• 14 Aralık 2019, 00:47:08

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Fatiha Suresiyle DUA  (Okunma sayısı 1375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

insan

• Ziyaretçi
Fatiha Suresiyle DUA
« : 19 Eylül 2010, 18:34:47 »

Kul:İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN dediğinde

ALLAH-u Teala:Bu benim ve kulum arasındadır. Onun için ne isterse vardır ; der

Kul:İHDİNAS SIRATAL MÜSTEKİM.SIRATALLEZİNE ENAMTE ALEYHİM GAYRİL MAĞDUBİ ALEYHİM VELEDDALLİN dediğinde

ALLAH-u Teala:Bu kulum içindir ona istediği vardır der.....

gezici11 abimin tavsiye ettiği bir dua vardı..fatiha suresini okurken İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN dedikten sonra duanı yapıyor sonra diğer ayete geçiyorduk.şimdi anlamlara baktım da gerçekten duanın yapıldığı kısım ALLAH'ın kuluna istediğini vereceğini vaadettiği kısım..dikkatimi çekti..ve dua bittikten sonra şu kısmı okuyorsunuz:
İ
HDİNAS SIRATAL MÜSTEKİM.SIRATALLEZİNE ENAMTE ALEYHİM GAYRİL MAĞDUBİ ALEYHİM VELEDDALLİN
yani;

Bu kulum içindir ona istediği vardır ..

peki o zaman sizce bozmuyor muyuz fatiha suresini. yanlış anlamayın telkinde bulunmak için sormuyorum,bilmediğim için soruyorum size bunu.bi kişi açıklarsa çok sevinirim
Hayır, sureyi bozmuş olmuyoruz. Çünkü duamızda Kur'an-ı Kerim'den belirli bölümler okuyabiliriz. Fatiha Suresi'nin tam ortasında ve sonunda duamızı yapmış oluyoruz. Okumamızda Fatiha Suresi'ni olduğundan farklı okumuyoruz ki bozulsun. Bu, "Elhamdulillahi rabbil alemiyn. Ey hamde layık olan rabbim, sana sığındım" demek gibidir.

Bir arkadaşımız duanın nasıl olduğunu sormuştu onu da yazayım sonra diyeceğim biri iki şey var inşaALLAH:

Akşam namazının farzını kıldıktan sonra sünnet için ayağa kalkmadan evvel kimseyle işaret yoluyla dahi konuşmadan 40 kere Fatiha Suresi'ni okuyoruz. 41. kere okumaya başlayınca "İyya kene'budu...." ayetinden sonra bir kere "ALLAHümme icma' beyni ve beyne haceti kema ceme'te ve beyne esmaike ve sıfatike ya zelcelali vel ikram" diyoruz. Sonra sureyi kaldığın yerden devam ettirip sonunda "amin" demeden önce duamızı yapıyor ve amin diyoruz. Ondan sonra kalkıp akşam namazının son sünnetini kılıyor ve namazımızı tamamlıyoruz.. Bunu üç, beş veya yedi gün sürdürmek gerekir. Görüldüğü gibi Fatiha Suresi'ni aynen okuyor ve duamızın kabulü için vesile yapıyoruz.

Burada şunu söylemek lazım: Duanın kabulü, terkibe bağlı değildir. ALLAH, "şu yöntemle dua edeni kabul edeceğim" demiyor; "dua edin kabul edeyim" diyor. Yani duanın kabulü için ALLAH'a iman ve teslimiyet terkipten önemlidir. Kul ALLAH'a iman etmişse, beş vakit namazına sadıksa, ALLAH'ın haram kıldıklarından pislikten kaçar gibi kaçıyorsa elini her açtığında karşılık bulacaktır. Darda kalan kul, bütün kalbiyle rabbine yönelirse muhakkak karşılık görecektir.

O zaman akıllara şu geliyor: Peki terkipler niye var?
Elcevap: Yanımızda sürekli bizimle bulunan, yaptıklarımızı izleyen, kaydeden melekler ile bizi korumakla görevli melekler var. Ağzımızdan dökülen her duaya amin derler. Diyelim biri yemin olsun diye; "Şunu yapmazsam kahrolayım" dedi; buna hemen "Amin" derler. Kişi kendi için de evladı için de sürekli iyilik duasında bulunmalı ki yanındaki meleklerin "Amin" deyişleri yararlı olsun. Terkipleri de bu nedenle okuruz. Yanımızda bulunan melek sayısı artsın, okumamıza ulvi cinler, şehitler, evliyalar gelsin, duamıza amin desin diye okuruz terkipleri. Bakın duamız kabul olsun diye değil, duamıza amin diyenler çoğalsın diye okuruz terkipleri. Okuma şeklimizi vesile kılmış oluruz, onun hürmetine gelenlerin aminlerini vesile kılmış oluruz ama nihai noktada duayı yapan yine biziz ve bizimkalbimiz. Biz ne kadar saf ve nekadar teslimiyette isek duamız da o kadar makbul o kadar değer görücüdür. Bilmem anlatabildim mi?

Fatiha, hakikaten çok büyük bir dua ve çok büyük bir silah. Selametle.
ben yaklask 6 ay önce İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN ile yani sürekli bunu okuyarak
inanin cok cok imkansiz birsey basardim.tüm ümidimi kesmisken tüm hayallerim suyla bir olmusken
benim hayatim kurtuldu ve cok asiri sasirmistim Rabbim sen ne kadar büyüksün diye agladim herkesin icinde.dualarimi ediyorken mutlaka İYYAKENABÜDÜ VE İYYAKE NESTEİN okurum sayisizca ve inanarak.Yusuf Tavaslinin Tam Namaz Hocasindan bir ara gözüme ilismisti öyle aklimda kalmisti
o anki o zor durumumda aklima geldi ve beni kurtardi.
sizlerle paylasmak istedim.

