• 08 Aralık 2019, 16:46:32

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: AY SAÇLI ZENCİ  (Okunma sayısı 718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
AY SAÇLI ZENCİ
« : 04 Şubat 2011, 14:40:52 »
ALTMIŞ YAŞLARINDA. Gri, kıvırcık, sert saçlarının oluşturduğu çember, simsiyah yüzünün üzerinde ay gibi parlıyor. Kim bilir, kaç senedir direksiyon sallıyor gecelere? Çocukları uzakta olmalı. Kocası, ağır iş şartlarına dayanamayıp göçüp gitti belki; belki de seneler önce başka bir kadının kollarına kaçtı. Yine de o, hep gülüyor. Gecenin köründe, sarhoşları, evsizleri, delileri ve eşcinselleri, şehrin bir ucundan, öbürüne taşıyor.

Derin nefeslerle açılan otobüs kapılarının ardından, sanki hiç yalnız kalmamış, sanki hiç acı çekmemiş, sanki hiç terkedilmemiş, dünyanın bütün hazinelerine sahipmiş gibi, pırıl pırıl gülüyor. Karanlık suratlara düşüyor pırıltısı. Suratıma düşüyor; utanıp gülümsüyorum. '” İyi geceler, nasılsın? '” Sağolun, ya siz? Resmi, ama samimi karşılamanın ardından, her gece yaptığım gibi otobüsün en arka köşe koltuğuna yerleşiyorum. Yerde fıstık kabukları, aceleyle atıştırılmış McDonald's mönülerinden arda kalan patates kızartmaları, kağıtlar, boş bira kutuları. Şehir merkezine yaklaştıkça, otobüs dolmaya başlıyor.

Önce, kesif çöp kokan bir Meksikalı biniyor. O da arka koltuğa kuruluyor. Saatlerdir bulaşık yıkadığını, para kazanmak için bulaşık yıkadığım zaman burnuma işlemiş kokuyu tanıyınca anlıyorum. Yüzlerce bardak ve tabak... İnsanların tabaklarına yığdıkları, sonra yemeden bıraktıkları yemeklerin ağır tortuları. Meksikalı, bir anda otobüse hâkim oluyor. Çöp ve israf kokusu koltuklarımıza, elbiselerimize siniyor. Bir sonraki durakta, kadınsı tavırlarıyla, cinsiyetinden memnuniyetsizliğini, suratımıza tokat gibi indirmeye kararlı eşcinsel Corc atlıyor içeri. Ay saçlı kadın yine gülüyor, yine selamlıyor.

-' İyi akşamlar.

BEŞ-ON durak sonra, şehir merkezi geride kaldığında, otobüsün, tekerlekli bir tımarhaneden farkı kalmıyor. Kahkaha atarak, bağıra çağıra kendi kendiyle konuşan evsizler; toz ve çöp kokmalarına aldırmadan camlara yapışarak..., Amerikalı kadınlara bakan Meksikalılar... Alkol ve sigara kokusunu, her nefeslerinde üzerimize üfleyen sarhoşlar, şişman bodur latin kadınlar, zenciler, çinliler, beyazlar: Amerika rüyası!

CAM KENARINDA oturmama rağmen, dışarı bakmıyorum. Dışarı döndüğümde, camda, aksimi görüyorum. Bu otobüsün içinde kendimi görmeye tahammülüm yok. Kendimi yok sayıyorum, yokmuşum gibi davranıyorum. Sanki bir perdenin ardından bir avuç deliyi seyredermiş gibi, bağıran, söven, kokan bu insanları izliyorum. Zaten onlar da benim varlığımdan habersiz. Beni görmüyorlar. Görseler, kendilerini görecekler. Kimsenin kendine tahammülü yok. Otobüs, aynasız, ışıksız'¦ Arada bir dışarıdan süzülen ışıklar parlıyor camda, bir de ay saçlı kadın. Mahalleler geçiliyor, şehrin delileri duraklardan sokaklara dağıtılıyor. 'Bunların mesaisi de bu mu? Devlet bunlara da para ödüyor mu?' diye düşünüyorum. Kapılar, geniş nefeslerle açılıyor, kapanıyor.

Gece, çöktükçe çöküyor üstümüze. Karanlık, bütün ağırlığını, evine dönmeye çalışan bitkin işçilerin omuzlarına bırakıyor. Motor sesi ve cinnet kahkahaları, fren basıyor hayallerimize. Hayal kurmak, en ağır mesai oluyor birdenbire. Homurtulu lastik sesleri, iliklerimize işliyor. İşte, şurada, şu otobüste bildim ki dünya, en ağır mesai. Ölümle bitecekse bu mesai ve sûr'un paydos zilinden farkı yoksa, varsın gelsin ölüm! Hele melekler de ay saçlı kadın gibi gülümseyip bizi selamlayacaksa; ne gam, ne tasa!

Aybars Bora

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

insan

• Ziyaretçi
Ynt: AY SAÇLI ZENCİ
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2011, 00:10:14 »

ALLAH'tan o, otabüsün içinde değiliz...

Gerçekten ;değilmiyiz acaba..????

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teşekkür 51
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2011, 10:28:57 »
ALLAH'tan o, otabüsün içinde değiliz...
Gerçekten ;değil miyiz acaba..????

o otobüsün içinde bizim olup olmamamızdan ziyade öyle bir otobüsün bir toplumda olup olmaması daha önemli aslında...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

insan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2011, 00:32:24 »

o otobüsün içinde bizim olup olmamamızdan ziyade öyle bir otobüsün bir toplumda olup olmaması daha önemli aslında...

Söylemek istediğimde buydu hocam..

Toplum bu otobüsün içinde zaten..
Yaşadığımız toplumda böyle insanlar yok mu..?
Doğu illerinden gelen,bulaşıkçı, inşaat, değnekçi, hamal vs…. bekar odalarında pislik içinde yaşamasına rağmen zengin kadınların hayalini kuran ve bu uğurda her türlü rezilliği yapmaya hazır insanlarımız yok ….mu..?

Eşcinsel”lerimiz” yok mu bizim..?Görmek istemediğimiz için “yok” mu oldular …hayatta…

Erkek işi olmasına rağmen kimseye muhtaç olmadan kendi ayakları üstünde durmak adına bu işlerde çalışan …eşinden, ailesinden “toplum”dan eziyet görmesine rağmen ,işini gülen bir sima ile yapan kadınlarımız yok mu..
Bu “toplum” otobüsünün içinde bizlerinde olması sebebiyle (!) hayatın  bir yerinde bu insanlarla hayatlarımız “çakışmıyor” ..mu..?Duraklarda inen bu insanlar “yani ölen” günü birinde bizden “hak” iddia edemezler mi..?

Öyle ya; biz onlarla kıssa bir zamanda olsa "paylaştık"...…!

Yaşayışımızın Hak olmamasından dolayı, Hakk’ı göstermek babında bir eksiğimiz olmadı ..mı?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40