• 18 Kasım 2018, 05:32:15

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Birbirimize Kenetleniyoruz  (Okunma sayısı 660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cenan

• Ziyaretçi
Birbirimize Kenetleniyoruz
« : 25 Kasım 2012, 10:34:30 »
Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Allâh, kendi yolunda birbirine kenetlenmiş, kurşunla perçinlenmiş müstahkem bir binâ gibi saf bağlayarak mücâdele eden kimseleri sever.”
(Saff, 4)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“…Cemaat hâlinde olmanızı ve ayrılığa düşüp dağılmaktan şiddetle kaçınmanızı isterim. Zîrâ şeytan, yalnız başına yaşayan kimselerle beraberdir. İki kişi de olsa, beraber yaşayanlardan ise uzaktır. Cennetin ortasında bulunmak isteyen kimse, cemaate devam etsin…”
(Tirmizî, Fiten, 7/2165)

Allâh Rasûlü (sav), cemaate devam husûsunda ihmalkârlık gösterenlere karşı son derece tâvizsiz davranmıştır. Nitekim bir gün:

“Kim, müezzini işitir ve kendini engelleyen bir özrü olmadığı hâlde cemaate gitmezse, münferiden kıldığı namaz (kâmil bir namaz olarak) kabûl edilmez.” buyurmuştu.

Ashâb-ı kirâm:

“–(Ey Allâh’ın Rasûlü!) Özür nedir?” dediler. Efendimiz:

“–Tehlike korkusu veya hastalıktır.” buyurdu.

(Ebû Dâvûd, Salât, 46/551)

İki Gün Bir Değil-Altınoluk

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 25 Kasım 2012, 15:11:09 »
efendimizi daha kapsamlı incelediğimizde cemeat kavramının hatta ümmet kavramının dahada kapsamlı olduğunu görürüz.Mesela sarığa düşman bir imamın arkasında namaz kılmak la kılmamak arasında gidip geleni nasıl değerlendirmeli? yada cumhuriyete övgüler düzen,  emri bilmaruf yapmak isteyene salak diyen bir imamın arkasında "ke ennehum bunyanın mersus" kıvamında bir cemaat ne kadar mümkün ?
ablam sizden görüşlerinizi almak isterim doğrusu.

Cenan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2012, 11:10:46 »
efendimizi daha kapsamlı incelediğimizde cemeat kavramının hatta ümmet kavramının dahada kapsamlı olduğunu görürüz.Mesela sarığa düşman bir imamın arkasında namaz kılmak la kılmamak arasında gidip geleni nasıl değerlendirmeli? yada cumhuriyete övgüler düzen,  emri bilmaruf yapmak isteyene salak diyen bir imamın arkasında "ke ennehum bunyanın mersus" kıvamında bir cemaat ne kadar mümkün ?

Hakkınızı helal edin mesajınızı yeni gördüm. Gözden nasıl kaçmış bilmem.
Bir arda döndüğümde yazayım inşALLAH.

Cenan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2012, 11:57:45 »

Bahsettiğiniz şekildeki imamları fasık gurubuna sokacak olursak bir hadisi şerife göre fasıkta olsa, salihte olsa arkasında namaz kılınacağı buyrulmuştur. Ama bir müslümana düşen, imam seçiminde de özen göstermektir.  Mecbur kalınmadıkça bu tip imamların arkasında kılınmamalıdır diyorum. Hatta cemaat uyarılmalıdır.

Tabi benim ne düşündüğüm önemli değil. İslam bu konuda ne diyor?

Sorunuzun cevabını sizden de alalım inşALLAH. Cami ile cami cemaati ile pek bir işim olmadığı için bir yargıya varamadım. :(

*                             *                                          *

garib abi bir yandan iş yapıyorum bir yandan da sualinizi düşünüyorum.
Bu imamlar ne iş yaparlar?
Cemaatleri ile ilşkileri nasıldır?
Günümüz ile Asr-Saadet dönemindeki işlevleri aynı mıdır?
Bunların cevabı cemaatin durumunuda ortaya koyacaktır inşALLAH.

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2012, 12:47:46 »
Ablam akşam gözlemlerimi aktarırım İnşaALLAH.
Ama kısaca hakkıyla görevlerini ifa edenler olduğu gibi bu işi meslek olarak görenlerde var.ALLAH selamet versin

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2012, 13:09:17 »
ablam İngilizceniz olduğu için bunu ekliyorum face türkçe alt yazılı olan var ama bulamadım

Emotional speech by young Muslim brother in Morocco.

