• 14 Ekim 2019, 17:14:27

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Dile Gül Koymak...  (Okunma sayısı 774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MaHru

• غرف خاصة
  • TaLiP
  • **
  • Teşekkür 1
  • “Derman Aradim derdime, Derdim Bana Derman İmiŞ”
Dile Gül Koymak...
« : 18 Nisan 2010, 11:25:35 »

Dile Gül Koymak

Konuşmasından anlaşılır insan.
Güzel konuşmasından...
Kalbten kalbe yol vardır derler.
Bunu biraz daha değiştirerek söylersek: Dilden kalbe yol vardır.
Gönlü yumuşak insanların konuşmaları da yumuşak ve ılımlıdır.
Asla kalb kırmaz onlar.
Çünkü bir mihenk vardır gönülde; sözünü önce ölçer biçer sonra muhatabına sunar.
Katı kalbli insanlar ise bu mihengi yitirmiştir.

Gönül kayalıklarında paramparça olmuştur mihenkleri.
Nereye vuracak ve sözünü tartacak?
Altın ile bakırı birbirinden ayıramaz artık o.
Olur olmaz yerde kelâm eder ya baş kırar ya da göz çıkarır.

Ilık meltemler gibi soluklar gerek bize.
Gönüllere ulaştığında bahar çiçekleri açtıran.
En sert yürekleri dahi yumuşatan yoğuran şekillendiren... "Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır." denmiş derler.
 Ne kadar doğru.

En öfkeli olduğumuz anlarda bile yüreğimizdeki karanlığı gündüz aydınlığına çevirir güzel bir söz.

"Söz ola kese savaşı / Söz ola kestire başı / Söz ola ağulu aşı / Yağ ile bal ede bir söz." diyor Yunus.

Elbette öyledir. En karamsar ve kaos yüklü anları bile cennet iklimine çevirir alımlı ve iç açıcı bir söz.
Bu sebepten güzel ve nazik konuşan insanların pek düşmanları olmaz çevrelerinde.
Bilmeden bir gönül kırarlarsa hemen tamir ediverirler bir kaç kelimeyle.
Mayalarında yalan olmadığı için inandırıcı bulur çevreleri böyle kişileri.
Zaten yalana ihtiyaçları da yoktur böyle gönül ve söz ustalarının.
Bazen bilmeden açtıkları yaralar olur elbet gönüllerde.
Ama bu bilmeden olur çoğu kez.

Lâkin o yarayı dudaklarından akan bal gibi kelimelerle sihirli cümlelerle bir anda iyileştirirler.
Asla başka bir zamana bırakmazlar açtıkları yaraları oluşturdukları çizikleri.
Anında pansuman eder ve tedaviye geçerler.

Acı konuşan insan böyle mi?
Dil yayından karşıdakine fırlattıkları kırıcı söz oku paramparça eder muhatabın yüreğini.
Onlar dönüp bakmazlar bile.
Hani yolda arabayla bir hayvanı veya insanı ezen acımasız şoförler vardır; arkalarına bile bakmadan kaçıp giden...
Aynen öyledir bu zalimler de...
Kırdıkları kalbin çırpınışları ve yanaklardan sızan damlaları görmezlikten gelip dönüp giderler.
Öylelerini akrebe benzetebiliriz.
Sokmaktan zevk alan acımasız akreplere...
Dillerini de zehirli iğnelere...

Arkadaş! İnancın yumuşak ikliminde bir meltem yumuşaklığına çevir sözlerini.
Yüreği kırgın olanların doktoru ol masum gönüllerin cellâdı değil!

Yaralı gönüllere hızır gibi yetiş.
Onların kırgınlıklarını gider.
Yaralarına söz merheminden sür.
Gönlünden akıp gelen ve kelimelerle harmanlanıp dövülüp şekillenen manevî iksirinle onları iyileştir.

Bak bu hususta Hz.
Ömer ne diyor: "Ey Kâbe seni bin sefer yıksam yine yapabilirim.
Ama kırık bir kalbi asla!" İşte bu derece zor durumda olan bir kırık kalb eğer onarılırsa sen artık Hakk'ın sevgili kullarından olduğuna inanabilirsin.
Çünkü bir hadis-i şerifte şöyle diyor Nebiler Nebisi: "Gerçek mü'min elinden ve dilinden başkalarının zarar görmediği kişidir."

Bir gün sahabiler Nebiler Nebisi'nin yanına varıp ihtiyar bir kadını övüyorlar.
"Şöyle ibadet ediyor böyle namaz ve oruç tutuyor.
" Peygamber Efendimiz: "Çevresine davranışları nasıl o kadının?" diye sorunca sahabiler: "Çevresine hep kötü davranıyor Ya Resulullah.
Konuşmasıyla kalp kırıyor." diyor.
Bunun üzerine Resûlü Ekrem: "Söyleyin o kadına cenennemde yerini hazırlasın." diyor.

