• 11 Temmuz 2020, 07:31:15

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Osmanlý'da cahil yoktu  (Okunma sayısı 628 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taha Nehri

  • TaLiP
  • **
  • İleti: 83
  • Teþekkür 0
Osmanlý'da cahil yoktu
« : 26 Eylül 2010, 00:56:47 »
Bir anekdot ;

Osmanlýda cahil kimse yoktu .

Son Osmanlýlardan birinden dinlemiþtim  ;
 
- Benim babam elifi görse direk zannederdi . Hiç mektebe gitmemiþti . Ama bana öðrettiði din ve sosyal bilgileri bugün siz lise talebeleri hiç bilmiyorsunuz . Eskiden herkes camiye giderdi . Beþ vakit namazýn evvel ve ahirlerinde müderris efendiler vaaz verirlerdi . Müderrisler Ýslam alimiydi . Medreselerde din ve fen ilimlerini birlikte okuyarak mezun olurlardý . Fen ilmini bilmeyen din ilmini tam anlayamaz ve uyguluyamaz . Din ilmi demek , Ýslamýn 20 ana ve kollarý 80 ilimdir . Yani babam , yakýnýndaki camide Müderris Veli efendinin vaazýna fasýlasýz 15 sene devam etmiþti . Bu sadece biri . Tekkelere giden daha ince eðitim alýrdý . Esnaf odalarý hakeza . Akþamlarý da kýraathaneler de çevrenin eshab-ý mesalihi , pür dikkat ve edep dinlenirdi . Hiç böyle bir ortamda cahil kalýr mý ? Ya günümüzün insaný , din ve adab-ý muaþeret bilgilerini nereden alýyorlar . Tabii hiçbir yerden .
.................................................
 
ESAS GAYE ÝMAN ÝLE ÖLMEKTÝR   
 
ALLAHü teâlâ müminlerin, kendilerinin deðil, imanlarýnýn üstün olduðunu bildirmiþtir. Ýman kimde bulunursa, o üstün olur. Sonsuz üstünlük ise, son nefeste belli olur. Bütün ömrü iman ile geçip, son günlerinde imaný giden ve imansýz olarak ölen bir kimse, kýyâmette imansýzlar arasýnda olur. Bu sebeple, imân ile ölmek için, her gün duâ etmek lâzýmdýr.
 
ALLAHü teâlâ, sonsuz merhametinden dolayý, Peygamberler göndererek, var ve bir olduðunu, inanýlmasý lâzým olan þeyleri kullarýna bildirmiþtir. Ýman, Peygamber efendimizin bildirdiklerini kalben tasdîk etmek demektir. Peygamberi tasdîk etmeyen, inkâr eden, kâfir olur. Ýnkâr edenler ise, Cehennemde sonsuz kalacaktýr.
 
Bir kimsenin, mümin veya kâfir olduðu, iyiliði, kötülüðü, Cennetlik, Cehennemlik olacaðý, son nefeste belli olur. Birçok kimse, bütün ömrünce kâfir kalýp, sonunda imana kavuþabilir. Bütün ömrü iman ile geçip, sonunda tersine dönen de olabilir. Son nefesin nasýl olacaðý bilinemez. Kýyâmette ise, son nefesteki hâle bakýlýr. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
"Bir kimse, bütün ömrünce Cehennem ateþine götürecek günahlar yapar. Bu kimse, ömrünün son günlerinde, Cennete götürecek iyilikler yaparak, Cennete gider."
 
Ebû Ali Dekkâk hazretleri de buyuruyor ki:
"Her insanýn vücudunda binlerce damar vardýr. Bu damarlarýn hepsi, Peygamber efendimizin Eshâb-ý kirâmýna karþý muhabbet üzere bulunsa, yalnýz biri, Eshâb-ý kirâmdan birine düþmanlýk, sevgisizlik üzere olsa, ölüm zamanýnda emir gelir ve canýný o bir damardan alýrlar. Bunun bozukluðu sebebiyle dünyadan imansýz gider."
 
Netice olarak, her þeyin, her iþin bir gayesi, bir kýblesi vardýr. Müslümanýn da esas gayesi, iman ile ölebilmek, son nefeste ALLAH diyebilmek olmalýdýr.
 
Mutarrif bin Abdullah hazretleri buyurdu ki:
"Ýyi biliniz ki; ALLAHü teâlâ bir kuluna, iman ile ruhunu teslim etmekten, iman ile ölmekten daha büyük bir nimet vermemiþtir."

insan

  • Ziyaretçi
Ynt: Osmanlý'da cahil yoktu
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2010, 01:12:20 »

Hoþ geldin Taha Nehri kardeþim...
Anlaþýlan gönlün dolu olarak geldin..
Sefalar getirdin..

Mutarrif bin Abdullah hazretleri buyurdu ki:
"Ýyi biliniz ki;
ALLAHü teâlâ bir kuluna, iman ile ruhunu teslim etmekten, iman ile ölmekten daha büyük bir nimet vermemiþtir."

ALLAH seni ,sevdiklerini ve bütün inanan kardeþlerimi son nefeslerinde ÝMAN ile ÖLMEK niðmeti ile þereflendirsin...


Çevrimdışı sýrr-ý nihan

  • BiSMiLLaH
  • *
  • İleti: 23
  • Teþekkür 0
Ynt: Osmanlý'da cahil yoktu
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2010, 21:33:59 »
Ah ey uluvv-i Þan-i Osmani! Ýþte sen;cihan cihan olalý,hiçbir yerde,hiç bir zamanda görülmemiþ olan bir manayý mukaddessin! Bir emr-i celil-i mübareksin...

Ahmet Mithat Efendi