• 18 Şubat 2020, 12:59:59

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Arefe gününde bin Ýhlâs-ý Þerif...  (Okunma sayısı 514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ukde...

• Ziyaretçi
Arefe gününde bin Ýhlâs-ý Þerif...
« : 14 Kasım 2010, 15:06:09 »
Aziz, mübarek kardeþlerim,

Pek çok selâm... Bizim memlekette eskide Arefe gününde bin Ýhlâs-ý Þerif okurduk. Ben, þimdi bir gün evvel beþ yüz ve Arefe’de dahi beþ yüz okuyabilirim. Kendine güvenen, birden okuyabilir. Ben, gerçi sizleri göremiyorum ve hususî herbirinizle görüþmüyorum; fakat ben, ekser vakitler, duâ içinde herbirinizle bazen ismiyle sohbet ederim.
Þuâlar... s. 266

Ey bu medrese-i Yusufiyede benim ders arkadaþlarým! (Hz. Yusuf’un (a.s.) iftira, haksýzlýk ve zulüm ile hapiste kalmasýndan kinaye olarak, iman ve Kur’ân’a hizmetinden dolayý tevkif edilenlerin hapsedildiði yer mânâsýnda, hapishane.)

Bu dehþetli haps-i ebedîden kurtulmanýn kolayý, çaresi, bu dünyevî hapsimizden istifade ederek, elimiz mecburiyetle yetiþmeyen çok günahlardan kurtulduðumuzla beraber, eski günahlardan tevbe edip farzlarýmýzý edâ ederek herbir saat bu hapisteki ömrümüzü bir gün ibadet hükmüne getirmekle o ebedî hapisten necâtýmýz ve o nurânî Cennete girmemiz için en iyi bir fýrsattýr. Bu fýrsatý kaçýrýrsak, dünyamýz aðladýðý gibi âhiretimiz dahi aðlayacak “O, dünyada da, âhirette de ziyâna uðramýþtýr” (Hac Sûresi: 11) tokadýný yiyeceðiz.

Bu makam yazýldýðý zaman, Kurban Bayramý geldi. Allâhuekber, Allâhuekber, Allâhuekber’ler ile nev-î beþerin beþten birisine, üç yüz milyon insanlara birden “ALLAHuekber” dedirmesi; koca küre-i arz, büyüklüðü nisbetinde o Allâhuekber kelime-i kudsiyesini semâvattaki seyyârat arkadaþlarýna iþittiriyor gibi, yirmi binden ziyâde hacýlarýn Arafat’ta ve îydde beraber, birden Allâhuekber demeleri, Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmýn bin üç yüz sene evvel Âl ve Sahabîleriyle söylediði ve emrettiði Allâhuekber kelâmýnýn bir nevî aks-i sadâsý olarak, rubûbiyet-i Ýlâhiyenin Rabbü’l-Arz ve Rabbü’l-Âlemîn azâmet-i ünvânýyla küllî tecellîsine karþý geniþ ve küllî bir ubûdiyetle bir mukâbeledir diye tahayyül ve his ve kanaat ettim.

Þuâlar, s. 209

Çevrimdışı ~AksA~

• YöNeTiCi
  • TaLiP
  • Teþekkür 4
  • Edeb Ya Hû....
Ynt: Arefe gününde bin Ýhlâs-ý Þerif...
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2010, 16:12:15 »
Bu dehþetli haps-i ebedîden kurtulmanýn kolayý, çaresi, bu dünyevî hapsimizden istifade ederek, elimiz mecburiyetle yetiþmeyen çok günahlardan kurtulduðumuzla beraber, eski günahlardan tevbe edip farzlarýmýzý edâ ederek herbir saat bu hapisteki ömrümüzü bir gün ibadet hükmüne getirmekle o ebedî hapisten necâtýmýz ve o nurânî Cennete girmemiz için en iyi bir fýrsattýr. Bu fýrsatý kaçýrýrsak, dünyamýz aðladýðý gibi âhiretimiz dahi aðlayacak “O, dünyada da, âhirette de ziyâna uðramýþtýr” (Hac Sûresi: 11) tokadýný yiyeceðiz.

Ne güzel bir recete olmus ablam bu hastalikli kalbime..
ALLAH razi olsun..
Kalbi dua ile...

Ukde...

• Ziyaretçi
Ynt: Arefe gününde bin Ýhlâs-ý Þerif...
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2010, 04:52:04 »
Rabbim senden de razý olsun caným  :gul:

Baþta kendim, cümle kalplere þifa diliyorum...