Gönderen Konu: bütün iþlerden kovulan adamýn hikâyesi  (Okunma sayısı 631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
bütün iþlerden kovulan adamýn hikâyesi
« : 01 Mart 2010, 18:40:48 »
"Kalk ALLAH'a Yönel" Diyen Adam..."

Öðretmeni ona "kabiliyetsiz" demiþti. Ancak o, 2500 buluþ yaptý.

Karda kýþta koltuðunun altýnda gazete sattý.

Ekmek parasýný kazanýrken tren görevlisi, "seni aptal çocuk" deyip ona sert bir tokat attý. Bu olay ömrünün sonuna kadar aðýr iþitmesine neden oldu.

Girdiði fabrikada "bu dilenci kýlýklýyý nereden buldular?" diye alay ettiler.

Port Huron'da, Ýndianapolis'te, Cincinnati'de, Tennese'de girdiði bütü iþlerden kovuldu.

Açlýktan, yorgunluktan, soðuktan bitik bir haldeydi. Üstü baþý çamur içindeydi. Louisville'de iþe girdi, kovuldu.

Beþ parasýzdý; bir çay bile içecek parasý yoktu, caný da öyle çay istemiþti ki.

Ýþ için Boston'a vardýðýnda sersefildi, rengi solmuþtu. Ýþe girdi ve yine kovuldu.

Sonra?.

Sahip olduðu fabrikalarýnda 500 bin iþçi ekmek yedi.

Nasýl mý?

Siz onu henüz tanýmýyorsunuz.

Onun adý Thomas Edison

"Çok sýkýntýlar çektim, ama hiç bir zaman halimden þikayetçi olmadým. Edebimle yaþadým, evlendim, 6 çocuðum oldu. Ýçki, sigaradan nefret ettim. Yoksulluktan okula gidemedim. Sebze satýp aileme yardým ettim. Fabrikalarda çalýþtým, sersefil iþyeri depolarýnda yatýp kalktým. Fonografiyi (ses kayýt cihazý) icat ettiðimde kimse inanmamýþtý. Kaydettiðim ilk sözlerden biri "Kalk! ALLAH'a yönel". Gece kalkar gökyüzüne bakardým. Yüce Yaratýcý'nýn ihtiþamý karþýsýnda O'na sýðýnýrdým."

Edison, bu kadar kýsa anlatýlmaz, sözler kifayetsiz kalýr. Elektiriði bulmasaydý, bugün elektronik hiçbir þey olmayacaktý. Bilgisayar olmayacaktý, dolayýsý ile internet de olmayacaktý. Pek tabi islamforum da olmayacaktý. Edison, çok bilindiði üzere sadece ampulü bulmamýþtýr. Onun icatlarýný saymakla bitmez; elektrik, telefon (çoðunuz telefonu Graham Bell'in bulduðunu bilir, hayýr Edison buldu), Ses kayýt cihazý, telgrafý geliþtirdi ve telgraf kayýt makinasýný buldu, elektrikli tramvay, kireç taþlarýndan "betonerme" yi keþfetti, kineteskop adýný verdiði sinemayý buldu, ýþýk, megafon, fotokopi, akümülatör, radyoskopi, iþitme cihazlarý, taksimetre, telsiz, radyo, bilgisayar. Saymakla bitmez bulduklarý, bunlar sadece bazýlarý.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2010, 13:50:33 Gönderen: __MiM__ »

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

insan

• Ziyaretçi
Ynt: bütün iþlerden kovulan adamýn hikâyesi
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2010, 00:09:56 »

"Kalk ALLAH'a Yönel"

Edison  en büyük buluþunu yapmýþ zaten...