• 19 Ağustos 2019, 05:14:01

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Cennet ve Cehennem’in Ebedîlîği  (Okunma sayısı 847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MaHru

• Ziyaretçi
Cennet ve Cehennem’in Ebedîlîği
« : 15 Aralık 2009, 09:56:48 »
Cennet’in de, Cehennem’in de varlığı ebedî olarak devam edecektir.

Kur’an ve Sünnet nassları, hem Cennet’in, hem de Cehennem’in şu anda mevcut olduğunu, kıyamet, haşir ve hesap süreçlerinden sonra Cennetlikler Cennet’e, Cehennemlikler Cehennem’e gittikten sonra orada ebedî kalacaklarını açık bir şekilde ifade etmektedir.

Şu kadar ki, Cennet’e gidenlerin hiç birisi oradan bir daha çıkmayacak, ancak Cehennem’e gidenlerin bir kısmı, yani günahkâr mü’minler, günahları miktarınca azap gördükten sonra Cehennem’den azad edilecek ve ebedî hayatlarına Cennet’te devam edeceklerdir.

Ancak; bizim varlığımızın sonsuzluğunun, ALLAH Teala’nın varlığının sonsuzluğu “gibi” olmayacağını, zira bizim sonsuzluğumuzun da varlığımız gibi “mümkin”, O’nun sonsuzluğunun ise varlığı gibi “zorunlu” olduğunu  unutmamak gerekir.

Kaynak :  Cennet ve Cehennemin Ebediliği, Ebubekir Sifil,  Milli Gazete, 17/12/2005

Çevrimdışı elaziz

• TaLiP
  • **
  • Teşekkür 1
  • Ben razıyım, kanasa da...
Ynt: Cennet ve Cehennem’in Ebedîlîği
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2011, 13:48:26 »
"Hayır, durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya, işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır." (Bakara Suresi, 81- 82)

Cehennemden cennete geçiş yoktur: Yani günahı miktarı cehennemde azap gördükten sonra cennete gitmek yoktur diyen fırkalar var. Bu konuda delil olarak gösterdikleri ayetlerden biri de yukarıda yazılan ayettir. Bu ayette kesin olarak günahkar müminler için bir hüküm göremedim. Sadece kâfirler için "orada ebedi kalacaklardır" ibaresi var. Kâfirlerin cehennemde ebedi kalacağını zaten biliyoruz. "İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir" diye ayette müminleri de ayırıyor. Peygamberlerden başka günahsız kimse yok zaten.  Peki günahı sevabından çok olan müminler ne olacak? Bununla ilgili hüküm koyulmasa da ayetin zahirine bakıldığında "İman edip salih ameller işleyenler müstesna" tabirine göre iyi kötü her mümin iman edip salih amel işlemiştir (kalbinde zerre kadar iman bulunan bile)...
Çıkardığımız bu anlam, ben gibi günahkar müminler için necatımıza medar olabilir mi?
Sizin dostunuz önce ALLAH, sonra peygamberi, sonra da rükua vararak namaza devam eden ve zekat veren mü'minlerdir. Maide 55

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2011, 14:16:52 »
Çıkardığımız bu anlam, ben gibi günahkar müminler için necatımıza medar olabilir mi?

inşaALLAH diyelim abim, cümlemiz için!

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

mustazaf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2011, 14:52:36 »
Ancak; bizim varlığımızın sonsuzluğunun, ALLAH Teala’nın varlığının sonsuzluğu “gibi” olmayacağını, zira bizim sonsuzluğumuzun da varlığımız gibi “mümkin”, O’nun sonsuzluğunun ise varlığı gibi “zorunlu” olduğunu  unutmamak gerekir.

Kaynak :  Cennet ve Cehennemin Ebediliği, Ebubekir Sifil,  Milli Gazete, 17/12/2005
hoca kafadaki bulanıklığı pek kaldırmamış.

"Hayır, durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya, işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır." (Bakara Suresi, 81- 82)

Cehennemden cennete geçiş yoktur: Yani günahı miktarı cehennemde azap gördükten sonra cennete gitmek yoktur diyen fırkalar var. Bu konuda delil olarak gösterdikleri ayetlerden biri de yukarıda yazılan ayettir. Bu ayette kesin olarak günahkar müminler için bir hüküm göremedim. Sadece kâfirler için "orada ebedi kalacaklardır" ibaresi var. Kâfirlerin cehennemde ebedi kalacağını zaten biliyoruz. "İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise, İşte onlar da cennetliktir" diye ayette müminleri de ayırıyor. Peygamberlerden başka günahsız kimse yok zaten.  Peki günahı sevabından çok olan müminler ne olacak? Bununla ilgili hüküm koyulmasa da ayetin zahirine bakıldığında "İman edip salih ameller işleyenler müstesna" tabirine göre iyi kötü her mümin iman edip salih amel işlemiştir (kalbinde zerre kadar iman bulunan bile)...
mezkur ayeti kerimede kafirler ibaresi yok.sibakında beni israil dan aklı havada kuruntu peşindeki insanlardan bahsediliyor.ama o dönemdeki tevratın sadıkları olduğunuda nalayabiliyoruz bu ayetlerden.
o hurafelerin ise şirke kadar götürebileceği anlaşılıyor.
hulasa ehli necatın salih amel işleyenler olduğu kesin lakin onu muhafaza edenler diye şerhi lazımdır kanaatindeyim

Çevrimdışı elaziz

• TaLiP
  • **
  • Teşekkür 1
  • Ben razıyım, kanasa da...
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2011, 16:27:53 »
Bediüzzaman'ın şu sözü de aydınlatıcı nitelikte:
“günah kalbe işleyip siyahlandıra siyahlandıra, ta nur-u imanı (iman nurunu) çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Her bir günah içinde küfre (ALLAH'ı inkara) gidecek bir yol var. O günah, istiğfar ile çabuk imha edilmezse, kurt değil belki küçük bir manevi yılan olarak kalbi ısırıyor...”

Cenab-ı Haq kalbimizden nur-u imanı çıkarmasın. Günahlardan hemen pişmanlık duyup tevbe etmeyi ve salih amellerde de sebat göstermeyi nasib etsin.
Amin..

Sizin dostunuz önce ALLAH, sonra peygamberi, sonra da rükua vararak namaza devam eden ve zekat veren mü'minlerdir. Maide 55

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40