Gönderen Konu: Osmanlý kadýnýnda zerâfet!  (Okunma sayısı 756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
Osmanlý kadýnýnda zerâfet!
« : 24 Haziran 2010, 01:53:50 »
Meþhur fransýz edibi Pierre Loti, dini, kültürü ve ýrký baþka olduðu halde Ýstanbulda yaþayan Türklerin, islâmi, nezih ahlâk ve âdaplarýnýn hayraný olmuþ, dâima yazýlarýnda bu duygularý tasvir etmiþtir. Der ki:

"Müslüman Türkler'in hayatlarý, kelimenin tam mânasý ile baþka bir dünyadýr. Dünyanýn baþka hiçbir evinde, bir erkek hanýmýna bu derece saygýlý ve hayran olamaz! Bu gerçeðin sýrrý, Türk evinin, kadýný tarafýndan hazýrlanýþýndadýr. Ýddia ederek söylüyorum: Bir Müslüman Türk'ün evinde odalar bile özel ve maksatlý bir renk âhengi ve döþeme üslubu ile hazýrlanmýþtýr.

Evin sâhibesi olan kadýnýn giyiniþi, baþýndaki örtüden ayaklarýnda bulunan nefis iþlemeli kumaþlý terliklere kadar âhenk içindedir. Kadýn evine o kadar düþkün, temizliðine o kadar meraklý, kocasýnýn ev hasretini giderecek öylesine bir zekâ ve eðitime sahiptir ki, evin erkeði akþam üzeri büyük bir hasretle kapýdan girer. Kadýnýn temizliði maddi plânda bir çiçek kada saftýr. Bu madde temizliði kadýnýn ruh temizliðinden gelir. O kadýn içki, kumar ve dýþ dünyayý bilmez."

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
Ynt: Osmanlý kadýnýnda zerâfet!
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2010, 01:56:36 »
nostalji dedikleri bu olsa gerek!
islâm ahlâkýnýn insaný getirdiði ulaþýlmaz bir ütopya bu...

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!