• 14 Ekim 2019, 16:40:21

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Sence beni kim sürdü hakim amca  (Okunma sayısı 358 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AFFE

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teşekkür 26
Sence beni kim sürdü hakim amca
« : 17 Eylül 2012, 17:03:31 »
SENCE BENİ KİM SÜRDÜ BEY AMCA?

SENCE BENİ KİM SÜRDÜ BEY AMCA?

Sen sürgün edilen bir çocuğun hikayesini bilir misin bey amca? Ben Sürgün edildiğim de henüz 12 yaşında bir kız çocuğuydum… Havada inceden karların savrulduğu o gün, Annemin gözyaşlarını da içime gömerek, ay
ırdılar beni okulumdan öğretmenimden, arkadaşlarımdan ve çocuksu telaşlarımdan…

Evet ben sürgün edilen Polis Mehmet in, saçlarına dokunmaya kıyamadığı 12 yaşında ki minik kızıydım… Çocuksu düşlerine kocaman bir sürgünün çirkinliği sığdıran minik çiçeğiydim … Hiç unutmadım, kaldığımız lojmanın balkonundan aşağıya bakarken, ensesi kalın, omzu kalabalık, sesi gür o damın babamı, çocuk gibi azarladığı günü... Başını yukarı kaldırdığında içeri kaçtığım için belki beni göremedi babam; ama ben onun yumruğunu sıkan, dişi dişine vuran ve ‘ Ben kimsenin uşağı değilim’ diyen o titrek sesini, o çaresiz halini gömdüm minik yüreğime… O günden sonra bir daha eskisi gibi olamadı babam… Hep mahcuptu bakışları… Hep daha suskun, hep daha derin… Gözleri hep uzakları özler gibiydi artık… Arada bir güldürsem de onu, o aslında hep ağlarcasına baktı yüzüme… Sanki bu çirkin düzen onun eseriymiş gibi. Biliyorum içinden bir ses ‘çek git!’ dese de yapamıyordu! Onunla birlikte sürgün edilen eşini ve kızını bir kez daha yaralamak istemiyordu… Onu bir hiç yerine koyanlar gibi vicdansız, onlar kadar zalim, olamıyordu…

Her sofraya oturduğun da ‘Çok şükür de! Hep kendi hakkını ye kızım…’ diyerek başımı okşayan, miras diye bana onurunu bırakan, yansa da doğruyu konuşan; ama yalnızlığın en dibine mahkum olan babamı yıkan şeyi zaman geçtikçe daha iyi anlar oldum. Bir insanı lal eden, bazen bir lokma ekmeğin kaygısı değil midir? Yaşamına sebep olduğu ailesini doyurmak derdi değil midir? Onu beş para etmezin birine baş eğmek zorunda bırakan bu yaşam savaşı değil midir? Hayatından neşesinden umudundan çalan bu değil midir? Seni çocuk gibi azarlayan zalimin elini güçlü kılan en kalleş silah bu değil midir?

Bugün 26 yaşındayım… Babam hayata gözlerini yumalı tam 4 yıl oldu… Hasta ve kırgın kalbi fazla dayanamadı biliyorum… Hiçbir zaman sindiremedi yaşadığını sığdıramadı küçük Nagihan’ ın gözünde ki yaşı içine… Ben onu her gün özlüyorum… Isınan şu hayatı ve kokuşan insanları gördükçe, bir zengine yazdığı ceza için sürgün edilen babamı daha çok arıyorum… Eski fotoğraflarımıza bakıyorum… Bir çoğunda yanımda yok! Çünkü şu ikinci emri dediğiniz şeyin onu bizden ayırdığını çok iyi biliyorum.

Şimdi koca bir şirket de, idareci olarak, 25 personelle çalışıyorum… Çay taşıyanından, yer süpürenine kadar herkese, elimden geldiğince tebessüm ediyorum ve onlara her baktığımda küçük kızlarını hatırlıyorum ve sadece kendi hakkımı yemeğe özen gösteriyorum.

En son Hatay da ki olay ile eski yaralarımın kanadığını hissetim … Günlerce ağladım… Ama şimdi gördüm ki o gün babam gibi yalnızlığa itilenler, bu gün bir arada … Sesleri daha gür… Artık küçük kızları, vefakar eşleri, yorgun anaları babaları ve çocukluk dostları el ele vermiş. Kendisine bir parça cevap hakkı bile tanımayan bu vefasız sisteme inat aileler bir haykırış olmuş. Geç de olsa bir dernek kurulmuş. Büyük bir aile olduğumuzun farkına varılmış… 12 yaşında sürgün edilen bir kız çocuğu olarak sonuna kadar yanınızdayım… Herkes kendi hakkını yesin diye…

Nagihan. polis kızı

İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2012, 21:55:12 »
yav affe abla, bu yazı size mi ait?
doğrusu çok duygulu, içtenlikle yazılmış bir yazı.
muhtemelen sizindir sanıyorum.
çok teşekkür ediyorum benim güzel ablacım, bizimle paylaştığın, yüreğini buraya döktüğün için.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı AFFE

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teşekkür 26
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2012, 13:54:52 »
MiM hocam gerçekler yaşanmış olaylar birde içindeysen bu olayların insanda derin acılar bırakıyor bu yazının bir kısmı benim arkadışımın kızına polis kızı bir kısmıda bana ayit daha bir çok şey yazmak isterdim haykıracasına bağırmak isterdim fakat olmuyor duygularımızı yazıya dökmekten başka RABBİM tüm güvenlik güçlerini  askermizi  polisimiz korusun onca terör olayının içinede birde böyle haksızlıklara uğruyorlar RABBİM  sabırlar versin
İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40