• 23 Eylül 2019, 04:04:16

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Şeyhi Olmayanın Şeyhi Şeytan mıdır?  (Okunma sayısı 2796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bende

• Ziyaretçi
Ynt: Şeyhi Olmayanın Şeyhi Şeytan mıdır?
« Yanıtla #15 : 27 Mart 2011, 13:15:17 »
öylede olsa bugün yanlış kullanılan bir cümle.
bu videoyu buraya taşıdım aslında sebeb sizdiniz.
hocamın başlarda tasavvuf hakkında söylediği sözler sebebi ile .
kendi adıma ben ümmeti muhammed arasında tefrikaya sebebiyet vermeyen her anlayıştaki müslümanı seviyorum.anlayışına saygı duyuyorum.ama dayatan tektipçi anlayışlarıda doğru bulmuyorum.

Bizim yuklarıda yazdıklarımızın neresi tefrikaya sebebiyet veriyor anlıyamadım.
Tasavvuf mektebi mürşid-i kamilsiz olmaz dedik. Kişi tarikat ehli olmak zorunda da değil dedik.
Şeyhi olmadığı için yoldan çıkarda demedik. (tasavvuf ehli için açıklamasını yukarıda yapmıştık.)  Ama bu okulu okuyacaksanızda prof. lara ihtiyaç var dedik.
Her okulun kendisine göre kurralları vardır bu da talebeleri menfaati içindir. Bu kurala uyduğunuz sürece başarılı olursunuz.
Bu okula talebe olmayanada sen neden böyle yapmıyor, etmiyorsun, yolun yanlış demeye de kimsenin hakkı yoktur.

Tefrika bunun neresinde anlıyamadım garib abi.

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 27 Mart 2011, 13:50:43 »
Bizim yuklarıda yazdıklarımızın neresi tefrikaya sebebiyet veriyor anlıyamadım.
Tasavvuf mektebi mürşid-i kamilsiz olmaz dedik. Kişi tarikat ehli olmak zorunda da değil dedik.
Şeyhi olmadığı için yoldan çıkarda demedik. (tasavvuf ehli için açıklamasını yukarıda yapmıştık.)  Ama bu okulu okuyacaksanızda prof. lara ihtiyaç var dedik.
Her okulun kendisine göre kurralları vardır bu da talebeleri menfaati içindir. Bu kurala uyduğunuz sürece başarılı olursunuz.
Bu okula talebe olmayanada sen neden böyle yapmıyor, etmiyorsun, yolun yanlış demeye de kimsenin hakkı yoktur.

Tefrika bunun neresinde anlıyamadım garib abi.
siz değil kardeşim
bu sözü kullananların kahir ekserisi.
alıntıladım çünkü tasavvuf  bizim için gerçekten kaliteli bir yoldur.
eğer sadık kalınırsa kısada yoldur.
tefrika ümmeti parçalayan her görüşün adıdır.
bugün bir şeyh'e intisab etmeyenlere söylenen sen kolay kolay cennete ulaşamazsın sözüdür.
denilebilirki
büyükler böyle söz söylemiyor.
zaten bu videodaki hedef kitle yaygın olan cahiliye ve bunu şiar edinenlerdir.
şahsi kimse hedefinde yoktur.

sizi tenzih ederim ben yazdıklarınızı anlayabiliyorum

Bende

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 27 Mart 2011, 14:15:52 »
Bizim üzüldüğümüz tasavvufu hakkıyla anlamayanların, yaşamayanların yazdıkları yüzünden bütün bir camianın yanlış gösterilmesi.

"Şeyhe intisap etmezsen Cennete ulaşamazsın" diyen kimsenin ilmi yoktur. Kur'an ve sünnetin ipine sarıldıktan sonra gidilecek yol elbette Cennettir, hangi tarikatten, cemaatten, camiadan, cemiyetten olursan ol. Yeterki müslüman ol, emrolunduğun gibi ol, sırat-ı mustakim üzere ol...