Bir sitede yapılan paylaşımdan alıntı..
Sevgili hocam sizin konuya açıklamanız nedir.?
Abbas, daha önce böyle birşey duymamıştı.. :hmm:
İlğiç geldi...

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
Ynt: Fatiha Suresiyle DUA
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2010, 22:28:29 »
Alıntı
Bir sitede yapılan paylaşımdan alıntı.
Sevgili hocam sizin konuya açıklamanız nedir.?
Abbas, daha önce böyle birşey duymamıştı.. :hmm:
İlğiç geldi...

hani deveye sormuşlar, boynun neden eğri? o da, nerem düzgün ki diye cevap vermiş ya, aynen öyle... burada anlatılan zırvalar da öyle...
düzeltilecek bi tarafı yok ki, düzeltebilesin!
daha doğrusu şöyle diyelim, gömleğinizin ilk düğmesini yanlış düğümleyince hepsi yanlış düğümlenmiş olur. bu da öyle!
burada anlatılanlar bi zamanlar yehova şahitleri denen islami akideyi bozma, müslümanların kafalarını allak bullak ederek dinlerinden uzaklaştırma gayret ve cehdindeki kefere ve zındıkan takımının benzer gayretlerine çok benziyor.
namaz sadece ve ancak bildiğiniz şekliyle kılınır, buna artırma, eksiltme yapılamaz. fatiha içine kur'andan olmayan dua ilave etmek namazı bozar... kur'andan olanı ise fatiha içine sokuşturmak kazara olursa sehiv secdesi gerektirir, aslında olmayan bir şekle sokmaksa yine namazı bâtıl kılar...

bu yazdıklarımı oraya üye olup o konuya yorum olarak yazarsanız, birçok cahilanın namazının ifsad edilmesine mani olmakla sevaba girersiniz abisi...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2010, 23:13:28 »

Akşam namazının farzını kıldıktan sonra sünnet için ayağa kalkmadan evvel kimseyle işaret yoluyla dahi konuşmadan 40 kere Fatiha Suresi'ni okuyoruz. 41. kere okumaya başlayınca "İyya kene'budu...." ayetinden sonra bir kere "ALLAHümme icma' beyni ve beyne haceti kema ceme'te ve beyne esmaike ve sıfatike ya zelcelali vel ikram" diyoruz. Sonra sureyi kaldığın yerden devam ettirip sonunda "amin" demeden önce duamızı yapıyor ve amin diyoruz. Ondan sonra kalkıp akşam namazının son sünnetini kılıyor ve namazımızı tamamlıyoruz.. Bunu üç, beş veya yedi gün sürdürmek gerekir. Görüldüğü gibi Fatiha Suresi'ni aynen okuyor ve duamızın kabulü için vesile yapıyoruz.

NAMAZla ilğisi yok hocam..NAMAZ dışında yapılan bir DUA çeşidi..

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2010, 00:58:48 »
bilmiyorum abisi!
ilk kez duydum... hani bi söz vardı ya, "ağzı olan konuşuyo" diye... dinden diyanetten azıcık nasip bulanlar coştukça ortaya bi şeyler çıkıveriyor...
ben sevgili efendimizin dualarında da, dua ile ilgili söylediklerinde de... sahabi ve nice ALLAH dostlarının bu konudaki tavsiyelerinde de böyle bi şey duymadım hiç.
zaten geçmişe dair bir ilinti de kurulmadığına göre kerameti kendinden menkul birilerinin gayretkeşliği diyelim.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı gezici11

• BiSMiLLaH
  • *
  • Teşekkür 0
  • Ünvanı: Erzurum
« Yanıtla #4 : 30 Temmuz 2019, 13:02:33 »
Tevafuken denk geldim ve tam 9 sene sonra "belki gören olur da faydalanır" ümidiyle cevap yazıyorum.
Ehlisünnet Müslümanım ve ağzım olduğu için konuşmuyorum. :)) Sevgili kardeşim bu konuda tereddütünüzü anlıyorum ama yanlış bir şey yok. 40 kere Fatiha Suresini okuyorsunuz. 41.de dua yapıyorsunuz yani 41. okuduğunuz Fatiha Suresi değil. Mealen diyoruz ki, "Hamd alemlerin Rabbi olan ALLAH'a mahsustur. O Rahman'dır, Rahim'dir, din gününün gerçek sahibidir. Biz ancak ona güvenir ve ondan isteriz." Sonra "ALLAHümme icma' beyni ve beyne haceti kema ceme'te ve beyne esmaike ve sıfatike ya zelcelali vel ikram" ekliyoruz sonra Fatiha Suremizin kelimeleriyle duamıza devam ediyoruz. O da duaya dahil. En sonunda amin demeden önce kendi duamızı yapıp sonra amin diyoruz.

Bu şekilde dua ederek Tam 7 kere Hızır Aleyhisselam ile karşılaştım. Hulusi kalp ile ne derdiniz varsa dört elle sarılabilirsiniz. Üç gün üst üste yapmanızda fayda var. ALLAH'a emanet
  • Erzurum

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40