Gönderen Konu: Mekke metrosu hayata geçiyor!  (Okunma sayısı 560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
Mekke metrosu hayata geçiyor!
« : 01 Kasım 2010, 00:16:32 »
Bu hac sezonunda kýsmen hizmete girecek Mekke metrosunda 7 günlük bilet fiyatýnýn yaklaþýk 250 Suudi Riyali (95.5 TL) olacaðý bildirildi.

'Acil' internet sitesinin haberine göre, 3 tür bilet ile Mekke'deki tüm kutsal mekanlara ulaþmak mümkün olacak. Ýbadetini yapan hacýlar þehrin içi ya da dýþýndaki konaklama mekanlarýna tren ile dönebilecek. Bu yýl hac için iki milyondan fazla ziyaretçinin ülkeye geleceði tahmin ediliyor.

Habere göre, Suudi Belediye Ýþleri Yardýmcý Sekreteri Habib Zeyn El Abidin, "Mekke içine ve þehirden dýþarýya yedi günlük tam seyahat yapýlabilecek biletin fiyatý 95.5 TL, dört gün geçerli baþka bir tür biletin fiyatý ise 38 TL olarak belirlendi." dedi.

Yetkililere göre, ilk safhasýnda trenin 170 bin yolcu taþýma kapasitesi olacak. Üçüncü ve son safhaya ulaþýldýðýnda kapasite iki milyon yolcuya çýkacak.

Suudi Arabistan hükümeti hac sezonunda hizmete girecek metro projesi için 1.78 milyar dolarlýk bütçe ayýrdý. Üç yýl önce inþaatýna baþlanan metronun, hac sýrasýnda Mekke yakýnlarýnda biriken binlerce aracýn sebep olduðu karmaþa ve sýkýþýklýðý azaltmasý bekleniyor.

Ýnþaat ihalesini kazanan Suudi-Fransýz-Çin konsorsiyumunun parçasý Çin Demiryolu Ýnþaatý Þirketi tarafýndan yürütülen projede 5 bin iþçi çalýþýyor.

Mekke metrosu, Dubai metrosunun ardýndan Körfez'deki ikinci metro sistemi olma özelliði taþýyor.

CÝHAN

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

Çevrimdışı __MiM__

• __HiÇ__
  • Teþekkür 51
Ynt: Mekke metrosu hayata geçiyor!
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2010, 00:17:56 »
geçmiþte bu konuda çok çile çekmiþ biri olarak, bu yýl hacca gidenlerin çok þanslý olduklarýna inanýyorum.
ama size biþey söyleyim mi, yav bu mübarek hacda da, insan biraz çile çekmeden, tadý olmuyor be yav!

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!