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 27 Mart 2011, 15:05:22 »
Bizim üzüldüğümüz tasavvufu hakkıyla anlamayanların, yaşamayanların yazdıkları yüzünden bütün bir camianın yanlış gösterilmesi.

"Şeyhe intisap etmezsen Cennete ulaşamazsın" diyen kimsenin ilmi yoktur. Kur'an ve sünnetin ipine sarıldıktan sonra gidilecek yol elbette Cennettir, hangi tarikatten, cemaatten, camiadan, cemiyetten olursan ol. Yeterki müslüman ol, emrolunduğun gibi ol, sırat-ı mustakim üzere ol...
burada size katılmıyorum en azından kendi adıma
başkaları hakkında haklı olabilirsiniz.
bence bu camia kötülenmiyor bizlerce.
ancak aidiyeti bildirilen şeyler hususunda tartışmalar var yalnızca.

yoksa her müslüman her ne meşrebden olursa olsun bizim kardeşimizdir.oda bizi kardeş gördüğü müddetçe

Bende

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 27 Mart 2011, 15:12:48 »
Size veya Nureddin Yıldız hocaefendiye ithafen yazmadım. Genel olarak, forumlarda yazılan, çizilenleri düşünerek yazdım.

Açıkçası ben sizin ve hocaefendinin tasavvufa bakış açısını tam olarak bilmiyorum. O yüzden sözüm kesinlikle size olamaz.

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 27 Mart 2011, 16:57:18 »
teşekkür ederim
tasavvufa ve intisab edenlere hiç bir şekilde menfi düşüncem yoktur.

mehmet talu hoca efendi geçen akşam tv de farklı düşüncelere örnek olarak imam-ı azam ve talebesini örnek verdi.
ma-i mustamelin hükmü hakında
bir necasti galiza derken diğeri hocasına muhalefet edip necaseti muhaffefe dediğini.

bizimki bundan ibarettir.

hep aynı düşünmek İslam tarihincede mümkün olmamıştır.
umarım bundada bir hikmet vardır

Çevrimdışı MaHŞeR

• TaLiP
  • **
  • Teşekkür 2
« Yanıtla #21 : 28 Mart 2011, 17:23:26 »
Bizim üzüldüğümüz tasavvufu hakkıyla anlamayanların, yaşamayanların yazdıkları yüzünden bütün bir camianın yanlış gösterilmesi...
            cemaat olmaktan ziyade cemaatci olmaya yönelenlerin ortak durumudur,bir cemaate girip diğerlerine taş atmak,.
   oysa ,yaratılanı sevdim yaratandan ötürü deyip insana yönelen bir gönüldür tasavvuf. ,
    hiç bir yere sığmadım mümin kulumun kalbine sığdım buyurup insan gönlünü kainattaki herşeyden değerli kılan Rabbimize samimi kulluktur tasavvuf.
   tasavvuf erbabı olmak  için cemaat olsun olmasın hiç bir gönlü incitmemek gerekiyor.
    tasavvufa adım atmak ,gönlü terbiye ederek güzel insan modelini oluşturmaktır.almadan vermektir. önce karşıdaki insanın kazancını düşünmek hep güleryüzlü olmaktır.
    mevlanın huzurunda  diz çöküp küçüklüğünü farkettiğin gibi toplum içinde de ben davasından uzaklaşmak ,yani gönül adamı olmaktır.
    görünen günahların dışında kalbimizi  içten kemiren insanlıktan uzaklaştıran eneliği öne çıkaran o kadar kalbi hastalıklar vardır ki,bunları tanıyıp şerrinden korunmak için peygamberi çizgiyi tam muhafaza ederek çeşitli ekoller geliştiren tasavvuf mektebi elbette tek başına gidilmez.
   Ve elbette mürşit olmadan sağlam adım atabilmek veya nefsin ve toplumdaki hastalıkları tanıyıp  korunabilmk çok zordur. keramet görüp ben erdim zanneden cahil mürid mürşidinin terbiyesi olmasa şeytana esir olmaktan elbette kurtulamaz,bana mürşit gerekmez deyip tek başına samimi yol almakta elbet zordur.
     Bu yol zikirle seccadenin başında kendinden ve tüm kainatın varlığından geçip hakk la aynel yakin beraberliğe ulaştırır. Mürşit olmadan bu zikrin değişik evreleri bilinemez  .neyi niçin zikrettiğini bilip zikirden oluşan nurun vücudun hangi letaifini çalıştırdığını ,letaifin yükselmesi ile nefsin vücuda verdiği sancıları ve verilecek manevi reçeteleri mürşit ten başkası bilemez. Nefsin eneliğinden felç olmuş kalbe yüzeysel söylettiğin  zikir lafızdan öteye geçemez hakikati bulamaz.
   Gavsı sani hz.lerinin halife olmadan önceki bir sohbeti aklıma geldi ,mübarek rabıtayı tarif ettikten sonra ,bu şekilde görevini yapan sofi bu yoldan ayrılamaz buyurmuş.yani gönlü gönle bağlatıp ,ilahi nurlarla süslenmiş kalpten muhabbet devşirip aşkla zikreden dervişin haliyle ,kah ne kadar zikredeceğini bilemeyen çok çekse vücudun kaldıramayıp az çekse kalbin kavuğunu bile dolduramayan zikrin terazisi bile olamaz.
Sözü yunusumuz  söyleyivermiş işte :

