• 18 Eylül 2019, 20:46:57

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Dünyada Ramazan  (Okunma sayısı 964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unutulan

• Ziyaretçi
Dünyada Ramazan
« : 20 Ağustos 2010, 14:05:37 »
Çin'de Ramazan Manzaraları

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de 20 milyondan fazla Müslüman yaşıyor... Sahabe kabrinin bile bulunduğu, farklı bir kültürel iklime sahip Çin'de Ramazanlarlar da bir başka yaşanıyor.
Melekler Mekanı - Çin'de Ramazan Manzaraları
Çinde Ramazan Manzaraları

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin. Nüfusu 1 milyar 300 milyon. 56 farklı etnik kökenin bir arada yaşadığı ülkedeki müslümanlarınsayısı 20 milyon.

Farklı bir kültüre sahip bu ülkede Ramazan coşkusu da bir başka yaşanıyor.... Guancou, manevi atmosferin en çok hissedildiği şehir... Şehir, bir sahabe türbesine de ev sahipliği yapıyor...

İslamiyeti Çin'e götüren sahabelerden Saad bin Ebi Vakkas'ın türbesinin burada olduğu rivayet ediliyor... Türbe özellikle Ramazan ayında ziyaretçi akına uğruyor...

Guancou'da 10 bin müslüman var. Camiler her zamankinden daha kalabalık.. İftar saati yaklaştığında telaş başlıyor...Burası bir restoran. Çeşit çeşit yemekler iftar için hazırlanıyor...

Çin'de ramazan sofralarnın en önemli yemeği Laimien. Laimien Türkiye'deki erişteye benziyor. Tek farkı daha uzun ve ince olması. Restoran'ın sahibi olan Ma ailesinin sofrası oldukça zengin. Masayı, Çin'e özgü ekmek, etli yemekler ve sebzeli yemekler süslüyor...

Oruçlar, sıcak suda kaynatılmış Çin hurması ile açılıyor... Yemek faslı başlıyor.

Guancou'da birkaç camii var.Bu camiler teravih namazına gidenlerle dolup taşıyor...

Değişik renk ve ırklardan birçok müslüman birlikte saf tutuyor... Teravihin ardından kendine özgü ramazan eğlenceleri başlıyor ve sahur için alışveriş yapılıyor..

Ramazanın manevi atmosferi Çin'in birçok kentinde de islam coğrafyasında ki duygularla yaşanıyor.

unutulan

• Ziyaretçi
Ynt: Dünyada Ramazan
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2010, 14:34:22 »
DÜNYADAN ÇOK ÖZEL RAMAZAN MANZARALARI!..

İslam Alemi 11 ayın sultanını büyük bir sevinçle karşıladı.Aşırı sıcaklara rağmen Ramazan'ın ilk Cuma'sı camiler dolup taştı.Uluslararası ajanslar bu coşkuyu kare kare görüntüledi. İşte dünyanın dört bir yanından en güzel fotoğraflarla Ramazan.. 15 Ağustos 2010 Pazar 00:13Aralarında Hindistan,Filipinler, Afganistan, Pakistan,Tayland,Endonezya, Malezya gibi uzak doğu ülkeleri ile Mısır, İran, suudi Arabistan gibi körfez ülkeleri ve Fas, Tunus, Cezayir ve Afrika ülkelerinde mübarek Ramazan büyük bir hazırlık ve coşkuyla karşılandı.

Bu sene kavurucu sıcaklara rağmen müslümanlar oruçlarını bırakmadı.Dünyanın her kıtasında bu mübarek aya özel saygı ve muhabbet gösterildi.

Silahların gölgesindeki Afganistan, Irak, Keşmir, Filistin ve Çin'deki Uygur Türkleri, Ramazan'ın en coşkulu kutlayan müslümanlar oldu.

Müslüman ülkelerin pazar yerleri ramazan alış verişi nedeniyle iğne atsan yere düşmez hale geldi. Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Endonezya'da cami avlularına kurulan iftar sofralarına binlerce insan katıldı. Gündüz camilere akın eden müslümanlar iftar saatine kadar kuran okuyup günü ibadetle geçirdi.

Bu manevi coşku, uluslararası ajansların foto muhabirleri tarafından adım adım takip edilerek İslam aleminin Ramazan sevinci kare kare görüntülendi.Özellikle Mübarek Ramazan ayının ilk Cuma Namazı'nda camilerde iğne atsan yere düşmez mahşeri kalabalıklar oluştu. -

Habervitrini.com

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2010, 01:06:38 »
çok hoş resimler gerçekten. teşekkürler sevgili manço.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı ~AksA~

• YöNeTiCi
  • TaLiP
  • Teşekkür 4
  • Edeb Ya Hû....
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2010, 01:42:31 »
Farkli iklimler,farkli yüzler,farkli diller de olsa bizleri birlestiren ortak kutsal degerlerimiz,ayni dualarda bulusan yüreklerimiz....

MEVLAM ramazan ayinin hürmetine zulüm altinda bulunan tüm din kardeslerimize de görünmez ordulariyla yardim etsin,selamet versin insaALLAH...

Emeginize saglik....

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2010, 01:57:50 »
binlerce kez aminler olsun güzel kardeşim. Rabbim razı olsun sizden de...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Ukde...

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2010, 02:07:01 »
Emeğinize sağlık, ALLAH (cc) razı olsun  M@nço..çok çok güzel hamd olsun...
Farkli iklimler,farkli yüzler,farkli diller de olsa bizleri birlestiren ortak kutsal degerlerimiz,ayni dualarda bulusan yüreklerimiz....

MEVLAM ramazan ayinin hürmetine zulüm altinda bulunan tüm din kardeslerimize de görünmez ordulariyla yardim etsin,selamet versin insaALLAH...

Amin...

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
Dünyada Ramazan
« Yanıtla #6 : 16 Ağustos 2011, 01:28:41 »

Emeginize saglik....

Ramazan bereketi .neşesi tüm dünya insanlarını kuşatsın inşaALLAH..

Çevrimdışı BeSney

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teşekkür 35
  • Yek nefes;dü şükres
Dünyada Ramazan
« Yanıtla #7 : 19 Temmuz 2012, 17:39:42 »
 buyrun efendim
Amin inşaALLAH..
emeğinize sağlık
alıntı yapmadan bütün doğru ve değerli yorumlarada katılıyorum gönülden..dualarda buluşan gönüllerimiz dualarda buluşalım inşaALLAH.. :gul[1]:

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40