• 22 Şubat 2020, 10:16:57

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: AÞURE Tarifi  (Okunma sayısı 1002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 8
  • Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
AÞURE Tarifi
« : 26 Aralık 2009, 22:18:11 »

Malzemeler;
Yarým kilogram aþurelik buðday
100 gram nohut
100 gram fasulye
Yarým su bardaðý çekirdeksiz kuru üzüm
100 gram kuru kayýsý
100 gram kuru incir
1 yemek kaþýðý bulgur
1 yemek kaþýðý pirinç
1 adet portakal
1 adet elma
1 kilogram þeker
Yarým çay kaþýðý tuz
2 su bardaðý süt
50 gram yer fýstýðý ya da fýndýk içi
2-3 adet karanfil
Tarçýn, nar tanesi, ceviz içi ya da hindistan cevizi

Hazýrlanýþý;
Aþurelik buðdayý piþireceðimiz geniþ bir tencereye koyup, iyice yýkayýn. Buðdayýn üzerini 4 parmak kalýnlýðýnda aþacak þekilde su ekleyin. Tencerenin altýný yakýp su kaynayana kadar piþirin ve altýný kapatýn. Bu iþlemi bir önceki akþamdan yapmamýz gerekiyor. Piþirdiðimiz buðdaylarý sabaha kadar aðzý kapalý tencerede bekletin. Yine geceden ayrý bir kaba nohutlarý ve fasulyeleri koyun, suda bekletin. Sabahleyin portakalý (kabuklu kalacak), elmayý, üzümü, kayýsýyý ve inciri iyice yýkayýp, küçük parçacýklar haline getirin. Fasulye ve nohutlarý ayrý bir tencerede haþlamaya baþlayýn. Fasulyeler ve nohutlar haþlandýktan sonra önceki geceden haþladýðýmýz buðdaylarýn olduðu geniþ tencereye ekliyoruz. Bulgur ve pirinçleri de bu noktada ekleyin. Üzerine 2 litre su ekleyin. Yarým saat kaynatýn. Bu süreçte bir yandan karýþtýrmayý unutmayýn.
Doðradýðýmýz kayýsý, incir, portakal, elma ve üzümü ayrýca yer fýstýðý ya da fýndýk içini ve karanfilleri de tencereye ekleyin. 15-20 dakika bu þekilde kaynatýn ve karýþtýrmaya devam edin. Su katýlaþmaya baþlayacaktýr. Katýlaþýnca þekeri ekleyin. Biraz fazla þekerli olmasýný isterseniz þekerin gramajýný artýrabilirsiniz. Þeker ile de 15-20 dakika kaynatýnca aþure iyice kývamýna gelecektir. Bu noktada tuz ve sütü de ekleyip 5 dakika daha kaynatýn ve servis kaselerine koyun. Oda sýcaklýðýnda 20 dakika beklettikten sonra isteðe baðlý olarak üzerine tarçýn, ceviz içi, hindistan cevizi ya da nar taneleri ekleyin.

Afiyet olsun.

:gul: :gul: :gul:
Bir zat Peygamberimize geldi ve sordu : ‘Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamý tavsiye edersiniz?’. Peygamberimiz Aleyhissalatü Vesselam, ‘Muharrem ayýnda oruç tut. Çünkü o, ALLAH’ýn ayýdýr. Onda öyle bir gün vardýr ki, ALLAH o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiþ ve o günde baþka bir kavmi de affedebilir.’ buyurdu.
Yine peygamberimiz þöyle buyurmuþlardýr: ‘Aþure Gününde tutulan orucun ALLAH katýnda, o günden önce bir senenin günahlarýna keffaret olacaðýný kuvvetle umut ediyorum’.
Ekstra bir bilgi olarak Aþure günü Muharrem ayýnýn 10. günüdür. Bugün sevdiklerinize daha çok ikramda bulunursanýz Cenab-ý Hak senenin tamamýnda size bereket ihsan eder. Müslümanlar için özel olan bu günde Aþure yapýlýr ve eþe-dosta-komþuya daðýtýlýr.
 :gul: :gul: :gul:
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2010, 11:36:29 Gönderen: Tefekkür »

insan

• Ziyaretçi
Ynt: AÞURE Tarifi
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2010, 00:41:32 »

isim "Aþure Günü"

10 Muharrem'de aþure yapmak Osmanlý devrinden kalma bir âdet.
Ancak o gün yapýlan aþureyi diðerlerinden ayýran bir özellik var. 10 Muharrem aþuresi "çifte vav"lý yapýlýyor.
Yani kazandaki aþureyi karýþtýranlar kepçe ile "vav" harfi çiziyor kazanýn içerisinde.
Ebced hesabýna göre çifte vav harfi, ALLAH ismi ile ayný matemaktiksel rakama denk gelir.
Derviþin hayatýn her anýnda ALLAH'ý zikrediþinin sembolüdür aþuredeki "çifte vav".
Dergâh veya tekkedeki tüm yemekler aþçýnýn elinden geçerken, Muharrem aþuresi tekkenin statü itibarýyla üçüncü adamý olan "Meydancý" tarafýndan hazýrlanýr.
Meydancý, adýndan da anlaþýlacaðý üzere, tekkenin idari iþleyiþini üzerine alan kýdemli bir mürittir.
Sabah namazýnýn ardýndan ocaða konan aþure, þeyhin katýlýmýyla hazýrlanýr.
Þeyh, günün anlam ve öneminden dolayý aþure kazanýnýn baþýna gelir.

