• 13 Aralık 2018, 02:44:36

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Tarayıcınız sizi ele veriyor!  (Okunma sayısı 782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

insan

• Ziyaretçi
Tarayıcınız sizi ele veriyor!
« : 10 Nisan 2010, 12:21:37 »

Tarayıcınız sizi ele veriyor!

Kullandığınız tarayıcı hakkınızda ne kadar çok şey biliyor?
Tıklayın, kendiniz test edin...

Sitelerin bilgisayarınıza gizlice yerleştirdiği çerezleri temizlemeyi biliyor olabilirsiniz. HattaFlash  ile gizlice bırakılan çerezleri de engelliyor ve güvenmediğiniz sitelere zaten girmiyorsunuzdur. Ama bunlar sitelerin sizi, herhangi bir ziyaretçiden ayırmasına ve hakkınızda bilgi toplamalarına engel değil. Üstelik bunu yapmak için son derecemasum görünen ve yaygın bazı araçlar kullanıyorlar.

Ancak yeni yöntem ile siteler basit javascript  kodları ile kullandığınız sistemin bazı özelliklerini kontrol ediyorlar. İşletim sisteminizi, ekran çözünülürlüğünüzü, kullandığınız tarayıcı ve hatta bulunduğunuz zaman dilimini bile kontrol ediyorlar. MilyonlarcaVista kullanıcı var diye düşünebilirsiniz. Bu gibi ufak tefek bilgilerin sizi diğer kullanıcılardan ayırt etmeye yetmeyeceğine inanabilirsiniz.

Kendiniz test edin

Fakat Vista 6002 Build , 1280x800 çözünülürlük, +2 GMT saat dilimi gibi bilgilerin yanına bir de sisteminizde yüklü tüm yazı tipleri ve kullandığınıztarayıcının her bir eklentisinin bilgisini de ekleyince, ister inanın ister inanmayın siteler sizi diğer kullanıcılardan ayırt edip, bir sonraki ziyaretinizde tanıyabiliyorlar.

Sizin sisteminize dair bilgileri kullanarak, diğer kullanıcılardan ayırt edilip edilmeyeceğinizi test etmek için
şu güvenli /http://panopticlick.eff.org/ siteyi ziyaret edebilirsiniz. Eğer üst satırda "Your browser fingerprint appears to be unique" yazısını görecek olursanız, sizin de dijital parmak izinizi çıkartmak mümkün demektir.

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 15
Ynt: Tarayıcınız sizi ele veriyor!
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2010, 14:08:55 »
Peki bu ne demek biraz daha açsanız yani bilgi verseniz ?
Bir  çiçekte gördügüm gülüşüne hasret bir ömür....
Bakışlarının  sızlattigi yüregime gömdüğüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnız sana özel  sözlerin anlamlarıyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2010, 18:39:33 »
Özür dileriz haklısınız konuya Tarayıcı nedir den işe başlamak lazımdı.
yoğun bir gündü belli ettik sanıyorum.

Tarayıcı nedir?
 İnternette yer alan belgelerin yazıldığı bilgisayar dilini deşifre edip; sizin bu belgeleri monitörünüzde yazılar, resimler ve benzeri belgeler olarak görmenizi sağlayan aracı programlardır.

Donanım açısından mükemmel bir bilgisayarınız ve mükemmel bir internet erişiminiz olsa bile, internet belgelerini sizin anlayabileceğiniz hale getiren tarayıcılar olmadan internetten faydalanamazsınız.

İnternet tarayıcılarının başlıca ikisi Mozilla Firefox ve Internet Explorer'dır. Bunlar, kullanımı ücretsiz olan programlar olup, yeni alınan hemen her bilgisayarda kurulurlar.işte bu yolla insanların kimlikler yani bilgisayarlarının kimlikleri bulunup size ele verebilir..
......
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2010, 00:33:28 Gönderen: insan »

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 15
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnız sana özel  sözlerin anlamlarıyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

Çevrimdışı Rad

• Web Yönetim
  • TaLiP
  • Teşekkür 0
  • Hayyalel FELAH
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2010, 00:58:35 »
  Aslında  Sayıları baya Çok olan bu internet Tarayıcı Programları  Güvenlik açısından Sorun oluşturmazlar. Tabi  size bağlı.  Normal sitelerde Gezinirken Mesala inşirah.coma giriş yaptığınızda inşirah.com da Görüntülediğiniz sayfanın  Bütün resimlerini yazılarını vs. belgeleri  bilgisayarınıza indirmiş olursunuz. Ve Web tarayıcı programıda Bilgisayara inen o sayfaları Size  Sitenin  temasına göre vs. şekillerine göre gösterir bunu hepiniz biliyorsunuzdur. Ancak Şu var Üyelik sistemi olan Sitelerde cokie die bir dosyası verir.  Bu sayede  siteye beni hatırla diye giriş yapmışsanız Bir sonraki girişe bağlı olarak sizi hatırlar kullanıcı adı ve şifre sormadan normal siteye kullanıcı adı girmiş gibi Gezinirsiniz.

Güvenliğiniz için.
Güvenlik Duvanızı Açık tutun.
Sisteminizi güncel tutun.
Sağlam bir Antivürus Programı Kullanın.

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 15
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2010, 20:13:59 »
Bilgilendirmeler için sağolun...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40