• 06 Nisan 2020, 17:21:28

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Güneþ ve Ay Tutulmasýnda Niçin Namaz Kýlýnýr?  (Okunma sayısı 511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 8
  • Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
Güneþ ve Ay Tutulmasýnda Niçin Namaz Kýlýnýr?
« : 02 Aralık 2009, 08:06:34 »

Güneþ ve ay tutulmasýnda ikiþer rekât nafile namaz kýlmak, tutulmalarý önlemek, yahut gidermek için deðildir.
 Belki bu hâdiseler, böyle ibadetlerin vakitleri olmasýndandýr. Nasýl güneþ göðün tam ortasýna gelince öðle namazýnýn vakti geldi, diyor, namaz kýlýyorsak; güneþ tutulunca, yahut ay kapanýnca da, iþte böyle iki rekât sünnetin vakti geldi deyip Resûlullah'a ittiba ederek namaza duruyor, dünyayý ve kâinatý vaz ettiði kanunlarýyla idare eden Rabbimize hamd ve þükürler ediyoruz.
 Kaldý ki, iki rekât namaz kýlma sünneti, sadece bu iki hâdiseye münhasýr deðildir. Bütün felâketlerde, sel yangýn, zelzele ve düþman tehlikesi gibi hallerde ALLAH'a yönelmek, mahuz kalýnan bu gibi afetlerden ümmet-i Muhammed'i korumasýný niyaz etmek de sünnettendir.
Her türlü beþerî tedbirlerin yok olup, tesirsiz kaldýðý demlerde Rabbimizden meded umup, imdad istemek en güzel ve zaruri bir ilticadýr. Baþka Ümit kapýsý, imdat yeri de yoktur zaten Dinî meseleleri bilmeyen bazý itikatsýz kimseler, bu namazlarý, baþlayýp bitmesi hesaplarla belli olan bu hâdiseleri önlemek, yahut gidermek için kýlýnan namazlar zannettiklerinden itiraz ediyor, ehl-i imaný zan altýnda tutmak istiyorlar. Halbuki, bu gibi hâdiseler böyle namazlarýn vaktidir, edâ etme zamanýdýr. Yoksa önleme, giderme sebebi deðildir.
 Nitekim günde beþ vakitte kýldýðýmýz namazlar da, zamaný deðiþtirmek, gidiþatý önlemek için olmayýp vakitlerinin geliþinden dolayý kýlýnan namazlar olduðu gibi..

Ahmed Þahin zaman
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2011, 00:39:32 Gönderen: insan »

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 63
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 00:45:34 »
Namaz mý kýlmalýydýk...
 :duvar: Yine unuttum..yine unuttum..

Çevrimdışı ~AksA~

• YöNeTiCi
  • TaLiP
  • Teþekkür 4
  • Edeb Ya Hû....
« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2011, 01:03:07 »
Efendimiz(sav) saglam hadislere bakacak olursak doga olaylarinin cogunda namaz kilarmis..

Yagmur yagarken yani rahmet yagarken,tutulmalar olurken,veyahut yeni yila girerken...

Ama malesef bu kez  ben de unuttum  :duvar: