• 18 Şubat 2020, 13:01:26

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Yemeklerinizde tuzsuz lezzetin sýrrý ...  (Okunma sayısı 536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 15
Yemeklerinizde tuzsuz lezzetin sýrrý ...
« : 11 Aralık 2009, 15:22:40 »

Uzmanlar, bir çay kaþýðý tuzun yaklaþýk 2,4 gram sodyum içerdiðini belirtiyorlar. Fakat, Amerikan Týp Enstitüsü, 19-50 yaþ arasýndaki yetiþkinlerin saðlýklý tuz alýmýnýn sadece 1,5 gram olmasý gerektiðini ifade ediyor. Çok fazla sodyum aþýrý sývý tutulumuna ve yüksek kan basýncýna neden oluyor.

Ehow.com'da yer alan habere göre, tuzdan uzak durarak, besleyici ve lezzetli alternatifler oluþturabilirsiniz:

1. Tuz kullanmadan salatayý süsleyebilirsiniz. Marketten satýn alýnmýþ, tuz ve bazen MSG (Mono Sodyum Glutamat isimli katký maddesi) içeren salata soslarýndan kaçýnýn. Bunun yerine, yeþilliklerin üzerine taze limon sýkýn ve zeytinyaðý ekleyin. Ya da klasik sirke ve yað kombinasyonunu deneyin.

2. Patates püresinin tuza ihtiyacý yoktur. Biraz az yaðlý süt, tuzsuz margarin ile kavrulmuþ sarýmsak, acý baharat tozu ya da kýrmýzý biberden birini eklemeyi deneyin.

3. Pirinci ya da kuskusu sadece suda piþirin. Piþerken, bir orta boy doðranmýþ soðan ile bir yemek kaþýðý ayçiçek yaðýnýn içine doðranmýþ mantar ekleyerek soteleyin. Pirinç veya kuskus piþtiðinde, soðan-mantar karýþýmýný kabaca karýþtýrýn.

4. Lezzetli çorbalara, güveceve tencere yemeðine kimyon, kýrmýzý biber, acý baharat tozu veya zencefil gibi en sevdiðiniz baharatlar ekleyebilirsiniz. Ýçine doðranmýþ çið sarýmsak ya da sarýmsak tozu ve mutfak robotuyla doðranmýþ bir soðan da atýn.

5. En sevdiðiniz spagetti sosu için, tuz kullanmak yerine daha fazla sarýmsak, soðan, kekik ve biberiyeyi deneyin.

6. Et, balýk ya da tavuðu piþirmeden önce en az 1 saat taze sýkýlmýþ limon, portakal, greyfurt, mandalina suyu ya da bunlarýn karýþýmýnýn içinde bekletin. Ya da zeytin yaðý, sirke, biber ve en sevdiðiniz baharatlardan oluþan bir karýþýmda bekletmeyi deneyin.

7. Fýrýnda kýzartma yapacaðýnýzda, yer elmasý ya da soðan halkalarýnýn üzerine sarýmsak tozu, kimyon ya da baharat tozu serpin.

8. Yaðda piþmiþ yumurtaya ya da omlete doðranmýþ soðan dilimleri ya da pul biber, kekik, karabiber gibi en sevdiðiniz baharatlarý ekleyerek lezzet verebilirsiniz.

Zaman Online
Bir  çiçekte gördügüm gülüþüne hasret bir ömür....
Bakýþlarýnýn  sýzlattigi yüregime gömdüðüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnýz sana özel  sözlerin anlamlarýyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

Çevrimdışı Giryân

• FoRuM Dostu
  • UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 8
  • 'Beþer'likten kurtulup 'insan'laþma yolunda yolcu.
Ynt: Yemeklerinizde tuzsuz lezzetin sýrrý ...
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2009, 15:31:13 »
2 seneye yakýndýr  tuzu görünür þekilde kullanmayý hayatýmdam çýkardým..Doðal  alarak aldýðým ekmek vs gibiler hariç ,almýyorum...

Ve bu yazdýðýn  altarnetiflerin çoðunu uyguluyorum...Özellikle kýrmýzý pulbiber  tuzun yerine gececek bir baharat...

Teþekkür ederim Mercan ... :arkadas:
"Aþk odu evvel düþer ma þûka andan âþýka
Þem i gör ki yanmadan yandýrmadý pervâneyi"
Fuzûlî

Çevrimdışı LâL-ü EBKeM

• ...Sevmeke baþLadýysa her þey, öyLe bitmeLi…
  • MüDaViM
  • Teþekkür 11
  • ..Adýna "SON" denen her þey sevgi iLe can vermeLi…
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2009, 16:03:24 »
cok tesekkür ederim degerLi HazeraN  :Senin_icin:
BunLari biLmek iyi OLdu... gerci hep derLer büyükLerimiz cok tuz yemegin iyi degiLdir.. ama simdi en azindan neden iyi degiLmis onuda ögrenmis oLduk...
Demekki Canim Dedem bosuna salatayi sirkesiz yemiyormus... :Begendim: Dedemin sirrini cözdüm ... :birsey_mi_dedin:
“Sükût Kafesindeki Sancýlar…

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 15
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2009, 17:08:26 »
Bizim soframýza tuz hiç gelmez anca misafir geldiðinde gelir...Utanýp istemezse o zamanda hiç aklýmýza gelmez  :heheheh:
Rica ederim canlar  :arkadas:
Bir  çiçekte gördügüm gülüþüne hasret bir ömür....
Bakýþlarýnýn  sýzlattigi yüregime gömdüðüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnýz sana özel  sözlerin anlamlarýyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....