• 07 Aralık 2019, 12:45:08

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Ailece Müslüman olan Yunus aşığı ABD'liler...  (Okunma sayısı 540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

...

  • Ziyaretçi
Ailece Müslüman olan Yunus aşığı ABD'liler...
« : 25 Aralık 2009, 10:56:37 »
Yaklaşık 35 yıl önce Müslümanlığı seçen Amerika'lı Van Hattum ailesi, hayatlarını İslam'ı öğrenmeye ve anlatmaya adadı. Türkiye ve Yunus Emre aşığı Amerikalı aile, Avrupa ve Amerika'yı Yunus Emre ilahileri okuyarak İslam'a davet ediyor.


Amerika'lı Van Hattum ailesi, bundan 35 yıl önce fark ettikleri manevi eksiklikleri için arayışa başladı. Türkiye'ye gelerek Mevlana Celaleddin-i Rumi, Yunus Emre ve Pir Sultan Abdal gibi mütüfekkirleri inceleyen Amerikalı çift Müslüman olmayı tercih etti. Müslüman olduktan sonra Bünyamin ve Rabia adını alan Van Hattum çifti hayatını İslam'ı anlatmaya adadı.

Geçtiğimiz hafta Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ölüm yıldönümü Şebi-i Arus törenlerini izlemeye gelen Van Hattum çifti ardından aşık oldukları İstanbul'a geldi. Van Hattum ailesi 3 çocuklarından en büyüğü Semiha ile birlikte İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Dünyanın dört bir yanını gezen Bünyamin ve Rabia Hattum üniversitelerde verdikleri konferans ve Türkçe seslendirdikleri Yunus Emre ilahileriyle İslam'ı anlatıyor.

Kendilerini ruhsal anlamda boşlukta hissettiklerini ve arayışa girdiklerini söyleyen İsrail asıllı Amerikan vatandaşı Rabia Van Hattum, eşi Bünyamin Van Hattum'un dini bilimler akademisinden mezun olduğunu ve bu İslamiyet hakkında araştırma yapmaya başladıklarını belirtti. Sufizm konusunu araştırmaya başladıklarını ve Türkiye'ye geldiklerini belirten Rabia Van Hattum, Mevlana, Yunus Emre ve Pir Sultan Abdal gibi mütefekkirleri araştırdıklarını belirtti. Sufizm konusunda yaptıkları araştırma sonucunda ailece Müslümanlığı tercih ettiklerini aktardı.

İslam'ı tercihinin ailesi tarafından kolay kabul edilmediğini aktaran Rabia Van Hattum, "Aslında yeni bir dini kabul etmek ve benim ve ailem için zordu. Çünkü Yahudi bir aileydik. Günümüz modern dünyada İslam hakkında korkutucu hikâyeler duymuştuk. Ancak sufizmi ve İslam'ı tanıdıkça bu güçlüğün üstesinden geldik." Dedi.

İslam'ın her konuya gerçek cevabı verdiğini belirten Bünyamin Van Hattum, ailesini ikna etmenin zor olmadığını vurguladı.

"DÜNYAYI YUNUS EMRE İLAHİLERİYLE İSLAM'A DEVET EDİYORLAR"

İslam'ı tanıdıktan ve anladıktan sonra Kur'an-ı Kerim'i okumayı öğrenin Van Hattum ailesi hayatını İslam'ı anlatmaya adadı. Amerika ve Avrupa'da okullarda İslam dini üzerine bilgilendirme toplantıları yaptıklarını aktaran Bünyamin Van Hattum, "Çok fazla takipçimiz vardı, müziğin de etkisi oldu. İnsanların kalplerine hitap ettik. Çok müzik çaldık. İslam hakkındaki sorulara yanıt verdik. Amerikan halkına gerçek İslam'ı anlatmaya çalıştık. Amerikan halkı gerçek cevaplar arıyor ve onlarla yüz yüze görüşerek bunları onlara vermeye çalıştık. " diye konuştu.

Türkiye'yi ve İstanbul'u çok sevdiğini belirten Rabia Van Hattum, "Türkiye çok güzel bir ülke. Çok güzel bir misafirperverlikle karşılanıyoruz. " ifadelerini kullandı. Bünyamin Van Hattum ise, "Bizim için müzikal anlamda Türkiye çok ilham verici. Amerika'da direkt halk için çalmıyorduk, ancak burada Türk halkıyla iç içe olduk. Harika bir tecrübe ve zevk aldık." Şeklinde konuştu.

"11 EYLÜL AMERİKA'DA İSLAM'A İLGİYİ ARTIRDI"

11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika'da halkın ilk aşamada İslam'a karşı olumsuz bir etkiye sebep olduğunu belirten Bünyamin Van Hattum, şöyle konuştu "Bir süre sonra insanlar İslam'ı merak etmeye başladı. Pek çok insan bize İslamiyet hakkında soru sordu ve onlara gerçek cevaplar verdik. 11 Eylül'den sonra İslam diniyle ilgilenenlerin ve soru soranların sayısı artı. İnsanlar İslam hakkında okumaya başladılar ve Müslüman olmaya başladılar. İslam hakkında hiçbir fikri olmayanların gözleri açıldı. İslam özellikle gençler arasında yayılmaya başladı. İslam ABD'de çok dinamik."

Dünya'da yaygınlaşan İslamafobia'ya rağmen İslam'ın hızla yayıldığını belirten Bünyamin Van Hattum " Müslümanlar olarak örnek davranışlar sergilemeliyiz. Peygamberimizin (sav) yaptığı gibi size saldırsalar dahi, hakaret bile etseler karşılığınız şiddetli olmamalı, her zaman iyi ve doğru olanı anlatmalısınız. Bütün zorluklara rağmen dünyanın her yerinde İslam hızla yayılıyor. Demek ki, inanılmaz bir şeyler gerçekleşiyor. " ifadelerini kullandı


CİHAN
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2009, 11:00:45 Gönderen: M@lcom_X »

insan

  • Ziyaretçi
Ynt: Ailece Müslüman olan Yunus aşığı ABD'liler...
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2010, 21:30:23 »

Gayrimüslimlerin İSLAM ile şereflendikten sonra aileleriyle ve yaşadıkları çevreyle iletişimleri gayet zorlu bir süreçten geçiyor..
Ama ,Yahudi kökenli insanlar için galiba durum çok daha zor olmalı..

ALLAH sayılarını ve inançlarını yaşama azimlerini arttırsın inşaALLAH..

İslama dönen insanların DAVAları uğruna verdikler savaşlar ve çalışmalar beni utandırıyor..ALLAH islam toplumunda doğma şansına sahip  bizlere/de uyanma bilinci versin inşaALLAH..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40