan söyler benim söylemediğimi bana isnat ederse cehennemdeki yerini hazırlasın'' buyurmuştur...

faydalanılan eserler :
Nahl suresi
Namazın sosyal hayatımızdaki yeri - Ekrem Doğanay
Tecrid-i Sarih tercümesi

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı HaLiD

• Tefani
  • TaLiP
  • **
  • Teşekkür 0
Ynt: Şeyh'i olmayanın...
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2011, 00:26:41 »
Tarikata bağlı kişilerin ağzından sık sık duyduğumuz sözlerden biri de
''Kimin şeyhi yoksa, onun şeyhi şeytandır.'' sözüdür..

Tarikata girmenin gereğini ifade etmek için söylenilen bu söz hadis değildir...
Bu söz Beyazid-i Bestami hazretlerine aittir...

''Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır'' sözünün manası doğrudur..

Bu sözün dogrulugu  anlattiginiz noktadan bakildiginda pek kafaya takilmiyor ama sizde biliyorsunuz ki  bu sözü  kullananlarin   bir kismi  diyelim  ,izah ettiginiz anlamda  sunmuyorler bizlere.

Aslinda  anladigimiz yada  anlamamiz istenilen , bir seyh'e  intisap  etmek,onun baglisi olmak.

Simdi yine tarihe  dönecek olursak, Beyazid.i Bestami hz.leri olsun  AbdulKadir GEYLANI, imam Gazali , Mevlana Halid-i Bagdadi, hazretleri olsun  Molla Güraniler ve Bagdadiler   dönemi olsun   o zaman  o dönemlerde   Vahdet-kesret biri digerinini icinde  eritmiyormuydu..

Bir molla  birinden  dersini  bitirdi ise  yaninda  tutmuyor  sen simdi  gidip  iste  Abdulkadir Geylani  hazretlerine  gidip  elini öpecek, onun tedrisatinda  diz  kirip  ders alacaksin  denmiyormuydu.. iste o dönem  egitimin  ilerleme  silsilesi  bu idi, ilim bu idi. 
Bir  A  tarikatina  girdi ise  biri  90 sene   orada  kalsa  efendim hangi tarikat  simdi  diyor  efendi bizde alacagini aldin  su su  dersler   falanca  hoca efendiden alacaksin  oraya  gitmen lazim  ...diye

simdi  bakiniz  baska bir  konu acmissiniz  yine  bu ana bölüm  altinda  orada  söyle birsey   okudum

http://www.xn--inirah-xjb.com/fikih-ve-akaid/%27tarikatsiz-cennet%27e-girilmez%27-%28mis!%29/
Alıntı
Bazıları diyorlar ki; "Tarikatsız cennete girilmez."
Bazı tarikat mensupları, tarikatlarını medh-ü sena etmek isterlerken
"Tarikatsız cennete gidilemeyeceği" gibi çok korkunç ve sapık bir fikir ileriye sürüyorlar.

bu noktada  bir tasavvuf anlayisi  cok cok ama cok nadirde olsa  görüyorsak,  Elbette Hakiki ALLAH dostlarini  tenzih ederim  günümüzde  bile  bircok  ALLAH Dostu vardir  bildigimiz-bilmedigimiz  ama sanki  tarikatlari bir fan klübü hasa  ne kadar cok üye  okadar  cok  reyting  mantiginda  olanlarinida  cok iyi  tahlil edip ,Hükmi temizlik  ciddiyetinde  elemekte  gerekiyor...

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2011, 01:09:05 »
sevgili kamarat, bu güzel yorumlarınız üzerine benim de yazacağım çok şey olacaktır... da,
lakin geç saatteyiz.... inşaALLAH müsait bir zaman içinde...
yorumlarınıza katıldığımı söylemeliyim peşinen!

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı HaLiD

• Tefani
  • TaLiP
  • **
  • Teşekkür 0
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2011, 23:00:39 »
benim de yazacağım çok şey olacaktır... da,
lakin geç saatteyiz....

Vakit fakirisiniz galiba  hocam   ; ))

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40