• 05 Nisan 2020, 22:29:18

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: BÝZ KÝMÝZ?  (Okunma sayısı 454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 9638
  • Teþekkür 51
BÝZ KÝMÝZ?
« : 03 Mart 2010, 09:03:55 »
BÝZ KÝMÝZ?


Sigara Kýzýlderililerin, püro Ýspanyollarýn, kâðýt Çinlilerin, matbaa Almalarýn buluþu.

Karyola Yakýndoðu'dan, yorgan ile pijama Hindistan'dan, elbise Ortaasya'dan gelme. Sabun Gaul'lerin, ayakkabý Mýsýrlýlarýn, kravat Hýrvatlarýn eseri. Þemsiye ilk Güney Asya'da, þapka Asya bozkýrlarýnda, bozuk para Lidya'da, yemek tabaklarý Çin'de kullanýldý.

Çatal Ýtalyanlarda, kaþýk eski Roma'da, þeker gene Hindistan'da ortaya çýktý.

Bu iftihar listesinde biz yok muyuz? Varýz elbet. Bir kere atý evcilleþtirip yeryüzüne hýz fikrini hediye eden Türklerdir. Çelik de bizlerin icadý.

Eðeeeer....

Bu iki yenilik, yani hýz fikri ile çelik ortaya çýkmasaydý, insanlýk ne gemi yapabilir, ne de uzaya çýkabilirdi. Sakýn kendinizi ve kültürünüzü yabana atmayýn.

Halý da Türk'ün, Türk kadýnlarýnýn insanlýða, sanata ve estetiðe armaðanýdýr... Bizler abur cubur kültürlerin deðil, koskoca bir medeniyetin sahipleriyiz.

Týp dünyasýnýn baþ alimi, "Avicenna" imzalý kitaplarý hala Batý fakültelerinde okutulan Ýbni Sina, yeri doldurulmaz dedelerimizden.

O yüzden...

"Biz de kimiz, dünyaya ne ekledik ki?"deyip duran zavallý ve hasta kafalara itibar etmeyiniz. Kendi içimizdeki menfilerin hezeyanlarýný cahilliklerine veriniz.

Ve, dik yürüyünüz...

1999 Osmanlý Devleti'nin 700'ncü kuruluþ yýlý. Bu sebeple Osmanlý'nýn haþmetini bir daha ve tekrar tekrar hatýrlatmakta fayda var. Sadece Birecik tersanelerinde yýlda 300 (evet, üç yüz )gemi yapýlýyordu. Bayramý ve tatil günlerini çýkarýn, bu her gün bir gemiyi suya indirmek demektir.

Ýnanýlmaz bir gerçeðe buyurun:

Akdeniz'de çarpýþýp durduðumuz Venedikliler, Cenevizliler, Malta þövalyeleri, o koca kalyonlarý, devasa tekneleri kimden alýyordu?

Cevap:Bizlerden.

Ýnsanýn kendi medeniyetini küçümsemesi için ya kasýtlý ya da ayýplanacak kadar bilgisiz olmasý gerekir. Bazý yazar çizer takýmý iþte bu derekelerde zýplayýp duruyor. Gerçi derya içredir ama deryayý bilmiyorlar.

Sýký durun !

Çocuklarý gezdirme vakýflarý, çocuklara her hafta meyve yediren vakýflar sadece bizde vardý.

Hizmetçinin kýrdýðý eþyayý tazmin eden, daðdaki aç kurtlarý doyuran vakýflar da bizim güzelliklerimiz.

Dünyada bir eþi yok

Var diyenler yalandadýr.

Çiçeði dillendiren seviye de bizdendir. Penceredeki sarý çiçekli saksý, "Bu evde hasta var." demekti.

Kýrmýzý karanfiller, o hanede gelinlik çaðda kýzlar olduðuna iþaretti. O sokaktan usulca, küfürsüz, gürültüsüz geçilirdi.

Gözünüz medeniyet görsün.

Ama bu dev buutlu, gökkuþaðý sýcaklýðýnda nükteler yazýk ki bilinmiyor. Osmanlý'nýn o kadar uzaðýndayýz ki, 700'ncü yýlda eller ayaklar birbirine dolanýyor.

Kutlayamýyoruz bile. Kutlar gibi yapýyoruz.


GÜRBÜZ AZAK
« Son Düzenleme: 03 Mart 2010, 09:06:58 Gönderen: __MiM__ »

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

insan

  • Ziyaretçi
Ynt: BÝZ KÝMÝZ?
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2010, 00:13:56 »
700 yýllýk bir tarihi araþtýrmak zor iþ !
Lay lay lom, daha kolay ..
Ýncir çekirdeðini doldurmuyacak þeylere sayfalar dolusu kelam eder..Ýþ bize, bizim olana geldiðinde "dut yemiþ bülbül" misali susarýz !
700 yýllýk tarihi bilðiyi bir tarafa býrakalým...
Yakýn zaman geçmiþimiz, misal 50yýllýk gibi bir tarihi bilelim ,bu günkü pek çok dayatma ve ideolojinin sebebini anlar, üstelik karþý fikirler birliði bile oluþturabiliriz..
Ama ne lüzum var ki ?....