• 14 Temmuz 2020, 09:51:23

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Bir Osmanlý ulusunun not defterinden  (Okunma sayısı 497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Taha Nehri

• TaLiP
  • **
  • Teþekkür 0
Bir Osmanlý ulusunun not defterinden
« : 27 Eylül 2010, 01:18:48 »

Gül kokulu çamur...

Ehl-i sünnet itikadýnda olmak, evliyalarý, büyük zatlarý tanýmak nimeti bir cevherdir.

ALLAHü teâlâ bunu, ancak bu cevheri taþýyacak kalblere nasip eder. Dolayýsýyla, ALLAHü teâlâ bu cevheri çöplüðe atmaz.

Onun için, bu iki nimete kavuþanlar, yalnýz bu nimetinden dolayý ALLAHü teâlâya ne kadar hamd etseler, yine az gelir.

Ýmam-ý Rabbani hazretleri, kendisine sýkýntýlarýný, üzüntülerini yazan bir talebesine cevaben yazdýðý mektupta buyuruyor ki:

(ALLAH’tan ümit kesmek küfürdür. Önce imanýný tazele! Ýkinci olarak, eðer ALLAHü teâlâ sana iki nimet vermiþse her þeyi vermiþtir, baþka bir þeyi talep etmene ihtiyaç yok.
O iki nimetten biri, Ehl-i sünnet vel-cemaat itikadý. Ýkincisi de, bu yolun büyüklerini tanýmak.)

Görmekle tanýmak çok farklý þeylerdir. Ebu Leheb, Ebu Cehil ve o zamanki diðer müþrikler Resulullah efendimizi gördüler; ama tanýmadýlar; çünkü ALLAHü teâlâ, o cevheri onlarýn habis kalblerine uygun görmedi ve o kalblere nasip etmedi. Onun için görmek yeterli deðil, tanýmak gerekir. Tanýmak da, bir nasip meselesidir.

Bir mübarek zat, abdest almaya bir çeþmeye gitmiþ, tam abdest alýrken, avucunun içine çamur düþmüþ.

(Bu, temiz bir çeþme, burada çamur ne gezer?) demiþ. Çamuru kokluyor, mis gibi.
Çamura (Ey çamur bu ne hâl?) diyor. Çamur diyor ki:

(Ben vALLAHi çamurum, billahi çamurum. Yani çamurluðumda hiç þüphe yok; ama ben öyle bir çamurum ki, benim bulunduðum yere gül aðacý diktiler. O gülün yapraklarý üzerime düþtü. Yaðmur yaðdý. O yapraklar benimle karýþtý.

Dolayýsýyla ben þimdi, mis gibi gül kokarým; ama gül aðacýndan dolayý, çamurluktan dolayý deðil. Ben yine çamurum; ama gül kokulu, mis kokulu çamurum.)

Biz de çamuruz. Zaten çamurdan dünyaya geldik. Aslýmýz çamur; ama öyle bir çamur ki, ALLAHü teâlâ bu çamurun olduðu yere bir gül aðacý dikti, o gülün yapraklarý üzerimize döküldü.

O gül aðacý, Ýmam-ý Rabbani hazretleri ve diðer büyük zatlardýr. Her þeyimizi bu büyüklere borçluyuz.

Bize gelen nimete vesile olan kimseye teþekkür etmedikçe, o nimet için yapacaðýmýz þükrü ALLAHü teâlâ kabul etmez.

Peygamber aleyhisselam buyuruyor ki:

(Ýnsanlara teþekkür etmeyen, ALLAHü teâlâya þükretmiþ olamaz.)

Çevrimdışı kir_pi

• !!!__Heyhat! Birileri duysun,akorda gelsin ritimler__!!
  • FoRuM Dostu
  • UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 6
  • !!!__Acýlarýn Sineði__!!!
Ynt: Bir Osmanlý ulusunun not defterinden
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2010, 11:59:23 »
Teþekkürler mübarek kardeþim...Gerçekten anlamlý bir yazý olmuþ...O gül kokularýndan inþaALLAH bizler de üstümüze birazda olsa sindirebilmeyi baþarýrýz...

Ne denir ki o gerçekten çamur ve gül kokulu ya biz,ya ben...:((((

Avatarý resimlerden çaldým...Helal edin:))

Çevrimdışı Renanet

• UzMaN ÜYE
  • Teþekkür 15
Ynt: Bir Osmanlý ulusunun not defterinden
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2010, 16:07:49 »
ALLAH razý olsun harika bir yazý...
Bir  çiçekte gördügüm gülüþüne hasret bir ömür....
Bakýþlarýnýn  sýzlattigi yüregime gömdüðüm
Ömrüm sana  özlem dolu sözler göndersede sana yalnýz sana özel  sözlerin anlamlarýyla hitap etmeyi  bir ömre  bedel isterdim....