Niceler arayıp mürşit arayı
Arayanlar buldu derde devayı
İnce uzun ise hakkın yolları
Bir kamil mürşide varmadan olmaz

Mahşer

Bende

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 28 Mart 2011, 19:05:13 »
ALLAH razı olsun.

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
Şeyhi Olmayanın Şeyhi Şeytan mıdır?
« Yanıtla #23 : 04 Mayıs 2011, 20:01:24 »

Bizimkiler, uçamaz, ışınlanamaz, gaybi bilemez, kermaet gösteremez ama can verir, dava başlatır, ALLAHın zaferine vesile olur...
ALLAH ile aramıza giremezler, ama bize ALLAHa yakınlaşabilmemiz için, cihad yolu açarlar.
Öğretirler, öğrenirler...
Saniyede kabeye varamazlar belki, belki zina yapacak müridine terlik fırlatıp alıkoyamaz ama şehit olurlar...

Kâh gelir Nebi’yi tanrı yaparız.
Kâh gelir imamları Nebi’den üstün tutarız.
Kabirlere gider, adaklar adarız.
Şehidlerin ruhlarından yardım dileriz.
Yine’de tevhid inancımıza ne bir halel gelir.
Ne islâmımıza bir kusur,
Ne imânımıza bir fütur.

Ebu’l – Al’a Mevdud

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 04 Mayıs 2011, 23:12:41 »
 :hmm:

bu bir ironimi?

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
« Yanıtla #25 : 07 Mayıs 2011, 12:39:52 »

:hmm:

bu bir ironimi?

ehhh....yaniii....
Halis muhlis zamane Müslüman'ı...!
Bazı "cemaat" inançları ve müslümanlık yaşayışı hakkında hakikati söylemek için seçilen farklı bir yol..