Bugün evlerde piþirilmesi âdet olan aþure, Osmanlý Ýmparatorluðu döneminde sadece tekkelerde hazýrlanýyormuþ.
Ancak Ýstanbul'da 350'nin üzerinde tekke olmasý ve hepsinde ayný gün aþure yapýlmasý, kaçýnýlmaz olarak bir kýsmýnýn bozulmasýna neden oluyormuþ.
Ýþte bu yüzden Sultan III. Ahmet ayný gün tüm dergâhlarda aþure yapýlmasýný yasaklamýþ.
Bunun yerine sýra ile hazýrlanýr olmuþ 10 Muharrem aþuresi.
Aþure konusunda dün ile bugün arasýnda bulunan fark bunlarla sýnýrlý deðil.
Eskiden aþure daha akýþkan ve sulu yapýlýrken, þimdi daha katý tutuluyor.
Sunumu da günümüzde çok farklý.

Osmanlýlar döneminde genellikle porselenden imal edilen ve kimi kapaklý, kimi de kapaksýz bardaklarý da olan "Aþure Sürahileri"nde ikram edilen aþure bugün tabaklar içerisinde getiriliyor.

Çevrimdışı LâL-ü EBKeM

• ...Sevmeke baþLadýysa her þey, öyLe bitmeLi…
  • MüDaViM
  • Teþekkür 11
  • ..Adýna "SON" denen her þey sevgi iLe can vermeLi…
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2010, 01:07:11 »
Can abLam Tefekkür...Canim asure cekti biliyormusun... :bekliyorum:
bunu bana yapmicaktin ..ben simdi ne yapim..söylermisin.. :cry:

bari biriniz yapsinda yiyelim..insaALLAH.. :birsey_mi_dedin:
“Sükût Kafesindeki Sancýlar…

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2010, 02:14:40 »
Can abLam Tefekkür...Canim asure cekti biliyormusun... :bekliyorum:
bunu bana yapmicaktin ..ben simdi ne yapim..söylermisin.. :cry:

bari biriniz yapsinda yiyelim..insaALLAH.. :birsey_mi_dedin:

torununu dedesine getirirsen sana aþure'nin en kralýný yedirir, hiç merak etme... :Senin_icin:

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2010, 02:16:18 »
bu arada tefekkür ablama ve abisine çok teþekkür ederim. konuyu her iki yönüyle de güzel iþlenmiþ doðrusu...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 8
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2010, 11:34:10 »
Dün hazýrlýklara baþladým bugün  aþuremizi yapýyorum inþAALLAH...Hemde Ýnsan kardeþim kepçeyle karýþtýrýrken "çifte  VaV" çizerek...

Yasini þerifi okuyarak ....Hayýrlý ve en içten dualarýmýzla RABBÝM ize sýðýnarak...EN SEVGÝLÝSÝNÝN hürmetine aff diliyerek, merhamet diliyerek,sonsuz rahmetin den nasiplenenlerden olabilmek umuduyla karýþtýyorum aþuremizi....

:gul:Caným Ebkem im sen istersinde ben yapmazmýyým ,yiðenimiz Aþurenin tadýna baksýn :arkadas:  onun kadar tatlý olmasa da :gul: RABBÝM  baðýþlasýn , muhafaza etsin inþAALLAH :gul:

Kýymetli Aðabeyim, Deðerli Ýnsan kardeþim ve tüm ÝNÞÝRAH sakinleri Buyrun inþAALLAH...

Çevrimdışı BeSney

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teþekkür 35
  • Yek nefes;dü þükres
« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2010, 11:53:19 »
Emeðinize elinize saðlýk :)teþekkürler :Begendim: :cicek2:

Çevrimdışı ~AksA~

• YöNeTiCi
  • TaLiP
  • Teþekkür 4
  • Edeb Ya Hû....
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2010, 18:37:31 »
ALLAH im bu ne güzelliktir böyle :)Cok nefis gözüküyorlar ya :)Ellerinize saglik..

Bizleri  bu nimetlerle riziklandiran Rabbimize sonsuz sükürler olsun...

Rabbim bu güzel günün hatrina bizleri affeylesin....

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2010, 00:45:58 »

Ellerinize saðlýk Tefekkür kardeþim..
ALLAH size uzun ve saðlýklý bir ömür nasip etsin.
Uzun bir ömrünüz olsunki sevdiklerinize bu lezzetleri defalarca tattýra bilesiniz.
Piþirdiðiniz AÞUREyi yiyen yakýnlarýnýza ALLAH, bedenlerine saðlýk, ruhlarýna huzur, yaþantýllarýna ÝSLAM ahlaký ,nasip etsin inþaALLAH..

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 8
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2010, 08:49:40 »
Kabul görmüþ dualarýn gölgesinde Amin.Amin,Amin....Ecmain...

Teþekkür ederim Ýnsan kardeþim,RAHMAN sizlerden razý olsun....En hayýrlý dualarý Sizin için taktir etsin inþAALLAH....