Cenan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2012, 14:49:37 »
ALLAH razı olsun. Gözyaşı içerisinde izledik.

Ümmetin sokakları yangın yeri ve kimsenin haberi yok.

Yada haberimiz varda birşey yaptığımız yok.

Emr-i bil maruf nehy-i ani'l münker yapmakla mükellefiz, üzerimize farz.

Yarın ruz-i mahşerde Rabbimizin huzuruna nasıl çıkacağız bilemiyorum. :(

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2012, 15:02:16 »
ALLAH razı olsun. Gözyaşı içerisinde izledik.

Ümmetin sokakları yangın yeri ve kimsenin haberi yok.

Yada haberimiz varda birşey yaptığımız yok.

Emr-i bil maruf nehy-i ani'l münker yapmakla mükellefiz, üzerimize farz.

Yarın ruz-i mahşerde Rabbimizin huzuruna nasıl çıkacağız bilemiyorum. :(

Alıntı
    garib abi bir yandan iş yapıyorum bir yandan da sualinizi düşünüyorum.

ablam fazla söze ne hacet :(

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2012, 20:55:31 »
Alıntı

Mim hocam afvetsin ama çoğu memurluğu içselleştirmiş.
mesai saatleri var ve ona sadıklar.Eskileri onu takmıyorlar ya.Mesela bizim merkez camiinde beş vakit hoca efendiyi göremezsiniz.Lojman ve diğer gelirler sebebi ile emekli dahi olmuyor.ALLAH ona ve arkasından konuştuğum için bana selamet versin.Bu bir misal gerçekten ama emsal desek ne kadar yanılırız bilmem.Bizim buraların imamları bazen  caminin içersindeki imam odasında toplanırlar.İçerdeki fıkraları bir fasığa dahi yakıştıramazsınız.İşte bu imamların cemaatinde neler olur neler biter siz düşünün.Akide ve amel noktasında cemaatleri üzerine tasarruf sahibi olmaları gerekir aslında.Sonra davetçi olmaları beklenir.Yalnızca para istemek için esnaf ziyareti yapanların para istediği adamaların zahirde merdut ticaretleine ne demelerini bekliyebilirizki?Bir ders halkası görmek istiyor gözlerim bu ALLAH'ın mescidlerinde ama nafile.Bırakın ders halkasını diyanetin extra ödeme yaparak başlattığı Kur'an derslerine gene diyanetin ödemeyi kesmesi ile son veriyorlar.Memuriyetlerinin hakkını vermede dahi acziyeti olanların ALLAH tealanın dini hususunda ne yapmalarını bekliyebilirizki?
Evet "ke ennehum bünyanın mersus"
ne kadar zor bu zamanda.
Yahudiler hakkında inmiş bi ayette ALLAH teala "tehsebuhum cemian kulubuhum şedda"buyurur.Nedense bu ayet gündeme geldiğinde hep o yahudiler hakkında inmiş denir.Hiç üzerlerimize alınmayız.Ama mea teessüf
ben bu ayetin şumulune girdiğimizi düşünüyorum.Evet her nekadar herbirerlerimiz mes'ulsakta mimarlarımız bizlerin önüne geçen imamlarımızdır.Bunlar camii imamı olur veya bir cemaat. Çoban olmaları gerekenlerin sürü bie olmamaları bu dine yapılmış bir ihanettir.
Asrı saadet te mescid nasıldı dersek efendimiz aleyhisselamın hayatına bakmak yeterli olacaktır.
Bence bu mevzu ALLAH'a yahut dünyaya bağlılığımız nisbetinde değerlendirilmeli.Bu arada Görevlerini layıkı ile yapanlardan ALLAH razı olsun

Cenan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 26 Kasım 2012, 21:30:35 »
Yozlaşma. Hayatın her kademesinde kendisini göstermiş, fazlasıyla özen gösterilmesi gereken yerlerde bile.

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 26 Kasım 2012, 23:28:59 »
Bizler tıpkı ashabı kiram radiyalllahu anhum gibi inanıyoruz.farkımız İnançlarımızın hayatlarımıza yansımaları.Ben bu menfi hale en önemli amil olarak güzel örneklerin azlığını  görüyorum.Gerçekten o ALLAH'ı hatırlatanlar artıkça iyileşmeler de görülecektir.Ben eksenli başlangıçlar da teşvik edilmelidir.Gidişat hakında her kesimin ben gibi suçu başkalarında arama teşebbüsleri belki şeytani bir tavır olarak görülebilir.Bence haksız bir tesbitte değildir.
Umarım ALLAH kendisinden hakkı ile çekinen kullarından olma şerefinide bizlere nasib eder amin

Cenan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 27 Kasım 2012, 06:57:33 »
Amin.

