• 14 Ekim 2019, 17:07:23

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: HAC Mahşerin Provası  (Okunma sayısı 530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

insan

• Ziyaretçi
HAC Mahşerin Provası
« : 02 Aralık 2009, 01:42:36 »

Hac, insana "yolcu" olduğunun hatırlatılmasıdır. Sadece yolcu değil, aynı zamanda yol olduğunun da... (...)

Hac, insanlığın ALLAH'a yürüyüş destanını, her müminin kendi şahsın tekrar yaşamasıdır.

Hac, Âdem rolünü oynayan her bir insanın, yitirdiği cenneti aramaya çıkmasıdır. (...)

Hac, mahşerin provasıdır.

(...)

Elbisen sade olmalı, kefeni hatırlatmalı. Süsten ve ziynetten uzak durmalısın. Bedenin arkaya, ruhun öne çıkarıldığı bir mahşerdesin, unutma. (...)

Âdemsin.

Âdem gibi ırklar üstü, Âdem gibi coğrafyalar üstü, Âdem gibi kültürler üstü, Âdem gibi renkler üstü, Âdem gibi uluslar ötesi olmalısın. Irkını, kavmini, kabileni, ulusunu, ait olduğun sosyal ve siyasal yapıyı bir kenara atmalısın. Bayrakları, ülkeleri, sınırları, sancakları arkada bırakmalısın. Sen, hacda sadece kendin olmalısın. Bütün bunlar seni kendin olmaktan alıkoyan şeyler.

(...)

Unutma Âdem'sin. Harem'in toprağıyla senin beden toprağın arasında doğrudan bir iletişim kurulmalı. Ayağını bir toprak hattı gibi koymalısın Harem'in topraklarına. Ki akım tamamlansın ve mübarek bölgenin bereketinden bedenin de ruhun da yararlansın. (...) Seninle Harem arasında bir bilişme, bir tanışma olmalı. Unutmamalısın coğrafyanın da bir dili, bir kalbi ve bir hafızası olduğunu.

(...)

İnsanlığın tanıdığı en büyük iman hamlesi bu topraklarda başlamıştır. Âdem Havva'sına ve yitirdiği cennetine bu bölgede kavuşmuştur. Üç semavi şeriatın ortak atası İbrahim, onun aziz hatıraları Hacer ve İsmail, bu bölgede rollerini oynamışlardır. Hepsinden öte Son Peygamber insanlığın kararan ufkunu yeniden aydınlatan ebedi mesajını bu bölgede almaya ve yaymaya başlamıştır.

(...)

Kâbe, yeryüzünde kurulan ilk mabeddir. Mekke ise tüm şehirlerin anası, yani insan soyunun ilk medeniyet beşiği.

(...)

Bir yoruma göre ilahi otoriteyi temsil eden arşın altında bulunan el-Beytü'l Ma'mur'un yeryüzündeki izdüşümü olarak inşa edilen Kâbe, insanlığın ilk atasına mabetlik etmiştir. Mekke işte bu ilk mabed etrafında şehirleşmiş ilk yerleşim birimidir.

(...)

Ezraki'nin aktardığı bir rivayete göre Hz. İbrahim, Kâbe'yi tamamladıktan sonra Cebrail'in rehberliğinde Şeytan'ı bu bölgede üç kere taşlamıştı.

O gün bugündür bu sembolik taşlama Hz. İbrahim'in anısına sürer gider. Şeytan taşlamanın bölge halkının muhayyilesinde yer eden bir başka öyküsü de şu:

Hz. İbrahim rüyasını gerçekleştirmek üzere oğlu İsmail'i kurban etmek için götürdüğünde anne Hz. Hacer'in haberi yoktur. Anne Hacer oğlunun kurban edilmek üzere kocası tarafından götürüldüğünü şeytandan öğrenir. "Bir baba oğlunu keser mi hiç?" diye, önce aklını kullanarak şeytanın vesvesesini savuşturur. Şeytan onu ikna etmek için derki: "ALLAH emretmişse?" Hacer bu kez aşkını ve imanını kullanarak "ALLAH emretmişse sana ne oluyor?" der ve şeytanî vesveseyi "üç cemre yeri"nde taşlar. Bölge halkının muhayyilesinde efsanevi bir nitelik kazanan olayın gerçek mahiyeti ne kadar sisli ve kapalıysa, olayın sembolize ettiği gerçek o denli açık ve net. O da, insanın şeytana, şeytansı dürtülerine, şeytanın yardımcısı olan insan şeytanlarına ve şeytanî düzen ve ideolojilere karşı kesintisiz bir savaş vermesinin gerekliliği.

Kimdir şeytan?

Şeytan kesinlikle bir tek düşman değildir.

Şeytan imanın iktidarına karşı duran güçtür.

