• 10 Nisan 2020, 21:31:36

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Dinle Küçük Adam!  (Okunma sayısı 587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ukde...

• Ziyaretçi
Dinle Küçük Adam!
« : 30 Ekim 2010, 00:31:57 »
Sana kendi içimdeki küçük adamý anlatmakla iþe baþlayacaðým...

...

Demek ki, büyük adam, ne zaman ve hangi alanda küçük adam olduðunu bilir. Küçük adam, küçük olduðunu bilmez ve bunu bilmekten korkar. Kendi küçüklüðünü ve yetersizliðini, baþkalarýnýn gücü ve büyüklüðünün kendisinde uyandýrdýðý güç ve büyüklük görüntüleriyle örter.

Büyük genaralleriyle övünmektedir, ama kendisiyle övünmez. Kendisinde varolan düþünceye deðil, kendi aklýna gelmeyen düþünceye hayrandýr. En az anladýðý þeylere en çok inanýr ve kolayca anladýðý fikirlerin doðru olduðunu kabul etmez.

Wilhelm Reich..

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
Ynt: Dinle Küçük Adam!
« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2010, 13:32:22 »
bu tarifler, tanýmlar... bize bi þeyler hatýrlatýyor!
tasavvuf ahlâkýný...
batýlýnýn mistisizm akýmý, biz de tasavvuf!
öyle çok tetabuk eden taraflarý var ki...
insan üzerindeki mülahazalarýnda olduðu gibi.
ibn-sina, ibn-i rüþd, batýda pozitif bilimlerin kýmýldanýþýný tetiklerken,
muhtelif mutasavvýflarýnda yine batýda mistisizme ilham kaynaðý olduklarýna inanmýþýmdýr hep!
endülüs kökenli ibn-ü arabi'nin asýrlar evvelinden yazdýklarýnýn dante'nin ilahi komedyasýna nasýl ilham kaynaðý olduðunu hatýrlarým, geçmiþte okuduklarýmdan.
bu konuda yazmayý daha çok isterdim ya, vaktim bitti, (lâf aramýzda, mutfak müdürü baðýrýp duruyo, hadi kalk artýk, geç kaldýk diye!  :yihu: )

teþekkürler abisi...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Ukde...

• Ziyaretçi
Ynt: Dinle Küçük Adam!
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2010, 16:01:01 »
Belki bu tarifler "aklýn yolu birdir"! i hatýrlatýyordur!

batýlýnýn mistisizm akýmý, biz de tasavvuf!

Bu cümle üzerinden epey bir tartýþýlýr..nitekim, Ýbn Teymiyye, Ali el kari'nin tartýþtýðý gibi!
Bu durumda Dante'nin "Ýlahi Komedyasý" için Dante'ye deðil Muhyiddin Arabi'ye saldýrmak mý gerekli acaba! saldýranlar için diyorum :)

Ben teþekkür ederim...devam ederiz inþaALLAH..