• 30 Mayıs 2020, 01:46:43

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Göz, kalbin elçisidir.  (Okunma sayısı 387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı £laf

• TaLiP
  • **
  • Teþekkür 21
Göz, kalbin elçisidir.
« : 27 Mayıs 2013, 22:18:08 »
Göz, kalbin elçisidir.

Ýnsan nefsi, güzel þeylere bakmaya düþkündür.

Göz, kalbin elçisidir. O'nun tarafýndan vazifelendirilir. Güzel ve manzaralý bir þey bulmuþsa, memnuniyet duyar.

Fakat göz, çoðu defa kalbin baþýný belaya sokar. Zira öyle güzellikleri haber verir ki; ne hepsini elde etmeye, ne de ayrýlýklarýna tahammüle kalbin gücü yeter.

Bakýþlarýný ALLAH'ýn izni haricine salýverenlerin hasretleri devamlý olur. Çünkü bakmak, sevgiyi netice verir.

Ve kalb, bir alakaya sahib olur. Sonra bu alaka kuvvetlenir; vurgunluk derecesine varýr ve kalbi kaplar. Göz, bakmaya devam ettikçe, vurgunluk hali kalbden ayrýlmayacak bir sevgi halini alýr.

Artýk kalb, köle olmuþtur ve layýk olmayana kulluk yapmaya baþlar. Bütün bunlar, bakmanýn cinayetleridir. Bir emir {sultan} iken, þimdi bir esirdir o.

Kalb, düþtüðü haller için gözden dert yanar. Göz ise, "Ben senin memurundum, der; bana vazife veren, sen deðil miydin?"

Bütün bunlar, ALLAH'ýn sevgi ve baðlýlýðýndan boþ kalan kalblerin belasýdýr. Kalb ALLAH'ý sevmek için yaratýlmýþtýr. Bu yüzden sevgilisi "O" deðilse, kulluðu baþkasýnadýr

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 63
Göz, kalbin elçisidir.
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2013, 07:47:42 »

Sultanlýktan esirliðe bile isteye düþüþe ne demek lazým..