• 16 Ekim 2019, 05:39:57

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: HANZALA...?  (Okunma sayısı 1553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

insan

  • Ziyaretçi
HANZALA...?
« : 25 Aralık 2010, 23:55:37 »

Hanzala kendini şöyle tanımlar:
“Adım: Hanzala
Babamın adı: Önemli değil
Annemin adı: Nakba (Filistinliler işgalin ardından Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin ilan edildiği 15 Mayıs 1948'i Nakba yani büyük felaket günü olarak tanımlar)
Kız kardeşimin adı: Fatıma

Ayakkabı numaram: Bilinmiyor, çünkü ben hep yalın ayakla dolaşırım.

En az sapan taşı kadar tehlikeli çizgiler çizen Naci Ali’yi "MOSSAD" katletti. Ama Naci Ali'nin başlattığı çizgi savaşını şimdi bir kadın çizer sürdürüyor.
Filistin dramının en kanlı günlerinde dünya, Hanzala ile İsrail katliamlarının şiddetini idrak edebiliyordu.

Hanzala, ünlü bir karikatür sanatçısı ve adı Filistin davası ile özdeşleşmiş olan Devrimci çizer Naci Salim El Alinin tiplemesi olan Filistinli bir kız çocuğu idi.
Filistinlilerin ‘Devrimin Vicdanı’ olarak nitelendirdiği çizerin bütün çizgilerinde bir sembol olarak Hanzala’yı insanlar hep arka cepheden ve yamalı elbiseleri ile görüyorlardı ..
Hanzala’nın etkisi o kadar güçlü idi ki, İsrail, kendisine en az çocukların attıkları sapan taşları kadar büyük zarar veren bu çizgi karakterin çizerini ortadan kaldırmakta görüyordu çareyi..Kendisini bir karikatür sanatçısı olmaktan çok, halkının davasına adamış isim olarak yaşamayı tercih eden Naci El Ali, takvimler 22 Temmuz’u gösterirken, Londra’da bir caddede bedenine saplanan mermilerle yere yığıldı.
Yaralı olarak en yakın hastaneye kaldırıldı. Bir ay süreyle hastanede yaralı olarak tedavi gören Naci Ali, bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 29 Ağustos 1987'de vefat etti.

Yüzünü gizleyen çocuk HANZALA… Kanı ile Filistini çizen çocuk…
“Maskeliler” ve “göbekliler”, 20 yıl boyunca kendileriyle mücadele eden “negatif” bir çocuktan kurtulmuşlardı… ama hesabını yapmadıkları bir gerçek vardı:
İsrail bayrağını taşlayan her Filistinli çocuk bir HANZALAdır… Çünkü ancak HANZALA olmak, korkaklıktan, geri adım atmaktan ve göbekli Siyonistlere teslim olmaktan koruyabilir kendilerini…Ali, 1937'de Tabariye’nin Şecere köyünde dünyaya geldi. Yüzbinlerce Filistinli gibi o da 1948 yılında topraklarından sürüldü. Filistin toprakları üzerine İsrail Devleti kurulduğunda, ailesiyle birlikte Lübnan’ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarındaki Ayn-ül Hilva Mülteci Kampı’na sığındı ve canını kurtardı. Kampta her Filistinli gibi acılar içinde yaşadı. Ama çaresizliğe kapılmadı, zulme teslim olmadı.
Ölümünden sonra Naci Ali “Kanı ile Filistin’i çizen sanatçı” olarak tanındı. Naci Ali, geride 40 bin eser bıraktı.
Her çizgisinin altında sırtı okuyucuya dönmüş küçük bir çocuk vardır.
Bu çocuk hep 10 yaşındadır. Çünkü Naci El Ali yurdundan kopartıldığında o yaşta idi. Diken diken olmuş saçlarıyla Hanzala, Filistin dramını haykırır dünyaya.

HANZALA..
Filistinli, yüzünü göstermeyen çocuk...
Cenan

  • Ziyaretçi
HANZALA...?
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2012, 21:27:10 »
 :gul[1]:

ebumusab

  • Ziyaretçi
HANZALA...?
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2012, 00:03:29 »
 :gul[1]:

Efendimiz aleyhisselam'ın şairlerini hatırladım.Abdullah b. Revaha,Hassan bin Sabit...

Bir kaç örnek..

.....
  Bu şiirleri işiten Hz. Ömer, hiddetlendi ve:

- Ey Abdullah! Beytulah'ın önünde ve Peygamber efendimizin huzurlarında, nasıl böyle şiir söyliyebilirsin, diye çıkıştı.

Fakat sevgili Peygamberimiz:

- Bırak Yâ Ömer! ALLAHa yemîn ederim ki, Abdullah'ın sözleri; düşmana, ok saplamasından fazla te'sir eder. Ey Revâha'nın oğlu devam et! buyurdular.

Peygamber efendimiz biraz sonra Hz. Abdullah bin Revaha'ya;

- ALLAHü teâlâdan başka ilah yoktur! Bir olan O'dur! Va'dini gerçekleştiren O'dur! Bu kuluna yardım eden O'dur! Askerlerini güçlendiren O'dur! Toplanmış olan kabileleri, bozguna uğratan da yalnız O'dur, de! buyurdu. Ve hayır duâda bulundu.

...
Peygamberimiz onun müdafaalarından memnun olur, zaman zaman şöyle derdi:

“Ey Hassan, ALLAH’ın Resûl’ü namına cevap ver. Yâ Rab, ona Ruhü’l-Kudüs’le teyit et.”

Bir defasında da Hassan’ın lisanıyla yaptığı büyük hizmetlerden dolayı şöyle buyurdu:

ALLAH’ım, onu Cebrâil’le kuvvetlendir.

ALLAH teala gerek şiirleri ile,gerekse yazıları,çizgileri, can ve malları ile ehli küfre yaptıkları cihadın tesirini ali eylesin İnşaALLAH
Çevrimdışı insan

  • UzMaN ÜYE
  • ***
  • İleti: 1624
  • Teşekkür 63
HANZALA...?
« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2012, 15:48:57 »

ALLAH teala gerek şiirleri ile,gerekse yazıları,çizgileri, can ve malları ile ehli küfre yaptıkları cihadın tesirini ali eylesin İnşaALLAH


Amin..İnşaALLAH..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40