İşte dost!
Tatlı dil ve acı dil arasındaki fark cennet ile cehennem arasındaki fark gibidir.
Sen diline ister gül koy istersen bal ve gönüllere cennet asa bir iklim ör.
İstersen kor koy başkalarını alev alev yak.
Tercih senin...

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
Ynt: Dile Gül Koymak...
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2010, 08:17:57 »
bu yazıyı okuyunca başka bir sitede çok güzel yazılarıyla temayüz etmiş ve ziyadesiyle hürmet duyulan bir abla geldi aklıma... yazılarıyla gönülleri fethediyordu ama, insanlarla direkt muaşeretinde aynı nezaket ve zerafet yoktu. bal damlatan kalemi bazen olur olmaz ufacık şeylerden zehirli oklar fırlatabiliyordu... ve sevgi dolu yürekler bir an da ifsat edilebiliyordu. bu durum çok üzmüştü beni. teşbihte hata olmaz derler ya, koca bir kova dolusu süt veren inek bir anda tekme vurup verdiği bütün sütü dağıtıp dökebiliyordu. abisi anlamıştır dediklerimi...

evet, bu yönüyle serlevha yapılıp duvara asılacak kadar güzel bir yazıydı bu sebeple... teşekkür ediyorum sevgili leyan, yüreciğine sağlık ablam, Rabbim razı olsun.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı MaHru

• غرف خاصة
  • TaLiP
  • **
  • Teşekkür 1
  • “Derman Aradim derdime, Derdim Bana Derman İmiŞ”
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2010, 10:30:38 »
Rabbim sizden razi olsun inş...

Anlamam gerekeni anlamişımdir inş...

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2010, 00:06:50 »
bu yazıyı okuyunca başka bir sitede çok güzel yazılarıyla temayüz etmiş ve ziyadesiyle hürmet duyulan bir abla geldi aklıma...

ABLA / Kalemle Kelam arasındaki ikiliğin sebebi aşikar..
Bunda anlaşılmayacak bir şey yok zaten..

Çevrimdışı namütenahi

• TaLiP
  • **
  • Teşekkür 1
  • Ya "VEDUD" Kalbimizi "SENDE" tut
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2010, 03:13:57 »
Bir define daha buldum     :yihu:
hatta bir değil bir kaç tane, hem konu hemide konuyu getireni bir arada düşününce /görünce
kendimi arkeolog gibi hissettim..
(gerci herkez okumuş, eklemeler bile yapılmış ama olsun) kimse bozmasın bu atmosferi, ben Sevgili "LeyaN" ımın gözlere / gönüllere hitap eden paylaşımlarını
çook ama çoook özlemişim ve nede iyi geldi

RABBİM sayısız, sonsuz, sınırsız razı OLsun Güzel Yürek

birer GÜL de benden

<<< S İ Z L E R E >>>

SuS (!) -u- Yorum (?) ... OkU (!) -u- Yorum (?)

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
Dile Gül Koymak...
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2012, 23:43:18 »

bu yazıyı okuyunca başka bir sitede çok güzel yazılarıyla temayüz etmiş ve ziyadesiyle hürmet duyulan bir abla geldi aklıma... yazılarıyla gönülleri fethediyordu ama, insanlarla direkt muaşeretinde aynı nezaket ve zerafet yoktu. bal damlatan kalemi bazen olur olmaz ufacık şeylerden zehirli oklar fırlatabiliyordu... ve sevgi dolu yürekler bir an da ifsat edilebiliyordu. bu durum çok üzmüştü beni. teşbihte hata olmaz derler ya, koca bir kova dolusu süt veren inek bir anda tekme vurup verdiği bütün sütü dağıtıp dökebiliyordu. abisi anlamıştır dediklerimi...

Bikerem daha hatırladım..yazık ki kahrı bela "aynı tas aynı hamam" diyim size abisi..

Bir define daha buldum     :yihu:
hatta bir değil bir kaç tane, hem konu hemide konuyu getireni bir arada düşününce /görünce
kendimi arkeolog gibi hissettim..
(gerci herkez okumuş, eklemeler bile yapılmış ama olsun) kimse bozmasın bu atmosferi, ben Sevgili "LeyaN" ımın gözlere / gönüllere hitap eden paylaşımlarını
çook ama çoook özlemişim ve nede iyi geldi

RABBİM sayısız, sonsuz, sınırsız razı OLsun Güzel Yürek

birer GÜL de benden

<<< S İ Z L E R E >>>

Daha uzun süre beraber olmak istediğim kardeşlerimden namütenahi..ALLAH her dem yar ve yardımcın olsun inşaALLAH kardeşim..
 :gul[1]:

MaHru kardeşim..İnşaALLAH iyisinizdir..Biz razıyız, RABBİM de sizden razı olsun..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40