• 28 Şubat 2020, 11:21:46

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Bretton Woods Konferansý  (Okunma sayısı 479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 9638
  • Teþekkür 51
Bretton Woods Konferansý
« : 26 Ocak 2010, 10:52:57 »
Bretton Woods Konferansý
Ýkinci Dünya Savaþý´ndan sonra dünyada uygulanacak uluslararasý para sistemini kararlaþtýrmak için ABD´nin New Hampshire yöresindeki Bretton Woods kentinde toplanan Uluslararasý Konferans sonucu imzalanan anlaþmadýr.

1930´lu yýllarýn sýnýrlandýrýcý müdahaleleri dünya ticaretini büyük çapta daraltmýþtý. Katlý kurlar, bloke hesaplar, iki yanlý ticaret anlaþmalarý ve döviz kontrolü gibi müdahaleler yürürlükteydi. Savaþý hemen izleyen dönemde, sýnýrlý ölçüde döviz kontrolüne izin verilebileceði görüþü aðýr basmaya baþladý. Öyle ki, sistem, çok yönlü ticaret geliþmesini saðlamalýydý. Bunun için de istikrarlý döviz kurlarý ve paralar arasýnda serbest konvertibilite gerekiyordu.

Konferans sonrasýnda, ortaya çýkacak modelin altýn standardýnýn avantajlarýna sahip olacaðý, esneksizlik de göstermeyeceði düþünülmüþtü. Bu amaçlara eriþebilmek için iki yeni uluslar arasý kuruluþ önerildi: Uluslararasý Para Fonu ve Dünya Bankasý.

Toplantýdan önce Ýngiliz maliyesi Lord Keynes´in baþkanlýðýnda, Amerikan maliyesi ise White´ýn baþkanlýðýnda birer öneri hazýrladýlar. Genel olarak iki plan birbirine çok benzemekteyse de aralarýnda bazý farklar vardý. Ýki heyet daha çok Amerikan önerisinin aðýr bastýðý ortak bir metin ile konferansa katýldýlar.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?