Gönderen Konu: yüksek yüksek tepelere  (Okunma sayısı 1152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BeSney

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teþekkür 35
  • Yek nefes;dü þükres
yüksek yüksek tepelere
« : 08 Haziran 2012, 13:18:15 »

Bu öykü Malkara köylerinden alýnmýþ olup belli bir kiþinin dilinden yazýya geçirilmiþ deðildir. Çevrede herkes tarafýndan bilinen bir öyküdür. Söylentiye göre, çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kýz vardýr. Onaltýya yeni bastýðýnda Zeynep'i köylerindeki bir düðünde aþýrý (yabancý) köylerden gelen Ali isimli bir genç görür. Ali Zeynep'i çok beðenir ve köyüne döndüðünde kýzýn babasýna hemen görücü gönderir. Zeynep'i Ali'ye verirler. Kýsa bir zaman sonra düðünleri olur. Ali, Zeynep'i alýp aþýrý köyüne götürür.

Zeynep'in gelin gittiði köy ile kendi köyü arasý üç gün üç gece çeker. Bu kadar uzak olduðundan dolayý Zeynep, anasýný babasýný ve kardeþlerini tam yedi yýl göremez. Bu özlem Zeynep'in yüreðinde her gün biraz daha büyüyerek dayanýlmaz bir hal alýr. Köyün büyük bir tepesinde bulunan evinin bahçesine çýkarak kendi köyüne doðru dönüp için için kendi yaktýðý türküyü mýrýldanýr ve gözleri uzaklarda sýla özlemini gidermeye çalýþýrmýþ.

Oysa kocasý, Zeynep'in bu özlemine pek aldýrýþ etmez. Kaldý ki eski sevgisi de pek kalmadýðýndan kendini fazlaca horlamaya, eziyet etmeye baþlar. Sonunda bu özlem ve kocasýnýn horlamasý Zeynep'i yataklara düþürür.
Yüksek yüksek tepelere ev kurmasýnlar

Aþrý aþrý memlekete kýz vermesinler

Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuþlara malum olsun ben annemi özledim

Hem annemi hem babamý hem köyümü özledim

Babamýn bir atý olsa binse de gelse

Annemin yelkeni olsa açsa da gelse

Kardeþlerim yollarýmý bilse de gelse

Gün geçtikçe hastalýðý artan Zeynep'in düzelmesi için, köyden gelip gidenler de anasýnýn babasýnýn çaðrýlmasýný salýk verirler. Baþka çare kalmadýðýný anlayan Zeynep'in kocasý da anasýna babasýna haber vermeye gider. Altý gün altý gecelik bir yolculuktan sonra bir akþam üstü Zeynep'in anasý babasý köye gelirler, Zeynep'i yatakta bulurlar. Periþan bir halde Zeynep hala türküsünü mýrýldanmaktadýr. Ayný türküyü anasýna babasýna da söylemeye baþlar. Çevresindeki bütün köy kadýnlarý duygulanýp göz yaþý dökerler. Annesi fenalýklar geçirir ve bayýlýr.

Zeynep hasretini giderir, giderir ama artýk çok geç kalýnmýþtýr. Bir daha onmaz, sonu ölümle biter. Herkes Zeynep için göz yaþý döker. Ýþte o gün bu gündür bu türkü ayrýlýðýn türküsü olarak söylenip durur.
alýntý..

Çevrimdışı AFFE

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teþekkür 26
yüksek yüksek tepelere
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2012, 17:22:56 »

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
Ýnsanlarla yüzyüze konuþarak her sorunu halledebilirsin; ama bazý insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuþacaðýný bilemezsin.

ebu musab

• Ziyaretçi
yüksek yüksek tepelere
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2012, 18:06:11 »
:(

Çevrimdışı yorgun

• FoRuM Dostu
  • TaLiP
  • Teþekkür 18
yüksek yüksek tepelere
« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2012, 19:26:12 »
Vatanýmý özledim........

Çevrimdışı AFFE

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teþekkür 26
yüksek yüksek tepelere
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2012, 22:22:34 »
çocukluðumu sobanýn yanýnda kývrýlýp ýsýnmayý özledim.. :sad: :sad: :sad:
Ýnsanlarla yüzyüze konuþarak her sorunu halledebilirsin; ama bazý insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuþacaðýný bilemezsin.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
yüksek yüksek tepelere
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2012, 00:20:52 »
bi zamanla bu sayfalara ruh katan, heyecan getiren bütün eski dostlarý özledim.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Çevrimdışı AFFE

• YöNeTiCi
  • MüDaViM
  • Teþekkür 26
yüksek yüksek tepelere
« Yanıtla #6 : 10 Haziran 2012, 11:58:56 »
bi zamanla bu sayfalara ruh katan, heyecan getiren bütün eski dostlarý özledim.
  MiM hocam gönüller bir olsun inþALLAH eskisi gibi oluruz dostlar gene toplanýr mühim olan gönüller bir olsun