Çevrimdışı MaHŞeR

• TaLiP
  • **
  • Teşekkür 2
« Yanıtla #26 : 08 Mayıs 2011, 14:55:53 »
   Bizimkiler, uçamaz, ışınlanamaz, gaybi bilemez, kermaet gösteremez ama can verir, dava başlatır, ALLAHın zaferine vesile olur...
ALLAH ile aramıza giremezler, ama bize ALLAHa yakınlaşabilmemiz için, cihad yolu açarlar.
Saniyede kabeye varamazlar belki, belki zina yapacak müridine terlik fırlatıp alıkoyamaz ama şehit olurlar...
Ne islâmımıza bir kusur,
Ne imânımıza bir fütur.
Sizinkiler kim ?acaba her keramet söyleyeni bir tutup sizden ayırımıveriyorsun. Kalbinin saflığından  takunya hadisesini anlatmış olanla dalga mı geçiyorsun. Oldu veya olmadı bunları anlatarak tasavvufun nefis terbiye metodunu, gönlü temizleyip gerçek zikirle ALLAHa vasıl olmaya çalışanları kendinden ayrı mı tutuyorsun. Çook yanılıyorsun. ALLAH diye diye kalbi ALLAHa yakınlaşıp ,tasavvufa girmeden önce abdestin ne olduğunu bilmeyip taharetsiz gezenler. Zamanın mürşidinden tevbe alıp tevbesine o büyük ALLAHın evliyasını şahit yaptıktan sonra tamamen düzenli bir hayat yaşamaya başlayor. öyleki, sanki o aileyi ana babadan beri dindar zannedersin. Evin küçük çocuklarına bile namazları düzenli kıldırılır. Eve gelen bay misafirler bayanları görmeden ayrı bir ortamda misafir edilir. İslamın inceliği zerafeti evin her köşesine hakim olmuştur. Soruyorum, binlerce insan mürşide gidip halini İslam haline benzetiyorsa bunun nesini kendinden ayırıyorsun. Da bizimkiler diyorsun.  Cihat nedir. Peygamber Efendimiz  sav.bedir harbinden gelirken küçük cihadı bitirdik büyük cihad devam ediyor demiş. nedir o ya rasülellah deyince, o, nefisle cihattır buyurmuş. Siz neyi başlatıyorsunuz. İnsanların islamı anlama noktasında gergin olduğu ortamlarda yeşil bayrağı açıp ALLAHüekber demekmidir cihat. Hayır bu sadece fitnedir. Toplumun huzurunu bozup İslam düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektir bu. Bakın Müslümanlar nasıl bozguncu dedirtmektir. Oysa tasavvuf ehli Müslüman ,yani ehli tarik,önce içindeki düşmanla uğraşır .yani nefsiyle. Siz kendinizi düzeltirseniz başınızdakilerde  düzelir buyuran afedimizin sözüyle hareket eder. Başındaki maneviyatı ferasetiyle dopdolu mürşidine,toplumun huzurunu insanların kalp alemini düzeltmeye çalışan mürşidine  itaat ederek ,ondan aldığı örnek ve bakışlarından yansıyan nurla kendine rehber edinir. O mürşidin ALLAHa itaati o noktaya gelmiştirki, yüzüne bakana da ,kalbinden gelen ilahi aşkı yansıtır da o heybetin tesiriyle nice canlar can bulur..nice insanlar O güzele özenirde ,önce ibadet, önce mevlay la dost olmak derde başka bir şey demez. iŞte bu dostluğun tesiriyle aziz Mahmut hüdayi hzl erinin elindeki  soğuk su dolu ibriğin sıcacık gönül ateşiyle ısnması gibi hadiseler amaç değildir,ehli tasavvufun daha muhabbetli kulluğuna vesile olması cihetinden bir şekerlemedir belki. Bu şekerlemelerle ilmihal kitaplarındada var olan keramet denilen olayı yaşarlar.gerçek bir sofi kabirden medet beklemz. Bağlandığı mürşidini, değil pegamberden sahabeden üstün görmez. Üstad necip fazl kısaküreğin deyimiyle hiçbir veli bir sahabinin atının ayağının tozu olamaz. İnancındandır.tevhid inancına asla halel getirmez. Mürşidleri ALLAHı sevmeyi, çokça zikrederek anmayı öğreten canlı bir şahididirler,yani birer öğretmendirler. İrşad eden manasında mürşiddirler.islamın kusursuz yaşanması doğrultusunda hz muhammedin sav.nin sünnetiyle gayret gösterirler.ALLAH la araya girmek demek ne büyük bir iftiradır. Onlar ALLAH aşkından eriyip sofilerine ALLAHı zikretmenin mecburiyetini anlatırlar. ALLAH diye diye ölü kalpler dirilir buyururlar.dava ALLAHa Salih bir kul olabilme davasıdır. Dava kendini ve neslini Müslüman kalabilmek için kalbde ilahi heyecanın olmadan olamayacağıdır. Şeyhe gidende, içinde muhabbet olmayan kuru namazından kurtulmak ve heyecanla ALLAH demek için gider de, yunus gibi dopdoğru olunmadan bu kapıdan geçilmeyeceğini öğrenip doğrulukla ,aşkla kendine bakana bile ALLAH dedirttirir.biz müslümanız elhamdülüllah  uçmayı ışınlanmayı denizde yürümeyi keramet demedi mürşitler .asıl kerametin dini yaşantıda istikamet olduğunu açıkça belirtiler. Sofilik ateşten gömlek giyene helal olsun. Giymeyi beceremesekte giyenlere özenip halimizi onlara benzetmeye çalışmalıyız. Laf atıp kaçmakla Müslümanlık olmaz. Meydanlarda bağırmakla Müslümanlık olmaz. Müslümanlık kardeşini Müslüman olduğu için sevebilmektir..selam ve dua ile insan kardeş.

