• 23 Eylül 2019, 03:29:58

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Yemeklerinizde tuzsuz lezzetin sırrı ...  (Okunma sayısı 522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 15
Yemeklerinizde tuzsuz lezzetin sırrı ...
« : 11 Aralık 2009, 15:22:40 »

Uzmanlar, bir çay kaşığı tuzun yaklaşık 2,4 gram sodyum içerdiğini belirtiyorlar. Fakat, Amerikan Tıp Enstitüsü, 19-50 yaş arasındaki yetişkinlerin sağlıklı tuz alımının sadece 1,5 gram olması gerektiğini ifade ediyor. Çok fazla sodyum aşırı sıvı tutulumuna ve yüksek kan basıncına neden oluyor.

Ehow.com'da yer alan habere göre, tuzdan uzak durarak, besleyici ve lezzetli alternatifler oluşturabilirsiniz:

1. Tuz kullanmadan salatayı süsleyebilirsiniz. Marketten satın alınmış, tuz ve bazen MSG (Mono Sodyum Glutamat isimli katkı maddesi) içeren salata soslarından kaçının. Bunun yerine, yeşilliklerin üzerine taze limon sıkın ve zeytinyağı ekleyin. Ya da klasik sirke ve yağ kombinasyonunu deneyin.

2. Patates püresinin tuza ihtiyacı yoktur. Biraz az yağlı süt, tuzsuz margarin ile kavrulmuş sarımsak, acı baharat tozu ya da kırmızı biberden birini eklemeyi deneyin.

3. Pirinci ya da kuskusu sadece suda pişirin. Pişerken, bir orta boy doğranmış soğan ile bir yemek kaşığı ayçiçek yağının içine doğranmış mantar ekleyerek soteleyin. Pirinç veya kuskus piştiğinde, soğan-mantar karışımını kabaca karıştırın.

4. Lezzetli çorbalara, güveceve tencere yemeğine kimyon, kırmızı biber, acı baharat tozu veya zencefil gibi en sevdiğiniz baharatlar ekleyebilirsiniz. İçine doğranmış çiğ sarımsak ya da sarımsak tozu ve mutfak robotuyla doğranmış bir soğan da atın.

5. En sevdiğiniz spagetti sosu için, tuz kullanmak yerine daha fazla sarımsak, soğan, kekik ve biberiyeyi deneyin.

6. Et, balık ya da tavuğu pişirmeden önce en az 1 saat taze sıkılmış limon, portakal, greyfurt, mandalina suyu ya da bunların karışımının içinde bekletin. Ya da zeytin yağı, sirke, biber ve en sevdiğiniz baharatlardan oluşan bir karışımda bekletmeyi deneyin.

7. Fırında kızartma yapacağınızda, yer elması ya da soğan halkalarının üzerine sarımsak tozu, kimyon ya da baharat tozu serpin.

8. Yağda pişmiş yumurtaya ya da omlete doğranmış soğan dilimleri ya da pul biber, kekik, karabiber gibi en sevdiğiniz baharatları ekleyerek lezzet verebilirsiniz.

Zaman Online
Bir  çiçekte gördügüm gülüşüne hasret bir ömür....
Bakışlarının  sızlattigi yüregime gömdüğüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnız sana özel  sözlerin anlamlarıyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

Çevrimdışı Giryân

• FoRuM Dostu
  • UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 8
  • 'Beşer'likten kurtulup 'insan'laşma yolunda yolcu.
Ynt: Yemeklerinizde tuzsuz lezzetin sırrı ...
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2009, 15:31:13 »
2 seneye yakındır  tuzu görünür şekilde kullanmayı hayatımdam çıkardım..Doğal  alarak aldığım ekmek vs gibiler hariç ,almıyorum...

Ve bu yazdığın  altarnetiflerin çoğunu uyguluyorum...Özellikle kırmızı pulbiber  tuzun yerine gececek bir baharat...

Teşekkür ederim Mercan ... :arkadas:
"Aşk odu evvel düşer ma şûka andan âşıka
Şem i gör ki yanmadan yandırmadı pervâneyi"
Fuzûlî

Çevrimdışı LâL-ü EBKeM

• ...Sevmeke başLadıysa her şey, öyLe bitmeLi…
  • MüDaViM
  • Teşekkür 11
  • ..Adına "SON" denen her şey sevgi iLe can vermeLi…
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2009, 16:03:24 »
cok tesekkür ederim degerLi HazeraN  :Senin_icin:
BunLari biLmek iyi OLdu... gerci hep derLer büyükLerimiz cok tuz yemegin iyi degiLdir.. ama simdi en azindan neden iyi degiLmis onuda ögrenmis oLduk...
Demekki Canim Dedem bosuna salatayi sirkesiz yemiyormus... :Begendim: Dedemin sirrini cözdüm ... :birsey_mi_dedin:
“Sükût Kafesindeki Sancılar…

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 15
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2009, 17:08:26 »
Bizim soframıza tuz hiç gelmez anca misafir geldiğinde gelir...Utanıp istemezse o zamanda hiç aklımıza gelmez  :heheheh:
Rica ederim canlar  :arkadas:
Bir  çiçekte gördügüm gülüşüne hasret bir ömür....
Bakışlarının  sızlattigi yüregime gömdüğüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnız sana özel  sözlerin anlamlarıyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40