• 16 Ekim 2019, 05:12:06

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Bugün aslında ne yaptın?  (Okunma sayısı 489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilgiresidence

  • Ziyaretçi
Bugün aslında ne yaptın?
« : 17 Ekim 2009, 20:08:12 »
Dürüst olun, her akşam evinize o ‘çok iş halletmiş hissiyle’ dönmüyorsunuz. Verimsiz başladığınız gününüzün ellerinizin arasından kayıp gitmesine izin vermeyin. İşte yöntemi...

Öyle günler vardır ki erken kalkar, öğle arasına kadar tonlarca iş yapar ve akşam eve döndüğünüzde önemli işlerin üstesinden gelmiş olmanın rahatlığını hissedersiniz. Ancak sandığımızın aksine böyle günler verimsiz geçen günlerin yanında bir elin parmaklarını geçmiyor. Üstelik yaz aylarının neden olduğu rehavet bu durumu hiç de kolaylaştırmıyor.

Belki yine öyle verimsiz bir günün tam ortasındasınız bir şeyler yapamamanın sıkıntısıyla internette gezinirken bu yazıyı buldunuz ve okuyorsunuz. Bu hala sizi bekleyen bir sürü küçük ama acil işi ertelediğiniz anlamına geliyor.

Aslında günü kurtarmak için hala yapabileceğiniz bir şeyler olabilir. Gününüzün ellerinizin arasından kayıp gitmesine izin vermeyin. İster çalışıyor olun ister boşta, dolu dolu geçecek bir günün vereceği mutluluk için Pickthebrain kişisel gelişim sitesinin önerileri dikkate değer…

1- Durun ve durum değerlendirmesi yapın

Böyle günlerde çoğu zaman reaksiyon moduna geçeriz. Panik bir halde konu üzerinde fazla düşünmeden gelen işlerin üstesinden gelmeye çalışırız. Bu çalışmak için etkili olmayan bir yöntemdir, çünkü günün sonunda daha cazip geldiği için nispeten önemsiz işleri yapmış olursunuz. Asıl işler ise bir gün daha ertelenmiştir.

Gününüzün elinizden kaydığını hissettiğinizde sadece beş dakikalığına hiç bir şey yapmadan durun. Outlook’unuzu, açık olan tüm dosyalarınızı kapatın, hatta tamamen bilgisayar ekranınızı kapatın. Bugün hangi işi sonuçlandırmak istediğinizi düşünün. Doğru yolda mısınız? Eğer değilseniz yanlışlık nerede ve işi yoluna sokmak için ne yapmanız gerekiyor? Bunlara odaklanın.

2- Önemli bir proje ya da işi seçin

Verimsiz geçen böyle bir günde durum değerlendirmesi yaptıktan sonra üzerinde çalışmak için bitirmek istediğiniz büyük bir işi seçin. Öyle bir iş seçin ki o gününüze anlam ve amaç kazandırsın. Örneğin önemli bir yazışma ya da e-posta gibi bugüne kadar sürekli ertelediğiniz bir işi seçebilirsiniz.

Ya da bir süredir gitmeyi düşündüğünüz yeni bir kursa ya da seminere yazılmak için ilk adımı atarak kayıt formunu doldurun. Seçtiğiniz iş bir şekilde sizi önemli bir hedefe ulaştıracak bir şey de olabilir. Şirketinizin web sitesini online hale getirmek gibi…

3- Bir saat kadar sadece o işe odaklanın

Gün içinde ilerleme sağlamak için bir seçtiğiniz konu üzerine bir saate yakın odaklanmak yeterli olacaktır. Bir saat için o konu dışındaki her işi bir kenara bırakın. Bu zamanı sadece ve sadece önemli olan işinize konsantre olarak geçirin.

O bir saat geçene kadar e-postalarınız da bekleyebilir çalan telefonlar da… Alarmınızı kurmanın da faydası olabilir. Eğer işinizin kapsamında yazı yazmak varsa yazı yazdığınız program dışındaki her şeyi kapatın. Outlook’unuz kesinlikle kapalı olsun ve hatta gerekirse bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin.

4- Dikkatinizi dağıtacak her şeyden kurtulun

Seçtiğiniz işe kendinizi adamak için gerekli olan o bir saati bulmak adına mücadele etmeniz gerekebilir. Üretken bir gün geçirmek istiyorsanız dikkatinizi dağıtan her şeyden kurtulun. Bu belki de neredeyse mesai saatinizin sonuna kadar e-posta kutunuzu kapalı tutmanız anlamına gelebilir.

Belki telefonunuzu sesli yanıt sistemine aktarmanız da gerekebilir. İş arkadaşlarınıza gerçekten acil olmayan durumlar dışında rahatsız edilmek istemediğinizi bildirin. Ya da eğer evden çalışıyorsanız ailenize rahatsız edilmeden çalışmanız gereken belirli bir zamana ihtiyacınız olduğunu açıklayın.

5- Üretken olmak için kendinize kafa tutun

Verimsiz olduğumuz bazı günlerin nedeni sadece eğlenceli şeylere teslim olmamız değildir. Dış etkenler tarafından da etkilenebilirsiniz. Belki de o güne ayarlanmış birçok toplantı, ailesel görevler ya da yapılması gereken birçok angarya olabilir.

Daha üretken çalışabilmek için kendinizi elinizden geldiği kadar zorlayın. Bankada sıra beklerken işinizle ilgili aklınıza gelenleri not alabilir, evde yapmanız gereken angaryalar varsa onları yaparken sesli kitapları ya da podcast yayınları dinleyebilirsiniz. Bu gününüzün içinde biraz öğrenme katmak için en iyi yöntemlerden biridir.

6- Gününüzü gözden geçirin

Verimsiz geçen böyle günlerde vaktinizi ve enerjinizi kendinizi suçlu hissederek harcamayın. Aksine bunu en verimli olabildiğiniz şartları öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirin. Kendinize aşağıdaki soruları sorarak sadece 10 dakikada gününüzün nasıl geçtiğini gözden geçirebilirsiniz:

- İşler ne zaman rayından çıkmaya başladı? (geç kalktım, önce e-postalarım baktım vs. )
- İşimi bölecek hangi eğlenceye karşı koyamadım?
- Neyi farklı yapabilirdim?
- Odaklanmak için neyin yardımı oldu?

Hüsniye Güngör


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40