• 18 Eylül 2019, 21:03:46

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: AŞURE Tarifi  (Okunma sayısı 983 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 8
  • Hüznüm yüreğime dokunan dûamın sûkûtudur...
AŞURE Tarifi
« : 26 Aralık 2009, 22:18:11 »

Malzemeler;
Yarım kilogram aşurelik buğday
100 gram nohut
100 gram fasulye
Yarım su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm
100 gram kuru kayısı
100 gram kuru incir
1 yemek kaşığı bulgur
1 yemek kaşığı pirinç
1 adet portakal
1 adet elma
1 kilogram şeker
Yarım çay kaşığı tuz
2 su bardağı süt
50 gram yer fıstığı ya da fındık içi
2-3 adet karanfil
Tarçın, nar tanesi, ceviz içi ya da hindistan cevizi

Hazırlanışı;
Aşurelik buğdayı pişireceğimiz geniş bir tencereye koyup, iyice yıkayın. Buğdayın üzerini 4 parmak kalınlığında aşacak şekilde su ekleyin. Tencerenin altını yakıp su kaynayana kadar pişirin ve altını kapatın. Bu işlemi bir önceki akşamdan yapmamız gerekiyor. Pişirdiğimiz buğdayları sabaha kadar ağzı kapalı tencerede bekletin. Yine geceden ayrı bir kaba nohutları ve fasulyeleri koyun, suda bekletin. Sabahleyin portakalı (kabuklu kalacak), elmayı, üzümü, kayısıyı ve inciri iyice yıkayıp, küçük parçacıklar haline getirin. Fasulye ve nohutları ayrı bir tencerede haşlamaya başlayın. Fasulyeler ve nohutlar haşlandıktan sonra önceki geceden haşladığımız buğdayların olduğu geniş tencereye ekliyoruz. Bulgur ve pirinçleri de bu noktada ekleyin. Üzerine 2 litre su ekleyin. Yarım saat kaynatın. Bu süreçte bir yandan karıştırmayı unutmayın.
Doğradığımız kayısı, incir, portakal, elma ve üzümü ayrıca yer fıstığı ya da fındık içini ve karanfilleri de tencereye ekleyin. 15-20 dakika bu şekilde kaynatın ve karıştırmaya devam edin. Su katılaşmaya başlayacaktır. Katılaşınca şekeri ekleyin. Biraz fazla şekerli olmasını isterseniz şekerin gramajını artırabilirsiniz. Şeker ile de 15-20 dakika kaynatınca aşure iyice kıvamına gelecektir. Bu noktada tuz ve sütü de ekleyip 5 dakika daha kaynatın ve servis kaselerine koyun. Oda sıcaklığında 20 dakika beklettikten sonra isteğe bağlı olarak üzerine tarçın, ceviz içi, hindistan cevizi ya da nar taneleri ekleyin.

Afiyet olsun.

:gul: :gul: :gul:
Bir zat Peygamberimize geldi ve sordu : ‘Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?’. Peygamberimiz Aleyhissalatü Vesselam, ‘Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, ALLAH’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, ALLAH o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir.’ buyurdu.
Yine peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: ‘Aşure Gününde tutulan orucun ALLAH katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle umut ediyorum’.
Ekstra bir bilgi olarak Aşure günü Muharrem ayının 10. günüdür. Bugün sevdiklerinize daha çok ikramda bulunursanız Cenab-ı Hak senenin tamamında size bereket ihsan eder. Müslümanlar için özel olan bu günde Aşure yapılır ve eşe-dosta-komşuya dağıtılır.
 :gul: :gul: :gul:
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2010, 11:36:29 Gönderen: Tefekkür »

insan

• Ziyaretçi
Ynt: AŞURE Tarifi
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2010, 00:41:32 »

isim "Aşure Günü"

10 Muharrem'de aşure yapmak Osmanlı devrinden kalma bir âdet.
Ancak o gün yapılan aşureyi diğerlerinden ayıran bir özellik var. 10 Muharrem aşuresi "çifte vav"lı yapılıyor.
Yani kazandaki aşureyi karıştıranlar kepçe ile "vav" harfi çiziyor kazanın içerisinde.
Ebced hesabına göre çifte vav harfi, ALLAH ismi ile aynı matemaktiksel rakama denk gelir.
Dervişin hayatın her anında ALLAH'ı zikredişinin sembolüdür aşuredeki "çifte vav".
Dergâh veya tekkedeki tüm yemekler aşçının elinden geçerken, Muharrem aşuresi tekkenin statü itibarıyla üçüncü adamı olan "Meydancı" tarafından hazırlanır.
Meydancı, adından da anlaşılacağı üzere, tekkenin idari işleyişini üzerine alan kıdemli bir mürittir.
Sabah namazının ardından ocağa konan aşure, şeyhin katılımıyla hazırlanır.
Şeyh, günün anlam ve öneminden dolayı aşure kazanının başına gelir.

