• 05 Nisan 2020, 22:43:55

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: MÝLLET OLMAK KOLAY DEÐÝLDÝR  (Okunma sayısı 473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
MÝLLET OLMAK KOLAY DEÐÝLDÝR
« : 03 Mart 2010, 08:54:06 »
MÝLLET OLMAK KOLAY DEÐÝLDÝR

ÞÖYLE söyleyeyim; Alman Alman gibi, Ýtalyan Ýtalyan gibi; Ýngiliz'i, Ýspanyol'u, Hintli'si kendi gibi yaþýyamýyorsa eksiklidir, kusurludur.
Önce kendiniz olacaksýnýz.
Mutfaðýnýz, estetiðiniz ille de sizden esintiler yayacak.
Bu inat sürmeli.
*
EvÝme ilk defa gelen bir dost hayretler içinde kalmýþtý:
- Aaa! dedi önce. Bu salon bizimkilere benzemiyor.
- Niye?
- Duvarlarda tezhipler, hüsn-i hatlar var. Vazonuz çeþmibülbül, halýnýz Kayseri.
Cevabým zannederim misafiri azýcýk üzdü:
- Ne bekliyordunuz, dedim... Burasý bir Türk'ün evi. Kendi kültürünü sahiplenmek ödevimdir. Evimde yaban kokular, bize ýrak zevkler istemem. Ben ancak böyle mutlu olabilirim.
*
HalbukÝ, Fransýz empresyonistleri, Japon estamplarýný severim. Tamamý ciltler dolusu örnekleriyle kitaplýðýmdadýr. Rustik pencere ve perdelere, Ýtalyan mobilyalarýna bayýlýrým ama, o kadar. Eðer ben bir Türk aydýný isem, evim beni yansýtacak.
Bu inat haysiyetimdir.
Bir Fransýz, evine Nakkaþ Levný” minyatürü, Karahisari hattý asýyor mu?.. Hayýr.
Madem öyle, bir Van Gogh röprüdüksiyonu da benim salonuma giremez. Picasso, Degas, Utrillo giremez. Ya ne girer?.. Halim Efendi hattý, Þükrü Bey tezhibi, Düzgünman ebrusu, Paþabahçe yapýmý güzelim çeþmibüller. Ýmkaným olursa Bedri Rahmi'den, Devrim Erbil'den, Turan Erol'dan tablo edinirim.
*
AydIn kendini ezdiremez, buna hakký yok.
Elalemin güzeliyle güzelleþemez.
Þimdilerde moda: Koca koca kadýnlar, anneler, babalar, minicik çocuklara 'Baybay' dedirtiyor. Ayýp... Londra'da bir yavru 'Hoþçakal' diyor mu ki? Paris'de, Roma'da bebeler artýk 'ALLAHaýsmarladýk' mý demekte?
Yapmayýn!
'Baybay'lý her sesleniþ bizleri küçültür.
'Baybay' ünlemesi, 'Ben kepazenin tekiyim. Kendi töremden, milliyetimden, dilimden utanmaktayým' itirafýdýr.
Kabacasý, öðrençtir.
*
Ne olur inat ediniz.
Ve bu inada dilinizden, evinizden baþlayýnýz... Gene kendimden örnek vereyim. Bugüne kadar Türk kahvesi yapmayan 'Cafe'de oturmadým, oturmayacaðým... Salonu; Dali, Gauguin, Matisse ile süslenmiþ evlere bir daha gitmedim, gitmeyeceðim.
Niye?.. Çünki bizi biz kýlan kýymetlere sýrtýný dönmüþ okur-yazar, zengin, (kim olursa olsun) bana yabancýdýr.
*
'Türk'üm' demekle Türk olunmuyor.
Yerken, içerken, seyrederken, otururken, çizerken, bestelerken, severken, hatta kavgalaþýrken kendimiz gibi olmak zorundayýz... Çok affedersiniz:
Millet bilinmek kolay deðildir!

Gürbüz AZAK

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

There are no comments for this topic. Do you want to be the first?