• 28 Mart 2020, 23:23:23

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Marcus Tillius Cicero  (Okunma sayısı 463 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 9638
  • Teþekkür 51
Marcus Tillius Cicero
« : 28 Aralık 2009, 16:01:23 »
Marcus Tillius Cicero


Romalý siyaset adamý ve hatip (M.Ö. 106-43).

Roma´nýn soylu ailelerinden birinin oðlu olan Cicero, avukat olarak Roma´da büyük bir ün yaptý ve gerek yeteneði, gerek atýlganlýðý sayesinde zamanýn mali yolsuzluklarýný ortaya çýkardý (Verres´e karþý).

Bu yoldan zenginliðe ve üne kavuþtuktan sonra, 63 yýlýnda konsüllüðe, yani Roma Cumhuriyeti´nin baþkanlýðýna seçildi. Catilinaria adýyla bilinen ateþli söylevleriyle, kendisini devirmek isteyen suikastçý Catilina´nýn ölüme mahkûm edilmesini saðladý. O tarihten sonra, askeri bir darbeyle iktidara geçen Sezar´ýn tutumu karþýsýnda Cicero uzun bir suskunluk dönemine girdi. Fakat 44 yýlýnda diktatörün öldürülmesinden sonra eski canlýlýðýna ve cumhuriyet tutkusuna yeniden kavuþan Cicero, fesatçýlarýn komplolarýný açýklamak için Philippicae adlý sert söylevini kaleme aldý. Bunun üzerine, Roma´nýn yeni hâkimleri Cicero´yu öldürttüler; elleri ve baþý kesilerek Senato´nun kürsüsünden Meclis´e gösterildi.

Düþüncelerini açýk, duru ve ahenkli bir dille açýklamayý bilen Cicero Eski Roma´nýn en ünlü hatibiydi.

Cicero, Roma Cumhuriyeti´nin son döneminde olaylarýn hem kahramaný, hem tanýðý, hem de kurbaný oldu. Hitabet yeteneði ve siyasetçi ruhu sayesinde krallar gibi yaþadý. Sadece konuþmalarýndan deðil, felsefe öðretileri üstüne düþüncelerinden ve özdeyiþlerinden oluþan önemli bir eser býraktý.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?