• 09 Ağustos 2020, 16:59:09

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Zor bir eþ, muhabbetle deðiþebilir.  (Okunma sayısı 659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı £laf

• TaLiP
  • **
  • Teþekkür 21
Zor bir eþ, muhabbetle deðiþebilir.
« : 08 Haziran 2013, 00:07:38 »

Zor bir eþ, muhabbetle deðiþebilir.

Nefsi müdafaada bulunmak kolaydýr. Ama vicdanî muhasebe yapmak ve eþi incitmemek için çalýþmak bir erdemdir.

"Eþim zor bir insan. Evde ne yapsam memnun olmuyor. Bardaðýn hep boþ tarafýný görüyor." "Ýþten çýkýnca eve gitmek istemiyorum. Eþim kapýdan girer girmez baþlýyor, 'Annen þöyle yaptý.' diye söylenmeye."

Kadýn ve erkekler böyle dert yanýyor. Kimse kendisinde hata görmüyor. Tabii olan, ne zaman sinirleneceði belirli olmayan biriyle yaþayan eþe oluyor. Bunalýyor, canýndan beziyor. Bu durumda eþler nasýl davranmalý?

Zor biriyle yaþayan eþ "Ben niye böyle biriyle evlendim?" diye hayata küsmemeli, çözüme yoðunlaþmalý. Diyaloðu kesmek, problemi kördüðüme döndürür. Bunun yerine "seni seviyorum ama þu, þu davranýþlarýn beni rahatsýz ediyor." diye rahatsýzlýðý söz ve davranýþlarla anlatmalýdýr. Bazen kiþi davranýþýnýn eþini rahatsýz ettiðinin farkýna varmayabilir. Mesajý alan eþ de; "Bende problem yok sen yanlýþ algýlýyorsun" deyip iþin içinden çýkmamalýdýr.

Eþini mutlu eden, kendisi de mutlu olur

Nefsi müdafaada bulunmak kolaydýr. Ama vicdanî muhasebe yapmak ve eþi incitmemek için çalýþmak bir erdemdir. Kendisine emanet edilen eþin hukukunu korumaktýr. Eþini mutlu eden kendisi de mutlu olur. Þu gerçek hiçbir zaman unutulmamalýdýr; aile bir fabrika, eþlerse o fabrikanýn çarklarý gibidir. O fabrikada "mutluluk kumaþý"ný dokumak için çarklar ters hareket etmek yerine birbirine güç vermelidir.
  :gul[1]: :gul[1]: :gul[1]:

There are no comments for this topic. Do you want to be the first?