• 28 Mart 2020, 23:59:05

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Tarayýcýnýz sizi ele veriyor!  (Okunma sayısı 875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

insan

• Ziyaretçi
Tarayýcýnýz sizi ele veriyor!
« : 10 Nisan 2010, 12:21:37 »

Tarayýcýnýz sizi ele veriyor!

Kullandýðýnýz tarayýcý hakkýnýzda ne kadar çok þey biliyor?
Týklayýn, kendiniz test edin...

Sitelerin bilgisayarýnýza gizlice yerleþtirdiði çerezleri temizlemeyi biliyor olabilirsiniz. HattaFlash  ile gizlice býrakýlan çerezleri de engelliyor ve güvenmediðiniz sitelere zaten girmiyorsunuzdur. Ama bunlar sitelerin sizi, herhangi bir ziyaretçiden ayýrmasýna ve hakkýnýzda bilgi toplamalarýna engel deðil. Üstelik bunu yapmak için son derecemasum görünen ve yaygýn bazý araçlar kullanýyorlar.

Ancak yeni yöntem ile siteler basit javascript  kodlarý ile kullandýðýnýz sistemin bazý özelliklerini kontrol ediyorlar. Ýþletim sisteminizi, ekran çözünülürlüðünüzü, kullandýðýnýz tarayýcý ve hatta bulunduðunuz zaman dilimini bile kontrol ediyorlar. MilyonlarcaVista kullanýcý var diye düþünebilirsiniz. Bu gibi ufak tefek bilgilerin sizi diðer kullanýcýlardan ayýrt etmeye yetmeyeceðine inanabilirsiniz.

Kendiniz test edin

Fakat Vista 6002 Build , 1280x800 çözünülürlük, +2 GMT saat dilimi gibi bilgilerin yanýna bir de sisteminizde yüklü tüm yazý tipleri ve kullandýðýnýztarayýcýnýn her bir eklentisinin bilgisini de ekleyince, ister inanýn ister inanmayýn siteler sizi diðer kullanýcýlardan ayýrt edip, bir sonraki ziyaretinizde tanýyabiliyorlar.

Sizin sisteminize dair bilgileri kullanarak, diðer kullanýcýlardan ayýrt edilip edilmeyeceðinizi test etmek için
þu güvenli /http://panopticlick.eff.org/ siteyi ziyaret edebilirsiniz. Eðer üst satýrda "Your browser fingerprint appears to be unique" yazýsýný görecek olursanýz, sizin de dijital parmak izinizi çýkartmak mümkün demektir.

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 15
Ynt: Tarayýcýnýz sizi ele veriyor!
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2010, 14:08:55 »
Peki bu ne demek biraz daha açsanýz yani bilgi verseniz ?
Bir  çiçekte gördügüm gülüþüne hasret bir ömür....
Bakýþlarýnýn  sýzlattigi yüregime gömdüðüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnýz sana özel  sözlerin anlamlarýyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2010, 18:39:33 »
Özür dileriz haklýsýnýz konuya Tarayýcý nedir den iþe baþlamak lazýmdý.
yoðun bir gündü belli ettik sanýyorum.

Tarayýcý nedir?
 Ýnternette yer alan belgelerin yazýldýðý bilgisayar dilini deþifre edip; sizin bu belgeleri monitörünüzde yazýlar, resimler ve benzeri belgeler olarak görmenizi saðlayan aracý programlardýr.

Donaným açýsýndan mükemmel bir bilgisayarýnýz ve mükemmel bir internet eriþiminiz olsa bile, internet belgelerini sizin anlayabileceðiniz hale getiren tarayýcýlar olmadan internetten faydalanamazsýnýz.

Ýnternet tarayýcýlarýnýn baþlýca ikisi Mozilla Firefox ve Internet Explorer'dýr. Bunlar, kullanýmý ücretsiz olan programlar olup, yeni alýnan hemen her bilgisayarda kurulurlar.iþte bu yolla insanlarýn kimlikler yani bilgisayarlarýnýn kimlikleri bulunup size ele verebilir..
......
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2010, 00:33:28 Gönderen: insan »

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 15
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnýz sana özel  sözlerin anlamlarýyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....

Çevrimdışı Rad

• Web Yönetim
  • TaLiP
  • Teþekkür 0
  • Hayyalel FELAH
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2010, 00:58:35 »
  Aslýnda  Sayýlarý baya Çok olan bu internet Tarayýcý Programlarý  Güvenlik açýsýndan Sorun oluþturmazlar. Tabi  size baðlý.  Normal sitelerde Gezinirken Mesala inþirah.coma giriþ yaptýðýnýzda inþirah.com da Görüntülediðiniz sayfanýn  Bütün resimlerini yazýlarýný vs. belgeleri  bilgisayarýnýza indirmiþ olursunuz. Ve Web tarayýcý programýda Bilgisayara inen o sayfalarý Size  Sitenin  temasýna göre vs. þekillerine göre gösterir bunu hepiniz biliyorsunuzdur. Ancak Þu var Üyelik sistemi olan Sitelerde cokie die bir dosyasý verir.  Bu sayede  siteye beni hatýrla diye giriþ yapmýþsanýz Bir sonraki giriþe baðlý olarak sizi hatýrlar kullanýcý adý ve þifre sormadan normal siteye kullanýcý adý girmiþ gibi Gezinirsiniz.

Güvenliðiniz için.
Güvenlik Duvanýzý Açýk tutun.
Sisteminizi güncel tutun.
Saðlam bir Antivürus Programý Kullanýn.

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 15
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2010, 20:13:59 »
Bilgilendirmeler için saðolun...