(Kaynak: Mustafa İslamoğlu; Hac Risalesi, Denge Yayınları, İstanbul, 2008)

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
Ynt: HAC Mahşerin Provası
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2009, 01:54:33 »
evet, bu kitap şu an kitaplığımda bulunuyor... daha evvel görevli olduğum bir yıl elimden düşürmediğim bir kaynaktı. çok faydalanmıştım. Hac'cın turistik bir gezi olmadığını anlatabilen, derununa ve kimyasına bu kadar güzel dokunabilen az sayıda eser vardır sanırım.

teşekkürler abisi...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı can

• BiSMiLLaH
  • *
  • Teşekkür 1
  • "Nerede olursanız olun, ALLAH sizinle beraberdir"
HAC Mahşerin Provası
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2012, 19:08:20 »
haccı birde şehid ali şeriatiden okuyun...islamoğlunun şehidin kitabından istifade ederek yazdığı eserlerden biridir hacc...tavsiye ederim şehidin hacc adlı kitabını...
şehidin hacc adlı kitabından miniminnacık bir bölüm:)
''Ve Hacc: Senin bu aptalca cebre, bu anlamsız lanetli yazgıya karşı isyanın. Kararsız, sallantılı, tereddütlü ve döngüsel hayattan, tüketim için üretim, üretim için tüketimden kurtuluşun.
Hacc, ucu kaçmış bir yumak gibi, varlığını açar. Bu kapalı daire, "devrimci niyet" ile açılır, yola koyulur, ufukları işaret eder. Dosdoğru bir seyir çizgisinde ebediyete, başka bir yöne, "O"na hicret eder!
"Kendi evin"den "ALLAH'ın Evi"ne, "halkın evi"ne hicret! Ve sen her kim olursan ol, insan idin, Adem'in evladı idin; fakat tarih, hayat, insanlık dışı sosyal düzen seni çirkinleştirmiş, kendine yabancılaştırmış, âline kılmış, seni kendinden, o fıtrî özünden uzaklaştırmıştır. Zerreler Aleminde insan idin, ALLAH'ın halifesi idin. ALLAH'ın sohbetdaşı idin, ALLAH'ın özel emanetçisi idin. Tabiatın sahibi, ALLAH'ın yakını idin, ALLAH'ın ruhu sana üflenmişti. ALLAH'ın özel öğrencisiydin. ALLAH sana bütün isimleri öğretmiştir.ALLAH sana kalemi öğretmiştir. ALLAH seni kendine benzeterek yaratmıştır.Seni yaratmış ve kendi yaratığı olan sana büyük bir makam vermiştir. Seni yaratıp kaldırmış, uzak ve yakınındaki bütün melekleri ayağına kapandırtmıştır. Bütün melekleri sana boyun eğdirtmiştir. Yer, gök ve onlarda var olan her şeyi senin güçlü ellerine bırakmıştır. Senin yanına gelerek kendi öze emanetini omuzlarına yüklemiştir. Seninle anlaşma yapmış, seni toprağına getirmiştir. Senin fıtratına yerleşmiş, seninle yuvadaş olmuştur.Ne yaptığını görmek için seni gözetlemede kalmıştır.
Sense tarih caddesini önüne katıp yola düştün, ALLAH'ın "emanet" yükü omuzunda, ALLAH'ın sözleşmesi elinde, ALLAH'ın sana öğrettiği isimler yüreğinde, ALLAH'ın ruhu, "varlığının" bedeninde ve...
Bütün sermayen "Asır". İşin ne? Bütün yaptığın sermayeden yemek! Hayatının hüneri ne? Zarar etmek; kardan zarar değil, sermayeden zarar: "Hüsran". "Ve asra andolsun ki insan daima ziyandadır". Bunun adı da yaşamak oluyor! Sen şu ana kadar ne yaptın? Güya yaşadın!
-Şimdi elinde ne var?
-"Kaybettiğim yıllar"!
 ve böylesine uzayıp gidiyor...

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
HAC Mahşerin Provası
« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2012, 23:54:21 »
ali şeriati'nin bir kitabını daha 20'li yaşlardayken okumuştum. aradan epey yıllar geçti, ufak bir kitaptı, sanırım adaletle ilgili bir kitaptı. daha sonra bir daha ali şeriati ile karşılaşamadık. fakat hakkında çok yazılar okuduğumu hatırlarım. bizim ehli sünnet yazarların çok hoşlanmadığını bilirim. müspet menfi en çok isminden söz edilen bir yazar olduğu bir gerçek ali şeriatinin.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı can

• BiSMiLLaH
  • *
  • Teşekkür 1
  • "Nerede olursanız olun, ALLAH sizinle beraberdir"
HAC Mahşerin Provası
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2012, 12:12:51 »
değerli kardeşim mim hangi kitabını okumuşsunuz bilmiyorum ama şehidin birçok kitabını okudum fikirlerinin birçoğununa katılmakla beraber hatalı bulduğum eleştirdiğim birçok noktada olmuştur.şehidi bir sosyolog gözü ile değerlendireceksiniz...ama şehidin kitaplarını okumanızı tavsiye ederim...okuyucunun temel prensibi şu olmalı bir eseri bir makaleyi kısacası bir yazıtı okurken değerlendirmesini yaparken dikkat edeceği husus şudurki;okuduğu kitapta neyin altını çizeceğini neyinde üstünü çizeceğini çok iyi bilmesi gerekir okuyucu...müslümana yakışan olayları değerlendirirken kuran ve sünnet eksenli bir değerlendirme yapmasıdır.mezhepler üstü bir değerlendirme...kitabını alıntıladığınız islamoğlunu ne kadar seversiniz bilmiyorum ama bakın islamoğlu ehlisünnet camiaya mensup ama aynı zamanda bir şehid şeriati hayranı...sözün özü iqra ile başlayan ilahi buyruğa boyun eğip yola devam diyorum.arı gibiyim.arı gibi olmalıyız...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40