Gönderen Konu: metrodaki kemancý  (Okunma sayısı 496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

  • __HiÇ__
  • *****
  • İleti: 9638
  • Teþekkür 51
metrodaki kemancý
« : 14 Haziran 2010, 18:17:50 »
Soðuk bir Ocak sabahý, bir adam Washington DC’de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altý Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoðu iþe yetiþme telaþýndaki yaklaþýk bin kiþi kemancýnýn önünden geçip, gider.

Kemancý çalmaya baþladýktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaþlý bir adam kemancýyý fark edip, yavaþlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduðu yere yetiþmek üzere yine hýzla yoluna devam eder.

Kemancý ilk bir dolar bahþiþini bundan bir dakika kadar sonra alýr. Bir kadýn yürümesine ara vermeksizin parayý kemancýnýn önüne koyduðu kaba atarak, hýzla geçer, gider.

Birkaç dakika sonra, bir baþka adam duraklayýp, eðilerek dinlemeye baþlar ancak saatine göz attýðýnda iþe geç kalmamak için acele ettiðini belirten ifadelerle hýzla yoluna devam eder.

En fazla dikkatle duran ise üç yaþlarýnda bir oðlan çocuðu olur. Annesinin çekiþtirmelerine raðmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancýya bakar. En sonunda annesi daha hýzlý, çekiþtirerek çocuðu yürümeye zorlar. Oðlan arkasýna dönüp dönüp kemancýya bakarak, çaresizce annesinin peþinden gider.
Buna benzer þekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babalarý tarafýndan yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaþtýrýlýrlar.

Çaldýðý 45 dakika boyunca kemancýnýn önünde sadece 6 kiþi, çok kýsa bir süre durur. 20 kiþi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir.
Kemancý çaldýðý süre içinde 32 dolar toplar. Çalmayý bitirdiðinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduðunu fark etmez, alkýþlamaz.

Hiç kimse onun dünyanýn en iyi kemancýsý Joshua Bell olduðunu ve elindeki
3,5 milyon dolarlýk kemanla, yazýlmýþ en karmaþýk eserleri çaldýðýný anlamaz. Oysa Joshua Bell’in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston’da verdiði konser biletleri ortalama 100 dolara satýlmýþtý…

Bu gerçek bir hikayedir ve Joshua Bell’in öylesine bir kýlýkla metroda keman çalmasý, Washington Post gazetesi tarafýndan algýlama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapýlan bir sosyal deney gereði kurgulanmýþtýr.
Sorgulanan þeyler; sýradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliði algýlayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alýyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneði tanýyabiliyor muyuz? Ýdi…

Bu deneyden çýkarýlacak kýssadan hisse ise, dünyanýn en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziði çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamýz dahi yoksa, baþka neleri kaçýrýyoruz acaba?

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

insan

  • Ziyaretçi
Ynt: metrodaki kemancý
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2010, 20:42:36 »
Bu deneyden çýkarýlacak kýssadan hisse ise, dünyanýn en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziði çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamýz dahi yoksa, baþka neleri kaçýrýyoruz acaba?

Dünyada yaþamamýz gereken , üstelik yaþadýðýmýzla sorguya çekileceðimiz HAYATI ...