• 15 Temmuz 2020, 11:38:16

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Göz kamaþtýran tüyler..  (Okunma sayısı 427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BeSney

  • YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • *****
  • İleti: 853
  • Teþekkür 35
  • Yek nefes;dü þükres
Göz kamaþtýran tüyler..
« : 12 Mayıs 2012, 11:30:20 »
Erkek cennet kuþunun gökkuþaðý renkli tüyleri diþiyi cezbeden baþlýca silahý.

Yeni çalýþma, bu kuþlarýn sahip olduklarý ýþýltýyý bir aynaya benzeyen tüy yapýlarý sayesinde elde edebildiklerini ortaya koyuyor.
 
‘Parotia lawesii’, Papua Yeni Gine’de yaþayan bir cennet kuþu türü. Erkekleri diþileri çekmek için karmaþýk bir çiftleþme dansý sergiler. Dans sýrasýnda gözalýcý göðüs tüyleri titretilir. Bu tüyler önden bakýldýðýnda sarý-turuncu renkli görünmesine karþýn yana kaydýkça renk mavi-yeþile doðru döner.
 
Sussex Üniversitesi sinirbilim profesörlerinden Daniel Osorio ve arkadaþlarýnýn yayýnladýklarý çalýþmaya göre bu tür cennet kuþlarýnýn tüyleri, üzerlerindeki mikroskobik kancalarýn þekli sayesinde sarýdan maviye ve siyaha doðru hýzla geçiþ yapabiliyor. Kancalar tüy sapýnýn üzerine dizili olan yan dallarý birarada düzenli tutmakla görevlidir.
 
Tüyler üzerindeki bu küçük kancalarýn ýþýk ve elektron mikroskoplarý altýnda incelenmesi sonucunda diðer kuþlardaki gibi silindirik bir yapýya sahip olmadýklarý, ve bir ekmeði dilimler gibi enine kesitleri alýndýðýnda çýkan þeklin orta bölümü uzamýþ bir bumerangý andýrdýðý görülmüþ.
 
Bu þekil kuþun tüylerini bir soyunma kabinindeki üç duvarda bulunan aynalara benzetiyor. Ortadaki ayna sarý ve turuncu rengi yansýtýrken, açýlý yerleþmiþ olan aynalar mavi ve yeþili yansýtýyorlar. Böylece diðer tüylerde görülemeyen bu yanar-döner etki meydana geliyor.
 
Erkeklerin sergilediði bu ýþýltýlý tüy gösterisini diþilerin nasýl algýladýklarý bilinmiyor fakat araþtýmacýlar erkek tüylerinin bu þeklisadece karþý cinsi etkilemek üzere aldýðýný düþünüyorlar.


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?