• 28 Mart 2020, 23:42:46

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Karamanoðullarý  (Okunma sayısı 464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 9638
  • Teþekkür 51
Karamanoðullarý
« : 28 Aralık 2009, 15:59:02 »
Karamanoðullarý


Orta Anadolu´nun güneyinde yaþayan bir Türkmen boyunun kurduðu beylik.

Moðol istilâsýndan kaçarak Anadolu´ya gelen bu Türkmen boyu, Keykubat I tarafýndan Ermenek bölgesine yerleþtirilmiþti (1228). Selçuklu Devleti yýkýlýnca Karaman Bey baðýmsýz bir beylik kurdu. Karamanoðullarý Selçuklularla, Moðollarla ve Osmanlýlarla uzun süre mücadele halinde kaldýlar.

1397´de Yýldýrým Bayezit Konya´yý alarak Karamanoðlu Ali Beyi öldürterek beyliðe son verdi. Fakat, Ankara Savaþý´ndan sonra Karamanoðlu Mehmet Bey beyliði yeniden kurdu (1402). Mehmet Bey 1407´de Türkçe?yi resmî dil ilân ederek Fars-çayý resmiyetten kaldýrdý. Murat II´nin Anadolu Seferi Karamanoðullarýný da baþ eðmek zorunda býraktý. Osmanlýlarla anlaþma yapýlarak Kosova Savaþý´na asker gönderdi. Fakat Murat II ölünce genç Fatih´in tahta geçmesinden yararlanmak isteyen Karamanoðullarý yeniden baþkaldýrdýlar. Fatih Sultan Mehmet buna saldýrýyla karþýlýk verdi; bu saldýrý sonunda Karaman halký Ýstanbul´a sürülerek þehirler yaðmalandý. 1471´de yapýlan ikinci saldýrýda Aksaray, Ereðli ve Çarþamba halký da Ýstanbul´a sürüldü.

Fatih 1473´te Otlukbeli´nde, Uzun Hasan´ý yendikten sonra Karaman ülkesini temelli ele geçirdi. Sadece Ýçel´de beylik süren Karamanoðlu Kasým Bey kaldý; o da Cem Sultan´ýn tarafýný tutunca Bayezit II tarafýndan öldürtüldü (1483).

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?