• 18 Eylül 2019, 20:31:47

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gönderen Konu: Saf HATUN..  (Okunma sayısı 506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı insan

 • UzMaN ÜYE
 • ***
 • İleti: 1624
 • Teşekkür 63
Saf HATUN..
« : 08 Ağustos 2011, 16:51:02 »Son Asrın velilerinden Hacı Cemal Öğüt, Fatih Camiinde bir Ramazan gününde vaaz ediyor. Dışarıda oruç tutmayanları, başı açıkları, namaz kılmayanları görüyor, onlara bir şeyler demesi lazım, ama direkt olarak bir şey de söylemek istemiyor.

Konuya şöyle giriyor:

Şu Hacı Cemal var ya, bu saf hanımla nasıl yaşayacak, nasıl idare edecek, bilemiyorum." Diyeceksiniz ki: "Senin hanım çok mu saf?" Aman sormayın, o kadar saf, o kadar saf ki, isterseniz bir saflık örneği vereyim de bakın anlayın. Hacı Cemal in de bu saf hanımla nasıl yaşayacağını siz düşünün.

Efendim, öğle namazından önce abdestimi aldım, cübbemi giydim, kapıya da çıktım, buraya vaaza gelmek üzere ayakkabı­larımı giyerken bizim hanım da mutfakta iftarlık yemek hazırlı­yordu. Birden feryadı bastı. "Eyvah, bu da mı gelecekti başıma?" Hemen ayakkabılarımı çıkardım. Mutfağa doğru koştum, bak­tım, mutfakta bir şey yok.

Dedim ki: "Hanım, yangın alarmı ve­rir gibi ne bağırıyorsun öyle? Ne var?"

Dedi ki: "Görmüyor mu­sun kediyi?"

"Görüyorum, kediye ne olmuş?"

“Daha ne olacak? İftarlık pideleri yiyor" demez mi?

Tepem at­tı.

"Hanım sen de ne kadar cimrisin. İnsan bir pide için bu kadar çığlık atar mı? İşte camiye gidiyorum. Ne kadar pide istersen alır getiririm, hem de tazesinden" deyince, hanım bu sefer saf saf bana baktı, dedi ki: "İlahi hoca, asıl saf olan sensin! Ben pideye mi acıyorum? Görmüyor musun, şu mübarek Ramazan gününde hayvan oruç tutmuyor, oruç? Şapur şupur pide yiyor. Ben hay­vanın oruç yediğine kızıyorum, ona üzülüyorum."

Tepem iyice attı. Ben de dedim ki: "İlahi hatun sen bilmiyor musun ki, hayvanlar oruç tutmaz, sen bilmiyor musun ki hayvanlar namaz kılmaz, sen bilmiyor musun ki, hayvanlar açık yerlerini örtme ihtiyacı duymazlar"

Cemal Hoca cemaate döner: “Nasıl bizim bu saf hatuna iyi söylemiş miyim?"

Çevrimdışı __MiM__

 • __HiÇ__
 • *****
 • İleti: 9638
 • Teşekkür 51
Saf HATUN..
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2011, 01:25:26 »
buna benzer sözleri uzun yıllar önce bir vaazımda söylemeye çalışmıştım. ve gençlerin namaz kılmasının ALLAH katında ne büyük bir kıymet-i haiz olduğunu falan anlatmıştım.

gelin görün ki camide o gün tevafuken emekli bir albay varmış, ve ömründe ilk kez camiye gelmişmiş. benim bu vaazımı duyunca namazın akabinde soluğu kaymakamın yanında almış. "ben 62 yaşındayım. bugüne kadar namaz kılamadık diye suçlu mu olduk yani. sizin şu camideki imam benim yüzüme bakarak gençlikte namaz kılmanın önemini anlattı. davacıyım bu adamdan, buraya çağıracak haddini bildireceksiniz. aksi halde ben yapacağımı bilirim!"

çağırdılar gittim kaymakamın yanına... "sen neden albayımızı üzüyorsun hoca efendi? nereden aldın bu yetkiyi?!"

ALLAHtan aldım efendim, hem ben sayın albayımızı tanımıyorum, namaz kılıp kılmadığını bile bilmiyorum. ve onu da ilk kez burada görüyorum. ben her zamanki rutin vaazlarımdan birini yapmıştım. dedim. kaymakam hafif göz işaretiyle bana bakıp onu tatmin edecek bişeyler söyledi ve çıkıp geldim...

ezcümle, hayvanlar tabii oruç tutmuyor da, bizi şikayette etmiyorlar vesselam! :)

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açıkken değil, kapatınca göreyim!

Çevrimdışı insan

 • UzMaN ÜYE
 • ***
 • İleti: 1624
 • Teşekkür 63
Saf HATUN..
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2011, 02:05:07 »

sureti insandır manada hayvan olur.
diye bir söz hatırısıma geldi..

Şimdi konunun içeriği farklı..tamam daaa..
Bu hoca efendi neden "hatun"u SAF konumuna koyup millete vaaz ediyor ki..başka yolu yokmu bu işin..??
"benim olmadığım yerde beni temsil eder" makamına o SAF hatunu oturtan SAFa ne demeli..demez mi insan..??

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40