Din tabiri caiz ise ilahiyatçıların, imamların  tekelinde değil.
Din hepimizin dini ve sokaktaki "insandan mesulüz" anlayışı içerisinde olmalıyız.
Asr suresi ile oturup Asr suresi ile kalkmalıyız.

Ne kadar yapabiliyoruz bilmiyorum.
Rabbim bizleri Kendisine kul, Rasulüne layık, dinine hizmetkar eylesin. Amin.

Çevrimdışı yorgun

• FoRuM Dostu
  • TaLiP
  • Teşekkür 18
« Yanıtla #12 : 27 Kasım 2012, 16:58:27 »
Mim hocam afvetsin ama çoğu memurluğu içselleştirmiş.
mesai saatleri var ve ona sadıklar.Eskileri onu takmıyorlar ya.Mesela bizim merkez camiinde beş vakit hoca efendiyi göremezsiniz.Lojman ve diğer gelirler sebebi ile emekli dahi olmuyor.ALLAH ona ve arkasından konuştuğum için bana selamet versin.Bu bir misal gerçekten ama emsal desek ne kadar yanılırız bilmem.Bizim buraların imamları bazen  caminin içersindeki imam odasında toplanırlar.İçerdeki fıkraları bir fasığa dahi yakıştıramazsınız.İşte bu imamların cemaatinde neler olur neler biter siz düşünün.Akide ve amel noktasında cemaatleri üzerine tasarruf sahibi olmaları gerekir aslında.Sonra davetçi olmaları beklenir.Yalnızca para istemek için esnaf ziyareti yapanların para istediği adamaların zahirde merdut ticaretleine ne demelerini bekliyebilirizki?Bir ders halkası görmek istiyor gözlerim bu ALLAH'ın mescidlerinde ama nafile.Bırakın ders halkasını diyanetin extra ödeme yaparak başlattığı Kur'an derslerine gene diyanetin ödemeyi kesmesi ile son veriyorlar.Memuriyetlerinin hakkını vermede dahi acziyeti olanların ALLAH tealanın dini hususunda ne yapmalarını bekliyebilirizki?
Evet "ke ennehum bünyanın mersus"
ne kadar zor bu zamanda.
Yahudiler hakkında inmiş bi ayette ALLAH teala "tehsebuhum cemian kulubuhum şedda"buyurur.Nedense bu ayet gündeme geldiğinde hep o yahudiler hakkında inmiş denir.Hiç üzerlerimize alınmayız.Ama mea teessüf
ben bu ayetin şumulune girdiğimizi düşünüyorum.Evet her nekadar herbirerlerimiz mes'ulsakta mimarlarımız bizlerin önüne geçen imamlarımızdır.Bunlar camii imamı olur veya bir cemaat. Çoban olmaları gerekenlerin sürü bie olmamaları bu dine yapılmış bir ihanettir.
Asrı saadet te mescid nasıldı dersek efendimiz aleyhisselamın hayatına bakmak yeterli olacaktır.
Bence bu mevzu ALLAH'a yahut dünyaya bağlılığımız nisbetinde değerlendirilmeli.Bu arada Görevlerini layıkı ile yapanlardan ALLAH razı olsun

Değerli Garip Hocam ;

Daha önce bir konuda acizliğime cahillime sığınırak diyaneti sizin bahsettiğiniz konuda ki hıyanet olarak adlandırarak bahse konu kişi ve kişileri kastederek ağır bir eleştiri yapmış ve Değerli Mim hocamın alınmasına sebeb olmuştum...

Görüşlerinize sonuna kadar katılmaktayım..

Bu konuda vakıf olduğum çok kişi ve kişilere rast geldim...

Öyle bir kadrolaştırmaya tanık oldum ki sadece makam mevki hırsı için asli görevlerini unutup gayri meşru ve mesleklerine yakışmayan ne hareklerine üzülerek şahid olduk...

Böyle bir düzenin içinde nasıl denetlenir veya nasıl ıslah yoluna gidilir o da meçhul !...

Değerli Cenan kardeşimin ve  görüşlerine de katılırak yüreğimiz buruk vaziyette beklemeteyiz..

Rabbim akıl anlayış versin İnşALLAH....
[/b]

ebumusab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2012, 17:02:23 »
Amin kardeşim

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40