• 06 Ağustos 2020, 13:16:41

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: misket  (Okunma sayısı 548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BeSney

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teþekkür 35
  • Yek nefes;dü þükres
misket
« : 25 Ekim 2010, 20:40:41 »
Güvercin uçuverdi
Kanadýn açýverdi
Elin oðlu deðil mi
Sevdi de kaçýverdi

A benim aslan yarim
Duvara yaslan yarim
Duvar cefa götürmez
Sineme yaslan yarim

Güvercinim uyur mu
Çaðýrsam uyanýr mý
Yar orada ben burda
Buna can dayanýr mý

A benim hacý yarim
Baþýmýn tacý yarim
Eller bana acýmaz
Sen bari acý yarim

Caminin müezzini yok
Ýçinin düzeni yok
Çok memleketler gezdim
Misget'ten güzeli yok

Daracýk daracýk sokaklar
Misget þeker topaklar
Pul pul olsun dökülsün
Seni öpen dudaklar

Caminin ezan vakti
Ýçinin düzen vakti
Ben Misget'i yitirdim
Sonbahar gazel vakti

Gökte yýldýz sayýlmaz
Çið yumurta soyulmaz
Üçer avrat almayan
Hiç erkekten sayýlmaz

Yýllar yýllar önce zamanýn birinde köylerden birinde bir delikanlý ile bir kiz severler birbirlerini. Delicesine bir sevdadir bu ama oralarýn aðasý genç kýza göz koyar, benim olacaksin der, malum aðadir, soz söylese sözünün üstüne kelam olmaz, lakin delikanlý sevmektedir kýzý ve dikilir aðanýn karþýsýna, benim yavuklumdur aða, yaretmem onu sana der, aðaya meydan okur. Kýzýn gözlerinin önünde aða ile delikanlý inerler köy meydanýna, kýzýn içi içini yemektedir. Aða ile delikanlý karþý karþýya çekerler kýnlarýndan býçaklarýný, dururlar cenge, dönerler bir etraflarýnda, bir de palazlanýrlar karþýlýklý, lakin yufka yurekli aða delikanlýya döner ve " Sen bu kýza olan sevdan için benim karþýma çýkacak yurekliliði gösterdin, tez gidin yapýn düðününüzü sen oðlumsun o da kýzýmdýr bundan sonra" der babacanlik gosterir ve yeniden kýzýn evinin olduðu yokuþtan yukarý doðru çýkmaya baþlar arkasýndan da delikanlý gelmektedir. Fakat kýzýn gözüne ilk gözüken aðadýr.Sevdiði gencin aða tarafýndan katledildiðini sanan kýz intihar eder dayanamayacaðýný düþünerek bu acýya, tüm köy aðýt olur tufan olur, delikanlý bitap aða ise helak olur. Boyle buruk bir hikayedir misketin hikayesi.

Misket oyunu delikanlý ile Aða'nýn karþýlýklý dövüþ öncesi ortada dönmelerinden öykünmüþtür. Misket ise uðruna dövüþtükleri güzel kýzýn ismidir.

There are no comments for this topic. Do you want to be the first?