• 29 Mart 2020, 00:14:07

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Google'ýn Türkiye'ye büyük ayýbý  (Okunma sayısı 509 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

...

  • Ziyaretçi
Google'ýn Türkiye'ye büyük ayýbý
« : 09 Aralık 2009, 10:38:38 »
Google'ýn sözlük hizmeti sessiz sedasýz hizmete girdi. Birçok dile bünyesinde yer veren Google Dictionary'de Türkçe dilinin olmamasý ise büyük þaþkýnlýða neden oldu.


Arama devi Google, geçtiðimiz günlerde sessiz sedasýz bir þekilde Google Dictionary'i kullanýcýlarýn hizmetine sundu.

Google'ýn kendi taným veritabanýnýn yaný sýra Dictionary sitesinden de aldýðý sonuçlarý kullanýcýlara aktaran hizmetin pek çok yararlý özelliði var. Kelimeleri yýldýzla iþaretleyerek daha sonra tekrar görmek, en son aramalarý bulmak, diðer diller için çeviri kaynaklarýna geçmek çok kolay.

Google Translate'den ayrý bir hizmet olan Google dictionary, internet üzerinde hizmet veren sözlük sitelerinin ziyaret oranlarýný oldukça düþürecek gibi görünüyor.

Google'ýn yeni hizmetinden en aðýr etkilenecek sitelerden birisi Answers.com. Daha önce Google aramalarýnda yer alan "definition" yani taným baðlantýsý, Wkipedia benzeri Answers.com'a baðlantý sunuyordu. Artýk bu baðlantý Google Dictionary hizmetine yönlendiriyor.

Merriam-Webster, Oxford ve diðer ciddi dil kurumlarýyla yakýndan çalýþan Alex Zaudin, Paragon Software'in sahibi. Zudin, Google'ýn hizmetinin düþük seviye tüketici hizmetlerne cevap verdiðini, ancak öðrenciler ve profesyonellerin daha yüksek kalite ve tutarlýlýkta sözlüklere ihtiyaç duyduðunu belirtti.

Google'ýn sözlük hizmetinde "Google"ý aratýnca çýkan sonuç "Ýnternette Google arama motorunu kullanarak bilgi aramak"; verilen örnekler ise "Partide tanýþtý kadýný Google'ladý"; "Çocuklarým bütün gün Google'lýyor" oluyor.

Google Dictionary'de listelenen diller þu þekilde: "Ýngilizce, Fransýzca, almanca, Ýtalyanca, Korece, Ýspanyolca, Rusça, Çince (Geleneksel), Çince (Basitleþtirilmiþ), Portekizce, Hintçe, Arapça; Bengal dili, Bulgarca, Hýrvatça, Flemenkçe, Fince, Yunanca, Gujarati dili, Ýbranice, Kanada dili, Malayalam dili, Marathi, Sýrpça, Tamil dili, Telugu dili, Tayland dili. Bu diller ile sadece Ýngilizce arasýnda sözlük hizmeti var.

Google'ýn büyük ayýbý, bu kadar dile sözlük hizmeti sunup da Türkçe'yi hizmetine dahil etmemiþ olmasý.

There are no comments for this topic. Do you want to be the first?