• 29 Mart 2020, 00:15:01

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Augustus  (Okunma sayısı 440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 9638
  • Teþekkür 51
Augustus
« : 28 Aralık 2009, 16:03:20 »
Augustus


Roma Ýmparatoru (M.Ö. 63-M.S. 14).

Önceleri Octavius, daha sonra Octavianus adýyla tanýndý. Roma imparatorlarýnýn hemen hemen en yücesi oydu. Julius Sezar öldürüldüðü zaman ancak on dokuz yaþýndaydý. Sezar, doðumla deðil de evlât edinme yoluyla aileye giren Octavianus´un büyük amcasý oluyordu.

Görünüþte, sýska çelimsiz bir hali vardý ama gerçekte, demir gibi bir iradeye sahipti ve büyük hýrslarý olan bir gençti.

Ýkinci Triumvira döneminde, Antonius ile Lepidus devleti yönetti. Ama M.Ö. 31 yýlýnda Antonius´a karþý kazanýlan Actium Zaferi, onu Roma âleminin mutlak hâkimi yaptý.

Octavianus önce princeps yani birinci vatandaþ unvanýyla yetindi. Gerçekte bütün yetkiler elindeydi ve Augustus adýný M.Ö. 27 yýlýnda aldý (Latince, «rahipler tarafýndan kutsanmýþ» anlamýna gelir). Kýrk yýl süreyle çok büyük iþler yaptý: komþularýyla barýþý sürdürdü, güçlü bir hükümet kurdu, maliyeyi, idareyi, orduyu yeniden örgütledi. Bir yandan da din reformlarýna giriþti, Roma´da çok önemli bayýndýrlýk iþleri yaptýrdý ve, danýþmaný Maecenas´ýn yardýmýyla, Vergilius ve Horatius gibi yazarlarý korudu. Romalýlar onu, bir tanrý gibi saygýyla anarlar.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?