Bugün evlerde pişirilmesi âdet olan aşure, Osmanlı İmparatorluğu döneminde sadece tekkelerde hazırlanıyormuş.
Ancak İstanbul'da 350'nin üzerinde tekke olması ve hepsinde aynı gün aşure yapılması, kaçınılmaz olarak bir kısmının bozulmasına neden oluyormuş.
İşte bu yüzden Sultan III. Ahmet aynı gün tüm dergâhlarda aşure yapılmasını yasaklamış.
Bunun yerine sıra ile hazırlanır olmuş 10 Muharrem aşuresi.
Aşure konusunda dün ile bugün arasında bulunan fark bunlarla sınırlı değil.
Eskiden aşure daha akışkan ve sulu yapılırken, şimdi daha katı tutuluyor.
Sunumu da günümüzde çok farklı.

Osmanlılar döneminde genellikle porselenden imal edilen ve kimi kapaklı, kimi de kapaksız bardakları da olan "Aşure Sürahileri"nde ikram edilen aşure bugün tabaklar içerisinde getiriliyor.

Çevrimdışı LâL-ü EBKeM

• ...Sevmeke başLadıysa her şey, öyLe bitmeLi…
  • MüDaViM
  • Teşekkür 11
  • ..Adına "SON" denen her şey sevgi iLe can vermeLi…
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2010, 01:07:11 »
Can abLam Tefekkür...Canim asure cekti biliyormusun... :bekliyorum:
bunu bana yapmicaktin ..ben simdi ne yapim..söylermisin.. :cry:

bari biriniz yapsinda yiyelim..insaALLAH.. :birsey_mi_dedin:
“Sükût Kafesindeki Sancılar…

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2010, 02:14:40 »
Can abLam Tefekkür...Canim asure cekti biliyormusun... :bekliyorum:
bunu bana yapmicaktin ..ben simdi ne yapim..söylermisin.. :cry:

bari biriniz yapsinda yiyelim..insaALLAH.. :birsey_mi_dedin:

torununu dedesine getirirsen sana aşure'nin en kralını yedirir, hiç merak etme... :Senin_icin:

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2010, 02:16:18 »
bu arada tefekkür ablama ve abisine çok teşekkür ederim. konuyu her iki yönüyle de güzel işlenmiş doğrusu...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 8
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2010, 11:34:10 »
Dün hazırlıklara başladım bugün  aşuremizi yapıyorum inşAALLAH...Hemde İnsan kardeşim kepçeyle karıştırırken "çifte  VaV" çizerek...

Yasini şerifi okuyarak ....Hayırlı ve en içten dualarımızla RABBİM ize sığınarak...EN SEVGİLİSİNİN hürmetine aff diliyerek, merhamet diliyerek,sonsuz rahmetin den nasiplenenlerden olabilmek umuduyla karıştıyorum aşuremizi....

:gul:Canım Ebkem im sen istersinde ben yapmazmıyım ,yiğenimiz Aşurenin tadına baksın :arkadas:  onun kadar tatlı olmasa da :gul: RABBİM  bağışlasın , muhafaza etsin inşAALLAH :gul:

Kıymetli Ağabeyim, Değerli İnsan kardeşim ve tüm İNŞİRAH sakinleri Buyrun inşAALLAH...

Çevrimdışı BeSney

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teşekkür 35
  • Yek nefes;dü şükres
« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2010, 11:53:19 »
Emeğinize elinize sağlık :)teşekkürler :Begendim: :cicek2:

Çevrimdışı ~AksA~

• YöNeTiCi
  • TaLiP
  • Teşekkür 4
  • Edeb Ya Hû....
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2010, 18:37:31 »
ALLAH im bu ne güzelliktir böyle :)Cok nefis gözüküyorlar ya :)Ellerinize saglik..

Bizleri  bu nimetlerle riziklandiran Rabbimize sonsuz sükürler olsun...

Rabbim bu güzel günün hatrina bizleri affeylesin....

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 17 Aralık 2010, 00:45:58 »

Ellerinize sağlık Tefekkür kardeşim..
ALLAH size uzun ve sağlıklı bir ömür nasip etsin.
Uzun bir ömrünüz olsunki sevdiklerinize bu lezzetleri defalarca tattıra bilesiniz.
Pişirdiğiniz AŞUREyi yiyen yakınlarınıza ALLAH, bedenlerine sağlık, ruhlarına huzur, yaşantıllarına İSLAM ahlakı ,nasip etsin inşaALLAH..

Çevrimdışı Tefekkür

• YöNeTiCi
  • UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 8
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2010, 08:49:40 »
Kabul görmüş duaların gölgesinde Amin.Amin,Amin....Ecmain...

Teşekkür ederim İnsan kardeşim,RAHMAN sizlerden razı olsun....En hayırlı duaları Sizin için taktir etsin inşAALLAH....

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40