• 23 Eylül 2019, 03:24:06

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif...  (Okunma sayısı 502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ukde...

• Ziyaretçi
Arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif...
« : 14 Kasım 2010, 15:06:09 »
Aziz, mübarek kardeşlerim,

Pek çok selâm... Bizim memlekette eskide Arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif okurduk. Ben, şimdi bir gün evvel beş yüz ve Arefe’de dahi beş yüz okuyabilirim. Kendine güvenen, birden okuyabilir. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususî herbirinizle görüşmüyorum; fakat ben, ekser vakitler, duâ içinde herbirinizle bazen ismiyle sohbet ederim.
Şuâlar... s. 266

Ey bu medrese-i Yusufiyede benim ders arkadaşlarım! (Hz. Yusuf’un (a.s.) iftira, haksızlık ve zulüm ile hapiste kalmasından kinaye olarak, iman ve Kur’ân’a hizmetinden dolayı tevkif edilenlerin hapsedildiği yer mânâsında, hapishane.)

Bu dehşetli haps-i ebedîden kurtulmanın kolayı, çaresi, bu dünyevî hapsimizden istifade ederek, elimiz mecburiyetle yetişmeyen çok günahlardan kurtulduğumuzla beraber, eski günahlardan tevbe edip farzlarımızı edâ ederek herbir saat bu hapisteki ömrümüzü bir gün ibadet hükmüne getirmekle o ebedî hapisten necâtımız ve o nurânî Cennete girmemiz için en iyi bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırırsak, dünyamız ağladığı gibi âhiretimiz dahi ağlayacak “O, dünyada da, âhirette de ziyâna uğramıştır” (Hac Sûresi: 11) tokadını yiyeceğiz.

Bu makam yazıldığı zaman, Kurban Bayramı geldi. Allâhuekber, Allâhuekber, Allâhuekber’ler ile nev-î beşerin beşten birisine, üç yüz milyon insanlara birden “ALLAHuekber” dedirmesi; koca küre-i arz, büyüklüğü nisbetinde o Allâhuekber kelime-i kudsiyesini semâvattaki seyyârat arkadaşlarına işittiriyor gibi, yirmi binden ziyâde hacıların Arafat’ta ve îydde beraber, birden Allâhuekber demeleri, Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın bin üç yüz sene evvel Âl ve Sahabîleriyle söylediği ve emrettiği Allâhuekber kelâmının bir nevî aks-i sadâsı olarak, rubûbiyet-i İlâhiyenin Rabbü’l-Arz ve Rabbü’l-Âlemîn azâmet-i ünvânıyla küllî tecellîsine karşı geniş ve küllî bir ubûdiyetle bir mukâbeledir diye tahayyül ve his ve kanaat ettim.

Şuâlar, s. 209

Çevrimdışı ~AksA~

• YöNeTiCi
  • TaLiP
  • Teşekkür 4
  • Edeb Ya Hû....
Ynt: Arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif...
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2010, 16:12:15 »
Bu dehşetli haps-i ebedîden kurtulmanın kolayı, çaresi, bu dünyevî hapsimizden istifade ederek, elimiz mecburiyetle yetişmeyen çok günahlardan kurtulduğumuzla beraber, eski günahlardan tevbe edip farzlarımızı edâ ederek herbir saat bu hapisteki ömrümüzü bir gün ibadet hükmüne getirmekle o ebedî hapisten necâtımız ve o nurânî Cennete girmemiz için en iyi bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırırsak, dünyamız ağladığı gibi âhiretimiz dahi ağlayacak “O, dünyada da, âhirette de ziyâna uğramıştır” (Hac Sûresi: 11) tokadını yiyeceğiz.

Ne güzel bir recete olmus ablam bu hastalikli kalbime..
ALLAH razi olsun..
Kalbi dua ile...

Ukde...

• Ziyaretçi
Ynt: Arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif...
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2010, 04:52:04 »
Rabbim senden de razı olsun canım  :gul:

Başta kendim, cümle kalplere şifa diliyorum...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40