ebu musab

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 08 Mayıs 2011, 16:06:45 »
Sizinkiler kim ?acaba her keramet söyleyeni bir tutup sizden ayırımıveriyorsun.
aslında bu itme konun adını ilk telafuz edenlerden geliyor.ben kendi adıma bu lafzı tekrarlayanlarada bir şey söylenmesini beklerdim.

Çevrimdışı insan

• UzMaN ÜYE
  • Teşekkür 63
« Yanıtla #28 : 08 Mayıs 2011, 22:47:56 »

Ve aleyküm Selam Mahşer kar-de-şim...

Yazının bu kısmı hangi tarikat ya da cemaat üyesine ayit bilmiyorum..!
Neden buraya getirdim..?
Bir tarikat veya cemaat mensubunun ....Bizimkiler diye söze başlamış olması.....AYRIMCILIĞIN göstergesi de ondan..
Sizinkiler...bizimkiler..ile söze başlanıldı mı...o meclisin ilminden feyz alınmaz .."tabi bana göre.."

Ne islâmımıza bir kusur,
Ne imânımıza bir fütur.

Ebu’l – Al’a Mevdud

Benim şahsi görüşümü yazının bu kısmı Ebu’l – Al’a Mevdud gayet güzel özetlemiş...
Tarikat mensubu kişiler "kar-de-şim" her şeyden önce..Bu kar-deş-lik delme takma bir kelam değil..!Lakin zannınız aksine "hiç bir tarikate " mensup değilim..
İsmail ağa cemaatinde ders almak nasip olması sebebiyle Nakşibendi tarikatine bir yakınlığım olsada ..! tarikat üyesi olmadım..
Şeyhi Olmayanın Şeyhi Şeytandır.. sözünün açılımını "dayanağını" defalarca işlemiş olmamıza rağmen ....şimdilik hiç bir tarikate bağlanma ihtiyacı duymadım..
Ama ..nur, nakşi, süleymancı, menzil vs.....cümle tarikatlerin "cemaat"lerine gider, sohbetlerini dinlerim.."diğer tarikat ve cemaatleri karalamadıkları müddetçe"..

Gençliğiniz ve bir tarikate olan yakınlığınız sebebiyle biraz "hassas"sınız Mahşer kardeşim..olabilir..
Şundan emin olun ki,düşündüğümü söylemek babında bir sıkıntım yok..
Tasavvuf'a gelince..
İnşirah com. Tasavvuf bölümüne bir iki uğramışlığımız var..Anlatmaya çalıştığınız Tasavvuf felsefesini "anlayamayız daa anlamaya çalışanlardanız..elhamdülillah..
Selamınız aldık..dualarınızı ALLAH kabul buyursun Mahşer kardeşim..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40